• PAYLAŞ

Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır?

  • 16/10/2016 - 17:02
  • 0 Yorum
  • 1026 görüntüleme

Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır?

İş kurmak istiyorsunuz ya da işinize seviye atlamak istiyorsunuz. Bunun için yüksek miktarlarda kredi yerine daha az miktarda kredi sizin için yeterli oluyor. Bu durum genellikle iş kurmak için girişimci bayanlar için geçerli oluyor. En azından bu krediyi sağlayan bankalar bu şekilde düşünüyor. Mikro kredi veren bankalar girişimci bayanlara işlerini kurmak için Bin TL ile 15 bin TL arasında krediler sunuyor. Düşük faizli ve ödeme kolaylığı sunulan bu kredilerden almak için bazı şartları yerine getirmeniz isteniyor. Önüne gelen herkesin bu krediden yararlanmasını istemeyen bankalar bazı standartlar getirerek gerçekten ekonomik faaliyet içinde bulunacak insanları ayırt etmeyi hedefliyor.

Konuyu derinlemesine incelerken sıra ile hareket edelim. İlk olarak mikro kredi nedir nasıl alınır sorularına cevap verelim. Miktarı düşük olan ve iş kurmak isteyen bayanlara sunulan kredilere mikro kredi denilmektedir. Bu yayınımızın içerisinde mikro kredi nedir ve mikro kredi nasıl alınır sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Mikro Kredi Nedir?

Bankalar kredi sağlarken genellikle insanlardan birçok teminat isterler. Ancak bu kredinin en büyük özelliği hiçbir teminat olmadan kadın girişimcilere sunulmasıdır. Ancak önüne giden her kadının gidip bu krediyi alması söz konusu değildir. En az 5 kadının bir araya gelerek bu krediyi almak için başvurmaları gerekiyor. Bir başka detayda bu kadınların akraba olmaması gerekiyor ve mümkünse aynı mahallede oturmaları isteniyor. Bu standartlar bankadan bankaya farklılık gösteriyor. Ardından mikro kredi başvuru formu gerekli şekilde doldurulması gerekiyor. Bu formları krediyi almak istediğiniz bankaya giderek ulaşabilirsiniz. Bankaya göre farklılık gösterecek detaylar bu formlarda detaylı olarak sizlere aktarılacaktır.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro Kredi’nin ne olduğunu size kısaca anlatmaya çalıştık. Bu açıklamanın ardından aklınıza takılanlara cevap verdiğimizi düşünerek bu krediyi nasıl alacağınızı anlatalım. İlk yapmanız gereken mikro kredi veren bankalar hangileri onları araştırmanız gerekiyor. Araştırmanızı bitirdikten sonra size en uygun krediyi en düşün faiz oranı ile sunan bankayı tercih etmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz yerin konumuna göre bankaların özel kredi seçenekleri bulunabilir. Bunları detaylı bir şekilde bankanın müşteri temsilcisinden öğrenmelisiniz.

Mikro Kredi Alma Şartları bankadan bankaya farklılık gösterebiliriz. Farklı banka türleri var. Katılım bankaları ve normal kredi sağlayan bankalar bunların sundukları kredi seçenekleri farklılık gösterecektir. Bazı şartları sizlerle paylaşım fikir sahibi olmanızı istiyoruz. Ancak iyice araştırmadan harekete geçmemenizi özellikle tavsiye etmek istiyoruz.

Krediyi almak için en az 5 kişi olacak şekilde başvuru yapmanız gerektiğini söylemiştir. Birbirine çok yakın alanlarda oturmaları ve akraba olmamaları gerektiğini de eklemiştir. Bu ekibi oluşturduktan sonra mikro kredi merkezini arayarak kredi almak için başvuru yapmak istediğinizi bildiriyorsunuz. Ardından Türkiye İsrafı Önleme Vakfı kısaltması TİSVA olan kurumdan sizin evinize gelerek, sizinle detaylı bir konuşma yapıyorlar. Mikro kredi hakkında size bilmeniz gereken tüm detayları veriyorlar ve bu detayların ardından krediyi nasıl kullanacağını göstermek ve işinize yarayacak üç günlük bir eğitim programına sizi sokuyorlar. Eğitimi tamamladıktan sonra sizinle birlikte iş kurma çalışmalarınıza yardımcı oluyorlar ve kısa sürede işinizi kurarak size teslim ediyorlar.

Tamam bir şekilde krediyi aldım ancak ne iş kurabilirim ve nasıl para kazanabilirim sorular aklınıza gelecektir. Bu sorularının hepsini sizin için cevaplayarak rahatlamanıza yardımcı olacaklar. Aldığınız krediyi 46 hafta gibi bir sürede TİSVA’ya düzenli olarak ödüyorsunuz. Ayrıca mikro kredi ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruları gelen yetkililere sorma şansınız olacak.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 2.8]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉