• PAYLAŞ

Sanal Pos Nasıl Alınır ?

  • 03/08/2016 - 22:15
  • 0 Yorum
  • 953 görüntüleme

Global pazarın hızla gelişmesi ile birlikte alışılmış olan geleneksel alışveriş yöntemlerine yenileri eklenmiş durumda. Teknoloji kullanımının yaygınlaşmasının sağlamış olduğu avantajlar alışveriş yöntemlerine de farklı olarak yansımakta. İngilizce olarak Virtual Point of Sail kelimelerinin tam olarak kısaltması olan VPOS yani diğer bir adı ile Sanal POS ile yapılan satışın gerçekleştiği yeni bir alışveriş yöntemi karşımıza çıkmıştır. Sanal POS aracılığı ile internet üzerinden online olarak kredi kartlarına satış yapmak mümkündür.

Sanal POS aslında bilinen POS cihazlarının internet ortamına taşınmasıdır. İnternet üzerinden online olarak hizmet veren veya satış yapan işletmelerin alacakları ödemelerini peşin veya taksitli kredi kartı sanal Pos üzerinden gerçekleştirmelerine imkan sağlar. İşletmelerin Sanal POS üyeliği alabilmesi için bankaların isteyeceği birtakım resmi evraklar ve aynı zaman da işletmelerden isteyecekleri bazı yükümlülükler bulunmaktadır.

sanal-pos-alınır images

Bankalara Sanal POS başvurusu yapılmadan önce işletmelerin yapması gerekenler

-İşletmelerin başvuruda bulunabilmesi için e-ticaret veya e-tahsilat sistemlerinin var olması ve bu sistemin bankaların önceden belirlediği kriterlerine uygun güvenlik sistemleri ile mutlaka korunması gerekir. Bu belirlenen kriterler 128 veya 256 bit SSL güvenlik sertifikası olmasıdır.

-Sunulan sistem içerisinde mutlaka müşterilere üyelik veya satış esnasında yapılması gereken sözleşmenin mevcut olması gerekir. Üyelik Sözleşmesi, Mesafeli Satış Sözleşmesi, Satış Sözleşmesi gibi.

-İşletmeler başvuru yapmadan önce online satış yapılması planlanan  ürünlerle ilgili bankaya detaylı olarak bilgi verilmesi veya satış yapılacak ürünlerin hazırlanan internet sitesi içinde bulunması başvurunun olumlu sonuçlanması açısından önemli detaylardan biri olacaktır.

Belirtilen şartların tam anlamıyla yerine getirilmesinin ardından işletmeler bankaya Sanal POS  başvurusu yapılabilir. İşletmeler tarafından yapılan başvuru olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanabilir. Yapılan başvurunun olumsuz  sonuç alması durumun da bankadan firmanın sisteminde  bulunan eksiklikler hakkında bilgi alınır ve söz konusu olan eksikliklerin tamamlanması durumunda tekrar başvuru yapılabilir.

-İşletme resmi olarak ticari bir ortaklığa sahip değilse: Nüfüs Cüzdanı Örneği, Vergi levhası, Ortaklık Sözleşmesi, İmza Sirküleri.

-Başvuru yapan işletme resmi olarak ticari bir ortaklığa sahip ise: Ticaret Sicil Kaydı, Vergi Levhası, İmza Sirküleri,

İşletme tarafından yapılan sanal POS başvurusunun olumlu sonuçlanması durumun da, başvuru esnasında birlikte yapılan e-ticaret sitesine bankaya ait olan POS cihazının bilgilerinin yüklemesi tamamlanarak, banka POS bilgileri ve şirkete ait bütün bilgiler birbirine entegre edilir. Bu aşamaların tamamlanması ile internet üzerinden kredi kartı ile peşin veya taksitli satış yapılmasına direk başlanabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉