• PAYLAŞ

Örgü Bilezik Nasıl Yapılır?

  • 28/07/2016 - 17:07
  • 0 Yorum
  • 843 görüntüleme

Evde kendi emeğinizle diktiğiniz, ördüğünüz ya da hazırladığınız elbiseleri giymek, takıları takmaktan hoşlanan birisiyseniz bu yazımız tam size göre diyebiliriz. El yapımı bilezikler takmayı seven birisiyseniz kendi bileklerinizi bu yazıyı okuduktan sonra kendiniz yapabilirsiniz. Bilekliği yapmaya başlamadan önce ilk yapmamız gereken malzemelerimizim tam olduğundan emin olmanız olacaktır. Aşağıda yazan malzemeleri tamamladıktan sonra bileziğimizi yapmaya başlayacağız.

orgu-bilezik-nasıl-yapılır

Örgü Bilezik için gerekli malzemeler; makas, istediğiniz her renkten nakış iplikleri, iplerin sabit durmasına yardımcı olacak bant ve üzerinde örgü yapabileceğimiz bir masa gerekiyor.

Bu malzemelerin eksiksiz olduğundan emin olduktan sonra işlemimizi yapmaya başlayabiliriz. İlk yapmanız gereken istediğiniz herhangi 2 rengi seçin. Aynı uzunlukta belirleyin ve 4 er’li gruplar olarak şekilde onları kesin ve hazırlayın. Hazırlığınız bittikten sonra 4 kırmızı 4 yeşil ipimiz var diyelim. Bunları üst kısmında biraz boşluk kalacak şekilde düğümünü yapın. Toplam 8 ipimiz olacağından renk seçeneklerini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Düğüm attığımız yeri bant ile masaya sabitleyin. Sabitlendiğin emin olduktan sonra ipleri 4 sağ ve 4 sol olacak şekilde ayırın. Her rengin arasına bir diğer renk gelecek şeklinde düz bir şekilde uzatın. Yani kırmızı-yeşil-kırmızı-yeşil olacak her iki tarafta. Daha en solda bulunan ipi bir yanında ki ipten yardım alarak düğümleyin. Bu işlemi diğer ipler içinde sıra ile gerçekleştirin. Sağ tarafta bulunan ipler içinde bu işlemi yapın. Daha sonra bu işlem bittikten sonra  iç tarafta bulunan yeşil ipleri alın ve birbirine paralel şekilde uzatın. İki Kırmızı ipin arasında bulunan yeşil ipi bu ipler ile düğümleyin. Aynı işlemi sağ tarafa bulunan yeşil ip içinde gerçekleştirin. Aynı işlemi kırmızı ip içinde yapın ve iplerin sonuna gelene kadar sıra ile bu işlemleri tekrarlamaya devam edin. Örgü işlemi bittikten sonra ipleri birbirine bağlamanız gerekiyor. Örgüye başlamak için ipleri birleştirdiğimiz ilk düğümü açabilirsiniz ya da sıkarak bağlantı yerini orası yapabilirsiniz. Bu işlemleri sırası ile uygulayarak kendi bileziğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Bu konuda takıldığınız bir yer olursa internet üzerinde videolu anlatımlarını bulabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉