• PAYLAŞ

Mekanik Klavye Nasıl Seçilir?

  • 29/06/2017 - 00:53
  • 0 Yorum
  • 659 görüntüleme

Oyun sektöründe oldukça büyük bir gelişme yaşanmakta. İnsanlar oyunlara oldukça büyük bütçeler yatırıyor ve oyunlar için milyon dolarlık turnuvalar düzenleniyor. Durum böyle olunca oyuncu ekipmanları da oldukça önem kazanıyor. Oyuncu ekipmanlarının vazgeçilmezleri arasında da mekanik klavyeler yer alıyor. Mekanik klavyeler, üretimleri açısından daha iyi algılıyorlar ve oyunlarda kısa sürede geri dönüş vermeye yardımcı oluyorlar. Ancak piyasada birçok mekanik klavye var ve birini tercih etmek oldukça zor. Bu yazımızda mekanik klavye nasıl seçilir sorusunun cevabını vereceğiz.

Mekanik Klavye Seçimi

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki; eğer profesyonel olarak oyun oynamıyorsanız ve sadece eğlence için oyunlara yöneliyorsanız, mekanik klavyeler sizin için gereksizdir. Çünkü profesyonel oyuncuların tepki verdikleri saniyeler bile önemliyken, siz sadece eğlence için oyun oynamaktasınız. Ha eğer hala mekanik klavye almakta kararlıysanız işe mekanik klavye alırken dikkat edilmesi gerekenler!

1-) Sesine Göre Mekanik Klavye Tercih Etmelisiniz

Mekanik klavyeler normal klavyelere nazaran oldukça fazla ses çıkarmaktadırlar. Bunun nedeni ise sahip oldukları switch farklılıklarıdır. Normal klavyelerde sadece tek bir switch vardır ve tüm tuşları kapsamaktadır. Ancak mekanik klavyelerde, tüm tuşlara ait birer switch bulunmaktadır. Mekanik klavye alırken çıkaracağı sese dikkat ederek almanız gerekmektedir. Çünkü eğer sürekli kullanan biriyseniz ve hızlı yazıyorsanız, tüm ev halkı sizin klavyenizin sesini duyacaktır.

2-) Alacağınız Switch Türünü İyi Seçin

Piyasada birçok farklı switch türü var ve hepsinin özellikleri birbirinden farklı. Eğer sesin olmamasını istiyorsanız, Cherry MX Black switchleri tercih edebilirsiniz. Ancak bu switchler, size normal klavye kullanıyormuş hissiyatı verebilir. Mekanik klavyenin hissiyatını bu switchlerde almak oldukça zordur. Eğer sesten rahatsız olmuyorsanız ve belirgin bir dokunma hissiyatı istiyorsanız, Cherry MX Blue türü switchleri tercih etmelisiniz. Eğer hem sessin az olmasını hem de Cherry MX Black switchlere göre daha fazla bir hissiyat istiyorsanız, Cherry MX Brown switchleri tercih etmelisiniz.

3-) Şatafat Yerine İşleve Önem Verin

Mekanik klavye markaları, çoğu zaman kullanıcıları cezbedebilmek için klavyelere gereğinden fazla özen gösterirler. Özellikle ışıklı klavyeler de kullanıcıların oldukça hoşuna gider. Ancak mekanik klavye alırken dikkat edilmesi gereken en son özellik, şatafattır. Klavyenin rahatlığı, switch türü hakkında kesin karar verdikten sonra tasarımına önem verebilirsiniz. Unutmayın, şatafatlı klavyeler çoğu zaman istediğiniz performansı size sunamaz.

 

4-) Bazı Markaları Daha Fazla Tercih Edin

Bazı markalar var ki; oyuncu ekipmanları konusunda oldukça büyük bir gelişme kaydetmiş ve her oyuncu onun hakkında bilgi sahibi. Mekanik klavyenizi alırken de bu markalardan şaşmamaya dikkat edin. Çünkü bu markalar sadece bu iş üzerinde çalışıyorlar ve size en iyi deneyimi yaşatmaya çalışıyorlar. Ucuz ancak piyasada yeni olan markalar, sizi yarı yolda bırakı ve vereceğiniz paranın çöpe gitmesine neden olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉