• PAYLAŞ

Mitsubishi Outlander Hybrid Suv Hack’lendi

  • 19/06/2016 - 19:15
  • 0 Yorum
  • 880 görüntüleme

Mitsubishi Outlander Hybrid Suv Hack’lenmesi otomobil dünyasında geniş yankı uyandırmasının ardından aynı zamanda otomobil üreticilerinin güvenlik açıklarının da olduğunun ortaya çıkmasına neden oldu.

İnternete bağlı cihazların uzaktan erişebilirliği’nin ne kadar güvenli olduğu konusunda uzman bir araştırmacı grup tarafından Mitsubishi Outlander Hybrid Suv Hack’lendi. Bu güne kadar araştırmacıları çok ciddiye almayan otomobil şirketleri bu sefer konuyu ciddiye almış gözüküyor.

Mitsubishi Outlander Hybrid Suv Hack'lendi 1

İnternete bağlı cihazların her alan da yaygınlaşması, uzaktan hack’lenebilen cihazların da sayısının artması anlamına geliyor. Otomobil üreticilerinin bu güne kadar dikkatini çekmeyen, dijital güvenliğe daha çok önem vermeye zorlayacak gibi duruyor.

Mitsubishi Outlander Hybrid Suv Hack’lenmesi ve bu durumun yankı bulması konuyu araştırmamıza neden oldu.

Mitsubishi Outlander Hybrid Suv hack’lenmesi daha önce duyduğumuz otomobil hack’leri kadar korkunç sonuçlar doğurmadığının altını çizelim. Öncelikle hack’lenen otomobilin kontrolünü kaybetmenize veya sistemlerin devre dışı kalması gibi hayatı tehditler oluşturmuyor. Ancak hack’lenen aracın bazı parçalarının ele geçirilmesi mümkün gözüyor.

Mitsubishi Outlander Hybrid Suv’ da bulunan güvenlik zafiyeti, aracın Wi-Fi bileşeni ile akıllı telefon uygulaması arasındaki bağlantı sırasında oluşuyor.  Kullanılan uygulama ile aracın ısıtma ve soğutma sistemleri , farlar ve alarm sistemini rahatlıkla kontrol edebiliyor. Yapılan araştırmada  Wi-Fi bağlantı noktasındaki PSK anahtarının kolayca kırılarak ulaşım sağlanması. PSK kırıldıktan sonra araç aynı zamanda dışarıdan müdahaleye açık konuma geliyor . Dışarıdan iletişim kurulduktan sonra aracı Wigle.net kullanarak konumu dahil takip etmesi de mümkün oluyor.

içerik

Mitsubishi Outlander Hybrid Suv  üzerin uygulama yapan araştırmacılar Mitsubishi Outlander Hybrid Suv’u hack’lemek için bir laptop ve biraz kod kullanarak aracın kendi içindeki yazılımın tüm komutlarını taklit ederek aracın farlarını yakıp söndürmeyi, şarj planının değişikliği aralarında en can sıkıcı olanı aracın alarm sistemini devre dışı bırakarak kapılarını açıp kapamayı başardılar.

Mitsubishi Outlander Hybrid Suv kullanıcıları için otomobil firması bir bildiri yayınlayarak bağlantı bulunan açık kapatılan kadar Wi-Fi sitemlerini kapalı tutmaları ve kullanmamaları istendi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉