• PAYLAŞ

Overclock Nedir? Nasıl Yapılır?

  • 30/07/2016 - 21:53
  • 0 Yorum
  • 745 görüntüleme

Bu kelimeyi duyan birçok insanın aklına ilk gelen sokaklarda gezen ve halı kenarlarını diken abilerimizin sesleri gelmektedir. Ancak bunun isim benzerliği haricinde hiçbir alakası yoktur. Overclock nedir? sorusuna verilecek en net cevap bilgisayarın hızının donanımsal olarak maksimum seviyeye çıkarılması için yapılan çalışmalardır. Bu işlemi yaparken elinizde bulunan parçaların en yüksek seviyede çalışması için onları zorlamanız gerekiyor. Kısa bir örnek ile bunu açıklamamız gerekiyor. Elimizde işlemci hızı 10000 mhz olan bir bilgisayar var. Bu bilgisayarın sahip olduğu işlemci hızını olduğundan daha yüksek olarak çalışmaya zorlarsak Overclock yapmış oluruz. Örneğin 10500 mhz hıza çıkarırsak buna Overclock denmektedir.

overclok-nedir-nasıl-yapılır?

Peki, bu işlemi işlemciye nasıl yaptırabiliriz. Overclock nasıl yapılır? Şimdi hep birlikte bunun için yapılması gerekenleri sırası ile yazalım. Evde denemek için detaylarını en ince ayrıntısına kadar bilmeniz gerektiğini unutmayın. Diğer türlü işlemcinize ve bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz. Her işlemcinin içinde yazan bir çalışma frekansı vardır. Bu Frekansın yanında ayrınca bir çarpan katsayısı yazmaktadır. Bu kat sayı ile frekansı çarparsanız işlemcinin maksimum çalışma hızını bulmuş oluruz.

İşlemci hızını arttırmak için iki farklı yol bulunuyor. İlk olarak çarpan katsayısını arttırarak işlemci hızını arttırmak gelir. İkinci yol ise FSB hızını arttırmak ile yapılabiliyor. Birçok bilgisayarın içinde intel işlemcisi bulunduğu için onun da çarpanları kilitli olarak sunulduğu için bu yolu deneyemiyoruz. Bunun yerine ikici yolumuz olan fsb hızımızı arttırma yolunu deneyeceğiz. Unutmamanız gereken en önemli nokta çarpanlar oynanarak Overclock yapılabilse bile en iyi Overclock fsb hızını arttırarak yapılmaktadır. Overclock yapmak hem riski hem de pahalı bir uğraştır. İşlemcilerin belirli bir hızda seyrediyor olması gerekiyor. Ayrıca bu işlem sırasında işlemciniz yüksek bir sıcaklığa çıkacağı için erimesinin önüne geçerek hareket etmek için iyi bir soğutucuya ihtiyaç duyarsınız. Peki, hem pahalı hem de riskli olmasına rağmen insanlar neden Overclock yapıyor. Genellikle bunu pc oyun tutkunları tercih ediyor. Çünkü oyun esnasında bir kasılma yaşamadan rahat bir şekilde oyunları oynayarak bitirmek istiyorlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉