• PAYLAŞ

Eczacılık Mezunları Nerelerde Çalışabilir ?

  • 03/08/2016 - 22:20
  • 0 Yorum
  • 1162 görüntüleme

Üniversitelerin bölümleri arasında bulunan Eczacılık Fakültesi içerisinde eğitim verilen Eczacılık bölümü, biyolojik ve sentetik ham maddeler ile  yapılan ilaçların, üretimini ve kontrolünü yapacak, bu ilaçların  değerlendirilmesi ve kullanılması konusunda araştırmalarda görev yapması gereken eczacıları yetiştirir.

Üniversitelerin Eczacılık bölümünden mezun olanların, çalışma alanlarının oldukça geniş olduğu söylenebilir. İlaçların fiziksel, biyolojik ve kimyasal olarak bütün niteliklerini bilen ve bu konular hakkında  değerlendirme yapabilen bireyler bu bölümden mezun olabilir. Dolayısıyla eczacı olması gereken kişilerin yeterli şekilde donanıma sahip olması mutlak gerekliliktir.

eczacılık-mezunları-nerde-calısabilir

Eczacılık bölümünden mezun olmuş bireyler genel olarak eczanelerde görev almakta. Bu bölümden mezun olmuş meslek grubunun, en fazla tercih ettiği çalışma alanları arasında eczaneler vardır. Mezun olanlar  kendi açtıkları eczanede çalışabildikleri gibi aynı zamanda devlet memuru statüsünde devlet hastanelerinin bünyesinde bulunan  eczanelerde de çalışmaları mümkündür. Üniversite bölümü öğrencileri ders dönemi esnasında stajyer olarak çeşitli eczanelerde çalışmaları gerektiği için bu konuda oldukça tecrübe sahibi de olabiliyorlar.

Eczacılık bölümü mezunları, aynı zaman da ilaç depolarında ve ilaç üretimi yapan firmalarda da görev alma imkanına sahiptir. Bu alanlarda çalıştıklarında ilaçların üretim esnasında etkin olarak görev alırlar. Üretilen ilaçların kalite kontrolünü veya araştırmasını da üstlenebilirler. Üretilen ilaçların pazarlanması veya doğru şekilde kullanılabilmesi adına  diğer sektörler içerisinde bulunan tıp alanında uzman bireyler ile değerlendirme yapma imkanına sahiptir.

Eczacılık bölümü mezunları istedikleri taktirde tıp laboratuvarlarında görev alabilir. İlaç üretimi, bir ilaç üzerinde detaylı inceleme veya değerlendirme yapılması adına kurulan tıp araştırma merkezinde, ilaç bilimi üzerinden değerlendirme yapılması adına uzman eczacı niteliğinde görev almaları mümkündür.

Eczacılık bölümü mezunu bireyler aynı zamanda istekleri doğrultusunda  üniversitede de akademisyen olarak görev yapabilirler. Bu uygulamaların haricinde okul hayatlarına devam ederek yüksek lisans yaparak okudukları bölümün en üst aşamalarına varabilirler. Eczacılık bölümü okuyanların daha çok araştırmacı kişiliklere sahip olmaları başarı oranlarını arttıran faktörler arasındadır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 1.7]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉