• PAYLAŞ

Wi-Fi Sinyal Çakışması Nasıl Çözülür ?

  • 19/06/2016 - 19:08
  • 0 Yorum
  • 1148 görüntüleme

Wi-Fi ağınızda  bir yavaşlık varsa ve buna anlam veremiyorsanız  sinyallerin çakışması sorununu yaşıyor olmanız mümkün. Sinyal yoğunluğu toplu yaşam alanı olan apartman, site gibi yerlerde çok rastlanan ama bir çok kişini bilmediği aslında frekanslarını değiştirerek çok kolay çözülecek bir sorun.

Wi-Fi Sinyal Çakışması Nasıl Çözülür 1

Wi-Fi  sinyaline örnek olarak radyo kanallarını verelim . İki radyo kanalı aynı frekanstan yayın yapsa, bu radyo  frekansını açtığınızda karışık sesler duymanız kaçınılmaz. Wi-Fi ağları da aynı  radyolar gibi gözle görünmeyen sinyallerle çalışır. Evimiz de yada işyerimiz de bulunan çoğu router’ın kullandığı 2,4GHz frekansı, birbirlerine  denk gelmeyen üç ayrı kanala sahiptir. Bunların dışında 5GHz çalışan routerl’ar vardır 5GHz sinyal alan router’larda birbirinden farklı 23 kanal bulunur. Bu frekansın önemli özellikleri arasın da  menzilinin kısa olması, sinyallerin denk gelme olasılığını oldukça azaltır.

Çözüm aslın da çok  basit: Yapmanız gereken hangi kanalların bulunduğunuz alan da  daha az kullanıldığını bulmak ve ona geçiş yapmak. Bulunduğunuz alanda 2.4 GHz frekansı ile çalışan router çoksa en mantıklı olan 5GHz destekli bir router tercih etmeniz sorununuzu büyük ölçüde çözecektir. Kullanacağınız araçlar

Doğru olan Wi-Fi kanalının hangisi olduğunu, daha az kullanıldığını ve  hızlı olduğunu bulmanız gerekiyor. Doğru olan Wi-Fi kanalını bulmanız için iki ayrı yazılım önerimiz var bunlardan herhangi biriyle tarama yapabilirsiniz. Bu yazılımlardan bir tanesi Windows Store da  Wi-Fi Analyzer bir diğer seçenek  WifilnfoView her iki yazılımı deneyebilirsiniz.

Wi-Fi Sinyal Çakışması Nasıl Çözülür

WiFi Analyzer’ı  indirip kurduktan sonra kullanmak oldukça basit. Uygulamayı açtığınızda Wi-Fi sinyalinizin gücünü size gösterecek. Üst tarafta bulunan  Çözümle düğmesine bastığınız da sizin ağınızla çakışan Wi-Fi ağlarını göreceksiniz. Burada sizin ağınızla çakışan başka bir ağ  varsa  üst üste görünecektir. Uygulama size en güvenilir Wi-Fi kanalını net bir şekilde gösteriyor . Bu kanalın numarasını akılımızda tutamayız bir yere not edelim. WiFi Analyzer bir çok önergeyi yapıyor size kalan en hızlı ağı bulmak  en hızlı ağı bulmak için ağ kanal numaralarına bakalım en yüksek ağ kanal numarası olan en hızlı olanıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉