• PAYLAŞ

Oyuncu Faresi Nasıl Seçilir?

  • 30/06/2017 - 00:57
  • 0 Yorum
  • 765 görüntüleme

Bilgisayar oyunları, yaşamımızda artık büyük bir yer tutmaya başladı. Online oyunlar üzerinde düzenlenen turnuvalarda milyon dolarlık ödül havuzları oluşturuluyor ve bu maçları binlerce kişi canlı izliyor. Durum böyle olunca oyuncu ekipmanları da oldukça fazla önem arz etmeye başlıyor. Oyuncuların en fazla önem verdikleri ekipmanları arasında, oyuncu mouseları da yer alıyor. Bu yazımızda oyuncu faresi almak isteyen insanların kafasındaki oyuncu faresi nasıl alınır sorusunu cevaplayacağız.

Gamer Mouse Seçme Rehberi

İlk olarak söylememiz gereken bir şey var. Bu yazımızda size oyuncu faresi alırken nelere dikkat etmenizden bahsedeceğiz; en iyi Mouse markası hangisidir sorusunun cevabından değil. İşte oyuncu farelerinde dikkat edilmesi gereken özellikler!

1-) DPI Değerleri Çok Önemli

DPI değeri farenin hassasiyetinin bir ölçüsüdür ve inç başına düşen nokta sayısının bir tanımıdır. Oyuncular farelerindeki DPI değerlerine özellikle dikkat etmelidir. Çünkü profesyonel oyuncular için saniyelerin bile çok önemi vardır ve hassas fareler sayesinde kritik müdahaleleri daha hızlı yapabilirsiniz. Şu an için en iyi DPI değeri 3600-5000 arasındaki değerlerde gözükmektedir. Ayrıca oyun farelerinde DPI değerini fare üzerindeki bir tuş ile değişebilirsiniz. Bu her markada farklı olacağı gibi, genellikle fare üzerinde bulunmaktadır.

2-) Makro Tuşlara Dikkat!

Normal farelerde genellikle bir sol tık ve bir sağ tık bulunmaktadır. Ancak oyuncu fareleri birçok tuştan oluşmaktadır. Bu tuşlara makro sayesinde görevler atayabilirsiniz ve oyunlar içerisinde kendi alışkanlığınıza uygun bir düzen sağlayabilirsiniz. Bu tuşlara atadığınız görevler sadece oyun içerisinde değil, oyun dışında da size yardımcı olabilir. Örneğin tuşlara atayacağınız görevler ile müziği durdurabilir, istediğiniz programı açabilirsiniz. DPI değişikliğini de makro sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Fareyi ilk aldığınızda DPI yavaş, orta ve hızlı şekilde gelecektir. Makro sayesinde bu değerleri de değiştirebilirsiniz.

3-) Tasarımı Rahat Olan Fareleri Tercih Edin

Piyasada göze hoş gelen ve tank gibi birçok fare bulunmakta. Size önerimiz görünüme kanıp, bir fare için yüzlerce lira vermemeniz yönünde. Çünkü tasarımı rahat olmayan ancak görünüşü iyi olan fareler, size oyun içerisinde büyük rahatsızlık verecektir. Oyun içerisinde en fazla rahatlık alabilmek için elinize oturan ve elinizi terletmeyecek fareler seçebilirsiniz.

4-) Kablolu Fare Tercih Edin

Çoğu oyuncunun aklında alacağı farenin kablolu ya da kablosuz olması konusunda sorular mevcut. Ancak eğer sürekli oynayan biriyseniz, bu sorunun cevabı oldukça basit. Kablosuz oyuncu mosueları, kablolulara göre çok kısa süreler dayanabilirler. Bunun nedeni ise güçlerini pillerden almalarıdır. En iyi pil bir oyuncuyu 10 gün götürecek olsa, 10 gün sonunda bir oyun ortasında piliniz bitebilir. Bu riski almamak için kablolu oyuncu Mouselarını tercih etmek daha mantıklıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉