• PAYLAŞ

Paranızı Değerlendirmemek Size Neler Kaybettirir?

  • 05/05/2017 - 21:00
  • 0 Yorum
  • 522 görüntüleme

Saatler boyunca ihtiyaçlarımızı karşılamak ve hayallerimizi gerçekleştirmek için para kazanmaya çalışırız. Bu çalışmamızın sonunda elimize belirli bir miktar para geçer. Elde etmiş olduğumuz gelirimizin bir kısmını temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanırız. Eğer bunun dışında bir miktar elimizde kalırsa birikim için değerlendirmeye çalışırız. Genelde ülkemizde birikim altın üzerinde yapılmaktadır. Neredeyse her ailenin evinde ihtiyaç halinde kullanılmak üzere belirli miktarda birikmiş altın bulunur. Birikim yapmak hayallerimizi gerçekleştirmek ve geleceğimizi kurtarmak için yeterli değildir. Bunları doğru yatırım araçlarında değerlendirmek gerekir. Bunu yapmazsanız birikiminizden elinizde bir şey kalmaz. Çünkü ekonomi içerisinde değeri olmayan araçların erimesi daha kolay olmaktadır.

Elinizde Eriyen Bir Sermaye İster misiniz?

Diyelim ki her ay düzenli olarak Türk lirası birikimi yapıyorsunuz. Maaşınızın yüzde 30’lık bir kısmına denk gelen 600 TL’yi düzenli olarak kenara atıyorsunuz. Yıl başında altının gramı 100 TL diyelim. Eğer o an ki para ile altın alsaydınız elinizde 6 gram altın bulunurdu. Ancak almadınız ve altının gram fiyatı 6. aya gelindiğinde 150 TL’ye çıktı. Gene aynı para ile bu sefer sadece 4 gram altın alabiliyorsunuz. Eğer o zaman altın alsaydınız elinizdeki paranın miktarı otomatik olarak 900 TL olacaktı.

Örnekte anlattığımız gibi yapacağınız yatırımın sizin birikimine durduğu yerde kazanç sağlaması gerekiyor. Ekonomi piyasalarında çok sayıda yatırım aracı bulunmaktadır. Az riski olanlar ve riski yüksek olanlara göre sıralanmaktadır. Örneğin devlet tahvilleri en az riske sahip yatırım araçlarının başında gelir. Ancak forex ve viop piyasalarında ki kaldıraçlı yatırımlarda risk oranı daha yüksektir. Tabi riskin durumuna göre elde edilecek gelirin miktarı da otomatik olarak yükselecektir. Size tavsiyemiz iyi bir araştırma yapmadan yatırım yapmamanız olacaktır. Çünkü ileriyi tahmin yanlış tahmin edilerek yapılan bir yatırım sonucunda elinizdeki miktar daha da aşağıya düşebilir. Bunun için en güzel örnek dolar kurudur. Yılbaşı ve ertesinde 4 TL civarına çıkan kur son günlerde 3,5 TL’ye gerilemeye devam ediyor. Yılbaşında dolar kuru daha fazla yükselecek umuduyla dolar aldıysanız çok büyük bir zarar ettiniz demektir.

Köşedeki Paraları Kontrol Etmelisiniz

İnsanlar bazen evlerinde gizli bir noktaya para koyar ve onu uzun bir süre dokunmazlar. Bazen o para orada unutulur gider. Bir temizlik anında ortaya çıkar ve yüzümüzün gülmesine neden olur. Ya da aklımızda orda durduğunu düşündüğümüz birikimi aslında harcamış olabiliriz. Ya da evden birisi o parayı kullanmış olabilir. Bu nedenlerden herhangi birinin gerçekleşmemesi için size tavsiyemiz birikim için bir köşeye atmış olduğunuz parayı ara sıra kontrol etmeniz olacaktır. Her kontrol ettiğinizde yanına küçük eklemeler yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Bu eklemeler birikiminizin zaman içerisinde artmasına yardımcı olacaktır.

Paranızı Değerlendirin

Güçlü bir para birimimiz olmadığı için TL üzerinden birikim yapmak çok mantıklı bir tercih değildir. İlla dolar ya da altın gibi değerli yatırım araçlarınızı tercih etmeniz gerek yok. Piyasa ölçülerinde sürekli bir yükseliş trendinde olan ticari faaliyetlere de yönelebilirsiniz. Örneğin son yıllarda ev piyasaları sürekli yükseliyor. İnşaattan bir ev borcuna girerek ev sahibi olabilirsiniz. 100 bin TL’ye alınan bir ev inşaat bittiğinizde değerini yüzde 30 ile 50 arasında yükseltebiliyor. Bunun gibi sayılabilecek çok sayıda örnek bulunmaktadır. Biraz araştırma yaparak sizin için doğru araçları bulabilirsiniz. Amacınız deli gibi bir yükseliş yakalamak olmamalıdır. Risk oranı ideal olan ve düzenli gelir getirerek araçlara yönelmenizde fayda var.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉