• PAYLAŞ

Polonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 02/09/2016 - 21:20
  • 0 Yorum
  • 3871 görüntüleme

Avrupa Birliği üye ülkesi Polonya, yurt dışında yaşamaya karar verenler için cazip bir ülkedir. Küçük olan Avrupa ülkesi bu açıdan yüz ölçümüne oranla bakıldığında kalabalık ülkelerden birisidir. Polonya’da yüksek yaşam standarttı, eğitim olanakları ve doğal güzellikleri yaşamak ve çalışmak isteyenler için olanak sağlayan ülkeler arasındadır. Polonya’ya turist olarak gitmek için schengen vizesi almak gereklidir. Ancak turistik amaçla ülkeye ziyaret edenler, ülke içerisinde yakınları bulunanlar için Polonya vatandaşlığına sahip alarak ülkede yaşamak en büyük hayallerden biridir. Polonya her Avrupa ülkesinde olduğu gibi kolay vatandaşlık veren bir ülke değildir. Ancak kolay yoldan vatandaşlık almak için evlenme yolunu tercih edenler de bulunuyor. Çoğu zaman vatandaşlık almak adına formalite evliliği yapanlarla sıklıkla karşılaşılıyor.

Polonya’da vatandaşlık almak için başvuruları iki kurum değerlendiriyor.

Evlilik yolu izlenerek Polonya vatandaşlık başvuruları, için bireyin yaşadığı eyalette bulunan valiliklere başvuru yapılması gerekiyor. İlgili yetkililer başvuruyu değerlendirir, yaklaşık olarak 6 ay içinde sonuç alınır. Vatandaşlık başvuruları son aşamada Cumhurbaşkanı’nın değerlendirmesine sunulur, bu işlemlerin tamamlanması18 ile 24 ay arasında mümkündür.

Evlilik Yoluyla Polonya Vatandaşlık Başvurusu

Polonya vatandaşları ile evlenen bireye Polonya Daimi Yerleşim izni verilmektedir. Bu izin verildiği günden itibaren 6 ay dolduğunda yabancı vatandaşın Polonya Vatandaşlık Başvurusu yapma hakkı bulunur. Eğer yabancı olan birey 6 ay içerisinde başvuru işlemini yapmazsa, süreden dolayı Polonya Vatandaşlık Başvuru şartlarının tamamını doldurmasını beklemek zorunda kalmaktadır.

Polonya vatandaşlık başvurusu yapılması için başvuru yapanın kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkması şartı bulunmamaktadır.

polonyo-vatandasligi-nasil-alinir-1

Vatandaşlık başvurusu başvuruyu yapanın tamamen kendi el yazısı ile başvuru formunu doğru olarak doldurması ve özgeçmişini detayları ile yazması ile yapılır.

Görevli memurlar da sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Fakat ülkede yabancı dil bilme zorunluluğu kesinlikle olmadığı için memurlar sadece Lehçe konuşuyor. Polonyalı olan eşinizle birlikte başvuru yapacağınız için size de problem olmayacaktır. Sizi tam olarak bilgilendirmek için ülke yasalarının detaylarını içeren bir kağıt verecekler. Polonya’da evlilik başvurunuz yapılabilmesi için 340 zl başvuru ücreti alacaklar sonra size gelecek olan bildiri mektubunu beklemeye başlayabilirsiniz. Pasaportunuza başvuru sırasında, Polonya topraklarında yasal olarak kalabilmeniz için bir damga vurulacaktır bu damga işlemleriniz sonuçlanana kadar Polonya topraklarında ikamet etmenizi sağlayacaktır.

Süreden Dolayı Polonya Vatandaşlık Başvurusu;

Polonya topraklarında Daimi Yerleşim izni bulunan yabancı ülke vatandaşlarının 5 yılı doldurduklarında vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanır. 5 yıl boyunca Polonya’ da ikamet edenlerin Polonya Vatandaşlık başvuruları sadece Cumhurbaşkanı tarafından incelenerek değerlendirilmeye alınarak ve 18 ile 24 ay içerisinde işlemler sonuçlandırılır.

Click to rate this post!
[Total: 53 Average: 2.6]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉