• PAYLAŞ

Muhtar Kent’ten İlhamla Dolu Birbirinden Önemli 12 Öğüt

 • 22/12/2016 - 19:24
 • 0 Yorum
 • 575 görüntüleme

Muhtar Kent’ten İlhamla Dolu Birbirinden Önemli 12 Öğüt

Ülkemizden çıkarak dünyanın en önemli şirketlerinden olan Coca Cola Company’nın CEO’su olmayı başaran Muhtar Kent yakın zamanda bu işi bırakacağını açıklamıştı. Ancak bu işi bıraksa da ekonomik çevre de onu kimse boş bırakmayacaktır. Çünkü akıllı ve çalışkan bir insan olmasının yanı sıra deneyiminden faydalanmak isteyen çok sayıda kuruluş olacaktır. O kuruluşlar yerine insanları düşünerek gelecekte kendi başarısı hikayelerini oluşturmak isteyen insanlara 12 öğüt vermiş. Bu yayınımızda Muhtar Kent’in vermiş olduğu öğütleri sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

 1. İnsanın her gün azimle kalkıp güne başlamasına yardımcı olacak bir tutkusunun olması gerektiğini söylüyor. Yataktan kalkamıyorum demenizin en büyük nedeni tutkunuzun olmamasıdır. Eğer insan bir tutkuya sahip olmazsa tüm işleri baştan savma yapacaktır.
 2. Her zaman yeni insanlarla tanışmaya çalışmanız gerektiğini ve yeni bir şeyler öğrenmeye her zaman hazır olmanız gerektiğini söylüyor. İnsanlarla arasını iyi tutmayan insanın istediklerini yapmakta zorluk çekeceğini söylüyor.
 3. Yemeklerinizi tek başınıza yemeyin. Çünkü Muhtar Kent’e göre yalnız yenilen her yemek kaçırılmış bir fırsattır.
 4. İnsanların belki de en büyük hatası kariyerlerinde yükseldikçe mütevaziliği ellerinden bırakmalarından kaynaklanmaktadır. Muhtar Kent her durum ve koşulda mütevaziliği elden bırakmamanız gerektiği konusunda bizleri uyarıyor.
 5. İnsanlar ile olan ilişkileriniz önemli olduğunun altını bir kez daha çiziyor. Bu nedenle insanlar ile olan tüm ilişkilerinize önem vermeniz gerektiğinin vurgusunu yapıyor.
 6. Risk almaktan kaçınmamanız gerektiğini söylüyor. Ancak alacağınız risklerin akılcı olması gerektiğinin öneminin altını çiziyor. Akıllı düşünülerek alınmayan risklerden uzak durmanız gerektiğini söylüyor.
 7. Her insanın hayatında mutlaka başarısızlıklar vardır. O nedenle Muhtar Kent yapacağınız girişimler de başarısız olmaktan korkmamanız gerektiğini altını çiziyor. Çünkü her başarısızlığın insana ekstra bir güç katacağının bilincinde olmaktadır.
 8. İnsanlar sürekli yol gösterici ararlar. Bir işi nasıl yapılacağını yada nasıl bir işe girmeleri konusunda sürekli tavsiye duymak isterler. Ancak CEO bu konuda insanların en iyi yol göstericisinin hayatları içerisinde yaşadıkları başarısızlıklardan dersler olduğunun altını çiziyor. Her başarısızlık sizlere ekstra bir güç katacağının altını çiziyor.
 9. Hayatınızı boşa harcamayın, her gününüzü bir hayat olarak düşünmeniz çok önemlidir. Bu süre içerisinde sürekli yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmanın çok faydalı olacağını söylüyor. Çünkü her yeni öğrenilen şey sizin hanenize artı 1 puan olarak yazılacaktır.
 10. Günümüzde bazı zenginler insanların yardımına olacak şeylerin içerisinde bulunmakta önemli rol oynuyor. Muhtar Kent bu konuda, insanların yararına olacak ya da yardıma muhtaç insanlar için düzenlenecek organizasyonların içerisinde olmanın önemine vurgu yapıyor.
 11. Her insan mutlaka başarılı olmak ister. Muhtar Kent ülkemizin en başarılı kişilerinden birisi olduğunu kabul etmeliyiz. Onun başarı konusunda ki görüşünüzü iyi analiz etmeniz gerekiyor. Çünkü o, başarıyı en kötü şekilde kullanmanın yolunu çok iyi biliyor. Bu yolda başarıyı yakalayan kişinin onunla övünmeyi abartması olarak görüyor. Çünkü her başarının arkasında sadece tek bir kişi olmadığını ve bunun bir ekip çalışmasının ürünü olarak ortaya çıkarıldığının bilincindedir.
 12. İnsanın hem gerçek anlamda hem de mecaz anlamda ne olursa olsun kendi çantasını kendisinin taşımasının altını çiziyor. Makam ve mevki yükseldikçe insanlar kapılarının açılmasını isterler, çantalarını ve valizlerini birilerinin taşımasını isterler. Bunu alışkanlık halini getirmemenizi ve koşul ne olursa olsun bunu kendinizi yapmanız gerektiğinin altını çiziyor. Bu değerli iş adamının öğütlerini aklınızın bir kenarına mutlaka not edin.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉