• PAYLAŞ

Pedikür Nasıl Yapılır?

  • 28/07/2016 - 17:23
  • 0 Yorum
  • 672 görüntüleme

Pedikür’ün ne olduğunu bilmeyen yoktur ancak kısaca açıklama yapalım. Genel ayak bakımına pedikür denmektedir. Bu yazımızda pedikür’ün gerçekten nasıl yapılması gerektiği konusuna değineceğiz bu sayede sizlere gerçek pedikür’ün nasıl yapılması gerektiğini anlatmış olacağız. Pedikür’e başladığınızda işlemleri sıra ile yapmalısınız. Bizlerde size bu işlemleri sıra ile anlatmaya çalışacağız.

Oje temizliği

Ayak tırnaklarınızda herhangi bir oje varsa ilk olarak onları temizleyerek bakıma başlamalısınız. Bunu bir parça pamuk ve aseton yardımı ile yapabilirsiniz.

Ayak Banyosu

Ayaklarınızın yumuşaması ve bakıma hazır hale gelmesi için onlara ayak banyosu yaptırmalısınız. Ayak banyosu için sıcak suyun içine biraz tuz atmanız yeterli olacaktır. İsterseniz güzel kokulu yağlardan da ekleme yapabilirsiniz. 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletmeniz yeterli olacaktır.

Topuk Taşı

pedikur-nasıl-yapılır?

Ayakkabılar nedeniyle ayağınızda bulunan kırışmaları temizlemek için topuk taşı yada bir diğer adı ile ponza taşını kullanabilirsiniz. Ayak banyosundan sonra temiz bir havlu ile ayağınızda bulunan suyu iyice temizledikten sonra yukarı da söylediğimiz taşların yardımı ile ortaya çıkan ölü derileri ayağınızdan temizlemelisiniz. Bu taşı temizlik esnasında çok sert kullanmayın. Özellikle üst kısmın derisi çok hassastır dikkatli davranmanızda fayda var.

Deriyi soyma

Ayak bakımınızı daha iyi yapmak için gerekli miktarda zeytinyağı, tuz ve şeker karışımını hazırlamalısınız. Bu karışımla ayaklarınıza masaj yapmaya başlayın bu işlem aynı zamanda derinizde bulunan ölü derilerin temizlenmesine de yardımcı olacaktır. Bu işlem bittikten sonra ayağınızı ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Tırnak Kesimi

Tırnak kesiminin nasıl olacağını anlatmamıza gerek yok. Ama gene de küçük bilgiler verelim. Tırnakları çok fazla derine inmeden kesim işlemini yapmanız yeterli olacaktır. Yolarak kesmeyin ve köşeli kesmeye özen gösterin.

Nemlendirme

Yukarıda saydığımız işlemi sırası ile yerine getirdikten sonra yapmanız gereken son işlemlerden birisi ayağınızı nemlendirmek olacaktır. Bunun için nemlendirici kremi masaj yaparak ayaklarınıza parmak aralarınız dahil olacak şekilde iyice yedirmelisiniz.

Oje Sürme

İşlemleri bitirdiniz ve ayak bakımınızı yapmış oldunuz. Şimdi ayaklarınızın güzel görünmesini sağlamak için oje sürmeye başlayabilirsiniz. İki kat sürmenizi tavsiye ederiz.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉