• PAYLAŞ

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir?

  • 18/10/2016 - 19:36
  • 0 Yorum
  • 1051 görüntüleme

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir?

Geçmiş yıllarda insanlar faturalarını ödeyebilmek için bankalarda uzun kuyruklar oluştururlardı. Sadece bankalarda değil aynı zamanda faturanın ödenmesi gereken kurumun önünde de uzun kuyruklar görebilirdiniz. Günümüzde bankacılık sektörünün hızla gelişmesi ile birlikte müşterilerine sunulan en büyük hizmetlerinde başında otomatik ödeme talimatı verilmesi imkanıdır. Sadece su, elektrik ve telefon faturaları değil aynı zamanda ödemek zorunda olduğunuz tüm faturaların hesabınız üzerinden otomatik olarak ödenmesinin talimatını verebilirsiniz.

otomatik-odeme-talimati-1

Otomatik ödeme talimatı nedir, detaylı bir şekilde anlatmamanız gerek görmüyoruz. Ancak aklınızda daha net bir şekilde yer alması için kısa bir tanım yapmak istiyoruz. Aylık olarak ödemek zorunda olduğunuz faturaları banka sistemi üzerinden otomatik olarak ödenmesi işlemine verilen isimdir. Şu an piyasada bankacılık hizmeti veren her kurum bu hizmeti sunuyor. Bu hizmet ile müşteri yakalamak ve müşteri sayısını arttırmak isteyen çok sayıda banka bulunuyor. Bunun için otomatik ödeme talimatı kampanya yapan sayısız banka bulunuyor.

Yukarıda söylediğimiz gibi çok sayıda faturanız için otomatik olarak ödenmesi için talimatlar verebilirsiniz. Bunlar elektrik, doğal gaz, su, telefon, internet, televizyon, kira, ve SGK ödemeleri gibi şeyler olabilir. Özel okul ödemeleri ya da düzenli olarak ödenen ev taksitlerini de otomatik olarak ödeyebilirsiniz. Bunun için bankanızın sunduğu özel anlaşmalara ihtiyaç duyabileceğiniz gibi EFT ve Havale talimatları da vermeniz gerekmektedir.

Otomatik ödeme sisteminin sağladığı çok sayıda kolaylık bulunuyor. Bunlar arasında fatura günlerinin geçmesi sonucunda ödenen faiz ödenmelerinden kurtulmasını sayabiliriz. Herkes en az bir sefer kendi faturasını ödemeyi mutlaka unutmuştur. Bu nedenle de ya unuttu fatura nedeniyle kesilme ücreti ödemek zorunda kalmış ya da vade farkı ödemiştir. Bu sistem sayesinde bu dertlerle yüzleşmek zorunda kalmayacaksınız. Şimdi yazımıza otomatik ödeme talimatı nasıl verilir sorusunu cevaplayarak devam edelim.

Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir?

Bankaların girdikleri rekabetle birlikte artık tüm bankalar müşterilerine otomatik ödeme talimatı vermelerinin şansını sunuyor. Hatta kendilerine otomatik ödeme talimatı veren müşterileri için kampanyalar düzenliyorlar. Bu sayede onları kendilerine sadık müşteriler haline getirmeyi amaçlıyorlar. Bu talimatı vermek için yapmanız gereken işlemler çok basittir. Bunun için banka şubesine gidebilir, internet üzerinden yapabilir, telefon bankacılığını kullanabilir, mobil uygulamalardan ve ATM’lerden yararlanabilirsiniz. Hanginiz kolay gelecekse onu tercih edebilirsiniz.

Talimatı resmileştirmek için bir formu doldurarak yetkili kişilere ulaşması için onaylamanız gerekecektir. Ardından gerekli incelemelerin ardından bağladığınız hesap üzerinden ödemeleriniz yapılacaktır. Eksi hesabınız üzerinden bağladığınız otomatik ödemeler hesabınızda para olmasa dahi düzenli olarak ödenecektir. Ancak kredi kartınıza ya da normal hesabınıza verdiğiniz otomatik ödeme talimatlarınızda hesabınızda yeterli miktarda paranın bulunmaması ya da kredi kartı limitinizin yetersiz olması ödemelerinizin yapılmamasına neden olabilir.

Bu da size beklemediğiniz sürprizler yaşamanıza neden olabilir. Onun için hesaplarınızı düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Otomatik ödeme talimatının ne olduğunu ve nasıl verileceğini kısaca anlatmaya çalıştık. Şimdi verilen otomatik ödeme talimatı iptali için yapılacak çalışmaları anlatalım.

Otomatik Ödeme Talimatı İptali Nasıl Yapılır?

Otomatik ödeme talimatını iptal etmek için herhangi bir form ya da belge doldurmanıza gerek yok. Telefon ya da internet bankacılığı kullanarak kolayca otomatik ödemelerinizi iptal edebilirsiniz. Telefon numaranızı değiştirdiğiniz için telefon faturanızın otomatik ödeme talimatını iptal ettirebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı örneği isteyenlere bunu gösterebiliriz. Ancak bizim sizlere tavsiyemiz mutlaka otomatik ödeme vermeniz olacaktır. Bu hesaplarınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉