• PAYLAŞ

Mülteci Nasıl Olur?

  • 19/08/2016 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 1014 görüntüleme

Sözlük anlamına bakıldığı zaman bir yere iltica eden, bir yere yaşamak veya sığınmak üzere gitmek isteyen bireylere sığınmacı ya da mülteci denir. Yaşadığınız yerden iltica etmek demek, bulunduğunuz yerin hayat şartlarında yaşamanın son derece zor olduğu anlamına gelir. Son yıllara bakıldığında özellikle Ortadoğu bölgesinde yaşanan olaylardan dolayı iltica eden bireylerin basın ve görsel yayım araçlarıyla sürekli olarak gündemde olduğunu biliyoruz.

Eğer mülteci hakkı talep eden bireyler, belirli aşamada kendilerini geliştirmiş, daha açık bir dille kalifiye insanlardan oluşuyorsa iltica edecekleri ülkeler buna hayır demezler anlayışı oldukça iyimser olur. Bir ülkeye mülteci olarak gidiyorsanız, kalifiye bir eleman olmanız sadece kalifiye olmayanlarda daha çok talebinizin kabul edilme şansı olabilir.

images

Belli şartlar gereğinde alanınızda gerçekten uzman yada bilim insanlığı, araştırma konularına vakıf olmak kaydıyla istisnalar olabilir.

Bir ülkeye mülteci olarak gitmek için yaşadığınız ülkede belirli şartların oluşmuş olması gereklidir. Bu şartlardan bir tanesi yaşadığınız ülkenin savaş halinde olması veya ülke içerisinde iç savaş çıkması. Bunun dışında ülkenin yönetiminde insan haklarını aykırı bir rejimin uygulanması baskı olması haksızlıkların dayanılmaz bir duruma gelmesi bir ülkeye iltica etme talebinde bulunmak için yeterli şartlar arasındadır. Bu şartların oluşması başvurunuzun kabul edileceği anlamına gelmez.

Bir ülkeye iltica etme başvurusunun yapılabilmesi için oluşması gereken diğer sebepler arasında siyasi olarak ülke yönetimine ters olmanız. Siyasi görüşünüz nedeni ile ülke yönetiminden haksız yargılanmalara neden olması ve bu nedenlerden dolayı haksız yargılamadan kaçmak adına tamamen siyasi dayanaklı olması gerektiğinin altını çizmemiz gerekir. Bu şartlar doğrultusunda başka bir ülkeye iltica talebinde bulunabilirsiniz.

Genel olarak bakıldığı zaman iltica şartları oldukça katı ve başvurudan sonra kabul edilme aşaması da bir o kadar zordur. Bir çok ülkeden çeşitli ülkelere bu başvurular yapılmasına rağmen bir çoğunun sonuçlarına bakıldığında kabul görmediğini söylemek mümkün. Bu nedenden dolayı iltica etmek bir ülkeden vatandaşlık yada yaşam hakkı almanın en zor yollarından biridir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉