• PAYLAŞ

Nasa 500 Bin Dolarlık Yarışma Başlattı

  • 19/06/2016 - 19:02
  • 0 Yorum
  • 834 görüntüleme

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Nasa Uzay görevlerini mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışıyor. Nasa’ya bağlı olarak çalışan astronotların Mars’a yaptıkları yolculukların hem daha uzun sürmesini hem de astronotların sağlık durumlarını iyi tutacak araştırmalar üzerinde yoğunlaşmış durum da.

NASA'dan 500 bin dolar ödüllü yarışma

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin başlattığı yarışma bilim sınırlarını zorlayacak gibi duruyor. Nasa’nın 500 bin dolar ödüllü yarışmasında,  Nasa’ya bağlı olarak çalışacak bilim adamlarının uzun süre uzayda yaşayabilecek deri dokusu üretmesini talep etti. Nasa’nın uzay da uzun süre kalmak adına düzenlediği bu yarışmasına verdiği isim Vascular Tissue Challenge Türkçe olarak damarlı doku yapası anlamına geliyor. Biyomühendislik tekniklerinden yararlanmaları beklenen bilim adamlarının metobolik olarak insan derisi gibi hareket edecek bir deri üretmeleri aynı zaman da üretilen dokuların laboratuvar ortamında da yapay bir sekil de kontrol edilmesi istenmekte.

 

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Nasa’nın yarışmaya katılan bilin adamlarından beklentileri arasın da ürettikleri derinin 1 cm kalınlığında olmasının yanın da uzayda otuz günden daha fazla dayanması gerekiyor son olarak da uzayda kaldığı bu süre içerisinde % 15 daha fazla doku kaybı yaşamaması yarışmanın şartları arasın da.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Nasa’nın 500 bin dolarlık yarışmasının kazanma şartları ise deriyi üreten ilk üç ekibinden biri olmak ödülü kazanmalarına yetecek.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉