• PAYLAŞ

Etkili Sunum Nasıl Yapılır ?

  • 03/08/2016 - 22:31
  • 0 Yorum
  • 1177 görüntüleme

İş ve eğitim hayatının neredeyse bir parçası olan sunum hazırlamak bireylerin kariyerlerini olumlu etkiler yaratacağı gibi yapılan küçük hatalar yüzünden istenmeyen sonuçlara maruz kalmaya neden olmakta. Yapılan sunumun başarısını kalitesi ve içeriği belirlediği gibi sunumu yapan kişinin jest ve mimikleri bunun yanı sıra dili ve zamanı doğru kullanabilmesi gibi detaylar önemli etkenlerdir.

Sunum Hazırlığı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

-Sunum esnasında ayrıntılara fazla girmemek gerekir. Fazla verilen ayrıntılar sunumu yapan bireye zaman sıkıntısı yaşatmasının yanında  dinleyenlerinde sıkılma ihtimalini oldukça arttırabilir.

-Sunum hazırlığı yapılırken yazı fontlarına son derece dikkat edilmelidir. Karmaşık, göz yoran, anlaşılması zor  yazı fontları okumayı zorlaştırdığı gibi sunumun da kalitesini oldukça düşüren etkenler arasındadır.

-Cümle içindeki önemi detayları veya vurgulanmak istenen yerlerin  renklerini farklı hazırlamak faydalı olacaktır.

etkili-sunum-nasıl-yapılır

-Sunumlar konusunda yapılan genel hataların başını sunumu eğlenceli göstermek adına olağandan fazla animasyon ve video kullanılması.. Sunum yapılırken en temel amaç dinleyicilerin, bütün dikkatini toplayıp sunumdaki tüm bilgileri dinleyicilere verimli olarak aktarmaktır. Ancak sunumda kullanılan animasyonlar ve videoların olağandan fazla olması toplanılan ilgiyi dağıtması ile beraber verilen detaylardaki verimliliği de düşürecektir.

-Sunum yapan bireyin konumu ile gösterilen sunumların aynı doğrultuda ilerlemesine mutlaka dikkat edilmelidir.

-Konuşma sırasında sürekli olarak yapılan sunumların sayısı arttıkça dinleyicilerin ilgisinin dağılmasına neden olacaktır.

-Sunum esnasında kullanılmış olan grafikler, söylenenleri tam olarak  destekleyici nitelikte olması dinleyicinin ilgisini çekecektir.

etkili-sunum-nasıl-yapılır

-Sunum yapacak bireyin, sunama çıkmadan önce en az 2 defa prova yapması yaşanması olası olan heyecanın giderilmesine yardımcı olacaktır.

-Sunumda asıl en önemli olan detay sunumun içeriğidir. Bu sebeple  sunum başında olan birey kendi hakkında bilgi verirken aşırıya kaçmamalıdır.

-Sunum esnasında dinleyicilerle göz teması kurmaktan kesinlikle  kaçınmamak gerekir. Bu, sunan kişinin kendine güvenini göstereceği gibi aynı zaman da dinleyicilerin sunuma olan ilgisini arttıracaktır.

-Sunumun son aşamasında dinleyicilerle soru cevap zeminin hazırlamak ve soruları cevaplamak yapılan iletilerin ne derece anlaşılabilmiş  olduğunu göstereceği gibi  geri dönüşler alınmasını sağlayabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉