• PAYLAŞ

Meditasyon Nasıl Yapılır ?

  • 27/07/2016 - 01:57
  • 0 Yorum
  • 1010 görüntüleme

Stres gün içinde birçok yoldan bizleri kontrolü altına alarak bitkin bir ruh haline bürünmemize neden olacaktır. Bu durumdan kurtulmak için ve uzun süre strese dayanıklı yaşamak için meditasyon yapmayı öğrenmeliyiz. Bunu yapmakta baya bir zorluk çekebilirsiniz. Ancak gerçekten meditasyon yapmaya başladığınızda size sağlayacağı olumlu etkileri gördüğünüzde hayattan daha fazla zevk almaya başlayacaksınız.

Meditasyon yapmanın ilk kuralı zihin kontrolünüzü yaparak zihninizi susturmayı başarmaktır. Bu konu ile ilgili çok sayıda kitap yazılıyor, sohbetler yapılıyor ve herkesin temelde birleştiği nokta nefes kontrolünün gerektiği şekilde yapılması yönünde oluyor. Meditasyon yapmak için herhangi bir dine üye olmanız ya da tarikata giderek para vermenize gerek yok. Meditasyon yapmak için tek ihtiyacınız olan kendinizden başkası değildir. Meditasyon yapmaya başladığınız anda ilk yapmanız gereken zihninizde sürekli olarak hareket eden düşüncelerinizi bastırmalısınız. Bu düşüncelere genelde egomuz neden olmaktadır. Bunu bastırmayı öğrenmek meditasyonun en önemli detayıdır. O an ki zamandan mekandan kendimizi soyutlayarak rahatlığa ulaşmak için sevgiye, realiteye ve sonsuzluğa uzanan bir yola kendimizi çıkarmalıyız. Daha doğrusu ilk adımı atmaya karar vermeliyiz. Bunları yapmanızı söylememize rağmen ilk anda bun konuda başarılı olamayacağını düşünebilirsiniz. Hatta başarısızlıkla sonuçlanan ilk meditasyon deneyiminin çok normal olduğunu bilmelisiniz.

Çünkü zihnimizi kontrol etmek ve onu belirli bir noktaya odaklamak gün içinde ki o yoğun düşünce yapısından sıyrılmak hiç de kolay olmayacaktır. Meditasyona başlanacak en uygun yer sessiz sakin ve normal oda sıcaklığında bir alan olmasıdır. Rahat bir konumda oturmalısınız en çok tercih edilen meditasyon oturuşu bağdaş kurarak oturulmasıdır. Bu şekilde oturduktan sonra gözlerimizi kapatarak, kendimizi en huzurlu olacağımız yerde hayal ederek meditasyonumuza başlayacağız.

Meditasyonu düzenli olarak yapmak bizlere sürekli olarak kullandığımız sol lobumuzun yanı sıra sağ lobumuzu da kullanmamızı yardım edecektir. Çünkü sağ beynimiz bizim iç alemimizi yansıtmaktadır. Meditasyonda ilerledikçe kendi kendinizin dostu olduğunu algılayacaksınız ve her olumsuz olaydan sonra kendinize yüklenmekten vazgeçeceksiniz. Sürekli olarak sorduğunuz soruların cevapların dışarı da değil içeride olduğunu göreceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉