• PAYLAŞ

Online check-in nasıl yapılır?

  • 27/01/2017 - 15:58
  • 0 Yorum
  • 808 görüntüleme

Online check-in nasıl yapılır?

Eski zamanlara bakıldığında kara yolu ile seyahat etmek en çok tercih edilen ulaşım yoluydu. Havayolu ile seyahat etmenin çok pahalı olması nedeni ile uçak oldukça lüks olan ulaşım araçları arasında bulunuyordu. Günümüze geldiğimiz de ise artık uçak ile yolculuk yapılması oldukça sıradan ve genel olarak bakıldığı zaman en ucuz seyahat etmenin yolu. Havayollarının daha fazla tercih edilmesi bir çok firmanın ortaya çıkmasına ve bu da doğal olarak rekabete neden olması ile beraber ulaşım ücretlerinin daha da ucuzlamasına sebep oldu. Bu gün seyahat edeceğiniz tarih belli ise önceden bilet alınabiliyor ve bu sayede ödenecek olan ücretler bir o kadar azalıyor. Tabii bunlar sizlere bahsettiğimiz olumlu yönleri birde havaalanlarının kalabalığı söz konusuz ve tabi check-in yapmak için girilen uzun kuyruklar. Bu yazımızda check-in yapmak için uzun kuyruklara girmeden internetin nimetlerinden faydalanarak nasıl Online check-in yapabileceğinizi sizlere aktaracağız.

Online check-in sizi havaalanlarında uzun kuyruklarda beklemekten kurtaran son derece kullanışlı olan bir uygulamadır. Bilgisayarınızın başından, bulunduğunuz ortamın konforundan ödün vermeden  check-in yapabilmenizi sağlar. Bu sayede dilediğiniz koltuk numarasını seçerek işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hava yolu şirketlerinin neredeyse tamamına yakını bu hizmeti sunmakta. Çoğu firma online check-in için bir ücret talep etmezken, bazı şirketler az bir miktar check-in bedeli alabiliyor.

Online check-in işlemini yapmadan önce biletinizi mutlaka almış olmanız. Online check-in hizmeti uçuşunuza 24 yada 72 saat kala başlıyor ve son 45 yada 60 dakikaya kadar yapılmaya devam ediyor. Online check-in yapabilmeniz için internet üzerinden biletinizi aldığınız havayolunun web sitesine giriş yapıp ardından online check-in butonuna tıklıyorsunuz. Açılacak olan sekmeye PNR kodunuzu yani rezervasyon numarası ve ad-soyad bilgilerinizi girmelisiniz. Bilet aldığınız firma koltuk seçimine olanak tanıyorsa koltuğunuzu seçip işleminizi tamamlıyorsunuz yapacağınız işlem bu kadar basit. Bazı havayolu firmaları için yemek seçimi ve ek bagaj hakkı gibi işlemlerinizi de bu aşamada kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Online check-in işlemini yapmanızdan sonra e-mail ve SMS ile gelen barkodu güvenlik geçişleri sırasında uçuş biniş kartı olarak kullanmanızda sakınca yoktur. Bir bilgisayardan çıktı alabileceğiniz gibi cep telefonunuzdan da okutmanızda sakınca yoktur.

Online check-in işlemi yapmış bireyler bagajları bulunuyorsa havaalanındaki online check-in bankolarına bagajlarını çok fazla sıra beklemeden teslim edebilme imkanına sahip oluyor.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉