• PAYLAŞ

Birikim Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

  • 18/10/2016 - 20:26
  • 0 Yorum
  • 1032 görüntüleme

Birikim Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Hayallerinizi gerçekleştirmek için ilk olarak para biriktirmeniz gerekiyor. Ancak ne yaparsanız yapın bir türlü istediğiniz birikimi yapamamanın sıkıntısını yaşıyorsunuz. Size tavsiyemiz bu konuda bankaların size sunduğu birikim hesaplarından yararlanmanız yönünde olacaktır. Ülkemizde birikim denince akla genellikle yastık altında saklanan altınlar geliyor. Ancak gelişen ekonomik faaliyetler ve bankaların yastık altında tutulan paraları ekonomiye kazandırma çalışmaları sayesinde artık farklı bir birikim yapma imkanı bulunuyor.

Bu konu ile ilgili birikim hesabı nedir ve birikim hesabı nasıl açılır sorularına cevap verelim. Amacımız bu hesabı açmak isteyip de gerekli bilgiye sahip olmayanların bilgiye ulaşmasını sağlamak. İlk olarak birikim hesabı nedir sorusuna cevap vererek yazımıza devam edelim?

az-para-ile-çok-para

Birikim Hesabı Nedir?

Türk lirası ya da döviz olarak açılabilen mevduat hesaplarının ortak adına birikim hesabı denilmektedir. Gecelik, haftalık, aylık ve yıllık olarak faiz oranları ile değerlendirme yapma imkânınız bulunuyor. Aynı zamanda kar payı olarak da kullanabilirsiniz. Bu hesabın öncelikli amacı kişinin para biriktirmesine yardımcı olmaktır. Bunun içinde kişinin hesabında bulunan paraya bankalar tarafından faiz ve kar payı verilmektedir. Faizli birikim hesapları olduğu gibi isteyenler için faizsiz birikim hesabı açma şansınızda bulunuyor. Bu tercih tamamen size kalmıştır.

Günümüzde internet üzerinden yapılan bankacılık hizmetlerinin gelişmesi ile şubesiz bankacılık hizmeti sunan sistemler birikim hesaplarına normal bankalardan daha yüksek faiz ve kar payı fırsatı vermektedir. Araştırmanızı detaylı bir şekilde yaparak size en yüksek faiz oranını veren sistemle anlaşmanız yararınıza olacaktır. Açacağınız birikim hesabı döviz ya da Türk lirası şeklinde olacağını söylemiştik. Bu hesabın para birimine göre de alacağınız faiz oranları ve kar paylarında farklılıklar olacaktır. Detaylı bir araştırmanın ardından açmak istediğiniz hesap şeklini belirlemenizi tavsiye edebiliriz.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Birikim hesabı açmak istediğiniz izleyebileceğiniz çok sayıda yol bulunmaktadır. Yapmanız gerekenlerin ilk sırasında çalıştığınız bankanın şubesine giderek birikim hesabı açmak istediğiniz söylemelisiniz. Ayrıca telefon bankacılığını kullanarak ya da internet üzerinden birikim açma talebinizi bankaya iletebilirsiniz. Eğer birikim hesabı açmak istediğiniz bankanın müşteriyseniz birikim hesabını açmak çok kolay olacaktır. Ancak birikim hesabı açmak istediğiniz bankada hesabınız yoksa o hesabı açmak için banka hesabı açma işlemlerini uygulamanız gerekecektir.

Eğer hesabınızı şube üzerinden açmak istiyorsanız yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınızı bulundurmanız gerekiyor. Müşterisi olduğunuz banka için buna gerek yok. Sadece şubeye giderek ya da telefon, internet üzerinden iletişime geçmeniz gerekiyor. Ancak bunların ikisi içinde vaktiniz yoksa şubesiz bankacılık hizmeti sunan sistemlere başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır. Müşteri temsilcisi sizi bulunduğunuz noktada ziyaret edecektir.

Birikim Hesabı Nasıl Kapatılır?

Birikim hesabını nasıl açacağınızı kısaca size anlatmaya çalıştık. İleri de bir gün bu hesabı kapatma ihtiyacınız olabilir. Gereksiz bir bilgi gibi gözükse de bunu bilmeniz zararınıza olmayacaktır. İlk yapmanız gereken birikim hesabınızda bulunan parayı normal hesabınıza aktarmanız gerekiyor. Ardından bankanın şubesine giderek, internet ve telefon bankacılığını kullanarak kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken kapatılacak olan hesabın sadece birikim hesabı olacağıdır. Banka hesabınızı tamamen kapatmak istiyorsanız çok farklı bir yol izlemeniz gerekiyor.

Bana Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Birikim hesabı açmak istediğiniz de size en iyi birikim hesabı fırsatını sunacak sistemle çalışmalısınız. Bunu birikim hesabı hesaplama araçlarını kullanarak kolayca yapabilirsiniz. Size sunulan faiz oranları ve kar paylarını karşılaştırarak yatırdığınız miktar ile kazanabileceğiniz tutarları rahatça hesaplayıp kararınızı verebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉