• PAYLAŞ

Programlama Yapabilmek İçin İngilizce Diline Hakim Olmak Ne Kadar Gereklidir?

  • 19/07/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 806 görüntüleme

Merhaba değerli okuyucular. Bu yazımızda sizlere programlama yapılır iken İngilizce dilinin bilinip bilinmemesinin ne kadar gerekli olduğu konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Bilindiği üzere artık nerede ise bütün programın dillerindeki mantık yapısı ile terimle İngilizce dilinde olmaktadır. Bu terimler öğrenmek ise her insan açısından oldukça basittir. Örnek verilecek olursa if kelimesinin karşılığının eğer olduğu bilindikten sonra temel durumlarda İngilizce bilmiyor olsanız bile sizlerin if ile bir kontrol yapmanıza engel bir durum teşkil etmez. Verilen örnek ile birlikte temel durumlar konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirtsek dahi programlar sadece basit koşullar veya temel durumlardan ibaret olmamaktadır. İstenilenin gerçekleştirilmesi için ise daha çok algoritma kurarak İngilizce düşünmek gerekecektir. Algoritmaları kurar iken genel olarak programlama dilinin geliştirilmiş olduğu İngilizce düşünmek her konuda sizler açısında her daim avantaj sağlamış olur. Bu avantaj ile birlikte Türkçe ve İngilizce mantık yapısı arasında aşırı büyük farklar bulunmadığından dolayı çok büyük bir avantaj olmasa da çince gibi bir ana dile sahip olsa idiniz İngilizce bilmeden algoritma kurmak çok daha zor bir hal alacaktı.

Bazı programlama dillerinde ise uzun kodları Türkçe diline çevirerek anlamaya çalışmak daha çok kafa karışmasına sebep olabilir. Programlama dilinde bir şeyi değiştirmek için anlamanız gereken algoritma şunun değili şu değil ise veya şuysa şunu şöyle yap gibi uzun kodlar içerebilmektedir. Bu kodları zaten İngilizce olarak düşünerek anlamak dahi çok zor iken birde bunu anlamak adına Türkçe karşılığını düşünmeye çalışmak daha çok kafa karıştırıcı bir hal alabilir.

Forumlara ve programlama hakkındaki yazıları bulunan internet sitelerine göz atıldığında ise çok fazla Türkçe kaynak olduğunu düşünseniz bile maalesef bu durum bu şekilde değildir. Herhangi bir sebeple koda yazar iken mutlaka takıldığınız ve zorlandığınız yerlerin olması kaçınılmaz olacaktır. Takıldığınız yerlerde çözüm üretmek için aynı durum ile daha önceleri karşılaşmış ve çözüm üretebilmiş insanların çözümlerinden faydalanmak istediğinizde ise genel anlamda Türkçe içerik bulmakta bir hayli zorlanırsınız. İngilizce olarak arama yapmamakta ısrarcı olursanız ise tek yol forumlardaki insanlardan bu konu hakkında yardım istemeniz olacaktır. Sorunun çözümünü sağlayacak kadar yetkin birini bulabilmek ise artık günler ya da haftalar alabilir ya da hiç bulamayabilirsiniz. İngilizce olarak hizmet vermekte olan Stack Overflow ve bunun gibi onlarca sitelerde nerede ise sınırsız kaynaklar yer almaktadır. Üyelik açtıktan sonra soru sorulduğunda ise en geç birkaç saat içerisinde sizlere geri dönüş yapılarak sizi tatmin edecek düzeylerde yanıt bulabileceksiniz.

Konu başlığına geri dönüş yaparak genel bir değerlendirme yaparak sonuçlandırma yapacak olursak İngilizce diline hakim olmadan dahi de programlama yapılabilmektedir fakat her zaman İngilizce bilen yazılımcılar İngilizce bilmeyen yazılımcılara göre birkaç adım önde olacaktır diyebiliriz. Bunun en büyük nedeni ise daha fazla kaynağa erişebilme imkanına sahip olmalarıdır. Elbette İngilizce bilmeyen yazılımcılar da Google translate gibi çeviri araçları vasıtası ile İngilizce kaynaklarda araştırma yapabilmektedir fakat bilindiği gibi Google translate tam anlamı ile kullanıcılarına çeviri konusunda yüz de yüz olarak tam ve doğru bir biçimde çeviri yapmadığından dolayı iyi bir deneyim hizmeti sunmamaktadır. Bu sebepten dolayı yüz de yüz olarak tam çeviri sağlamak adına daha doğru ve önde olan adım ise İngilizce diline en az orta veya iyi seviyelerde hakim olmak ise her zaman daha fazla avantaj sağlayacaktır.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉