• PAYLAŞ

Giyim Kuşamda Tasarruf Nasıl Yapılır?

  • 16/10/2016 - 12:46
  • 0 Yorum
  • 1033 görüntüleme

Giyim Kuşamda Tasarruf Nasıl Yapılır?

İnsanlar kendi ekonomilerini yöneltmekte çoğu zaman zorluk çekiyor. Bu durumun yaşanmasına sebep olan çok sayıda gelişmeyi sayabiliriz. Bunlardan birisinin arasına da giyim kuşam için gereğinden fazla harcamanın yapılıyor olmasıdır. Günlük kıyafetlerimizin dışında yılda sadece bir kez kıyafetler için çok büyük harcamalar yapabiliyoruz. Bu yayınımızda sizlere giyim kuşam harcamalarında tasarruf yapmanıza yardımcı olacak bilgileri aktarmaya çalışacağız.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada hane hal
kı harcamalarının geçtiğimiz yılda toplam harcamaların yüzde 5’inden fazlasını oluşturduğun ortaya çıkmıştı. Aylık 5.000 TL geliri olan bir ailenin aylık olarak giyime250 TL harcadığı ortaya çıkıyor. Az bir tutar gibi gözükse de bu çok yüksek bir meblağın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Şimdi giyim kuşam harcamalarında tasarruf yapmanıza yardımcı olacak fikirleri sizinle paylaşalım.

Tek Başınıza Alışverişe Çıkmayın

Giyim Kuşam için çıkacağınız alışverişlere tek başınıza çıkmamaya dikkat edin. İnsanlar tek başına yaptıkları alışverişlerde daha vurdumduymaz bir şekilde hareket edebiliyorlar. Üzerlerine yakışmayan ürünleri dahi alabiliyorlar. Ya da aynısından olmasına rağmen tekrar bir ürün alabiliyorlar. Bunun engellemek ve görüş alışverişi yapmak için yanınıza mutlaka birisini alın.

giyimde-tasarruf-nasil-yapilir-1

Moda Yanıltıcıdır, Çok Dikkat Etmeyin

İnsanlar modanın yanıltıcı hamlelerine inanıyor ve sürekli olarak yeni çıkan ürünleri almak istiyor. Unutmamanız gereken en önemli detay modanın gelip geçici olduğudur. Bugün güzel bulduğunuz bir ürün yakın gelecekte ne sizin için nede moda için güzel olmayacaktır. Onun için alışveriş yaparken kendinize uygun ve uzun zaman sevecek giyeceğiniz kıyafetlerden yana tercihinizi kullanmalısınız.

Garantili Ürünlerden Yana Tercih Kullanın

Alacağınız kıyafetlerin kalitesi çok önemlidir. Kalite sadece kıyafetin malzemesin de değil aynı zamanda  markanın geri hizmetini de kapsamalıdır. Aldığınız üründe beklenmedik bir sorun ile karşılaştığınız da iade şartlarının neler olduğunu öğrenmelisiniz. Aynı zamanda ne gibi garantiler alınarak ürünün satıldığını öğrenmelisiniz. Bu bilgiler alacağınız ürünün kalitesinin çok yüksek olduğunu gösterecektir.

İnternet Alışveriş Kanalları

Teknolojinin hızlı gelişmesi ile birlikte insanlar alışveriş için dışarı çıkmalarına gerek kalmıyor. Bir kredi kartı ve internet istediğiniz her şeye oturduğunuz yerden ulaşmanıza yardımcı oluyor. Ancak internetten yapılacak alışverişlerde insanlar kontrollerini kaybedebiliyor. Bunun için ihtiyacınız olmasa dahi alabilme ihtimaliniz olan ürünlere karşı kendinizi şartlamalısınız. Dikkatli davranmanın kazancını ileride elde edeceksiniz. İkili ilişkiler yaşamadan alacağınız birçok ürünü geri iade fırsatınız olmayacaktır. Hiç giymeyeceğiniz birçok ürünü para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kıyafette İkinci El

Ülkemizde kolay kolay insanlar bir başkasının eşyalarını giymek istemiyor. Ancak dünyada birçok ülkede ikinci el elbise butikleri bulunuyor. Dünya genelinde herkes Fransızların ve Amerikalıların ikinci el kıyafetleri alma konusunda ki isteklerini biliyor. Delice paralar ödemeden güvendiğiniz ve size belgelerini gösterecek insanlardan güzel kıyafetleri daha uygun fiyata almayı düşünmelisiniz. Ülkemize yavaş yavaş yerleşmeye başlayan bu anlayış ileri de daha büyük bir pazar payına sahip olacaktır.

Ucuza Almak Size Tasarruf Yaptırmaz

Giyim kuşam alışverişlerinde yapılan en büyük hata uygun fiyat ile ürün olarak tasarruf edileceğinin düşünülmesidir. Ancak bu yapılan en büyük hatadır. Kalitesiz ürünlerin alınması kısa sürede parçalanacak olmaları ve insanların tekrar alışverişe çıkmak istemeleri ile tahmin ettiklerinden daha fazla para harcamalarına neden olacaktır.

Yapılan araştırmalarda Almanların kıyafetlere en yüksek parayı harcayan ülke olduğunu ortaya çıkarmıştır. Uzun süre giyecek şekilde ürünler aldıkları için daha yüksek paralar ödüyorlar. Sizde bu mantıkla hareket ederek senede birkaç düşük ekleme ile elbise dolabınızı kontrol edebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉