• PAYLAŞ

Servet Kaybetmenize Neden Olabilecek 10 Hata

  • 25/11/2016 - 17:51
  • 0 Yorum
  • 788 görüntüleme

Servet Kaybetmenize Neden Olabilecek 10 Hata

Para kazanmak elbette zordur ama daha zoru o parayı elde tutmayı başarabilmektir. Bir serveti kazanmaktan daha zor olanı elde edilen serveti koruyabilmektir. Kısa zamanlı yaptığınız finansal bir hatayı ay sonuna veya en yakın zamanda maksimum 3 ay içerisinde telafi etmek mümkündür. Fakat bir serveti bir gecede kazanmak piyango dışında neredeyse imkansız. Elinizdeki serveti de çok saçma şeyler yapmadığınız taktirde bir anda kaybetmeniz neredeyse imkansız.
servet-kaybetmenize-neden-olacak-hatalar-1

1.Para Yönetiminde Yapılan Hatalar

Servetinizi kaybetmek istemiyorsanız para yönetimi konusundaki hatalara çok fazla dikkat etmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Gelir ve gider dengelerini iyi yapmalısınız ki giderlerin ilerleyen zamanla birlikte gelirlerinizin önüne geçerek hem birikim kanalınızı hemde sizi boğmasına engel olmanız için bu önemlidir.

2.Acemice Yapılan Yatırım Hataları

Bir yatırımı konusunda bilginiz yoksa ve eş dost tavsiyesiyle veya sağdan soldan duyduğunuz bilgilerle yatırım yapmak fırtınalı günde denize açılmak kadar riskli ve acemice yapılmış bir yatırımdır. Yeterli bilgiye sahip olmadan gireceğiniz yatırımlara en baştan temkinle bakmak sizin ve servetiniz için koruyucu bir önlem olacaktır.

3.Yatırım Yaparken Ülke Ekonomisini Hesaba Katmamak

Yatırım yapacağınız ülkenin şartlarını göz önünde bulundurmanız ve ihmal etmemeniz lazım. Örneğin yatırım yapacağınız ülkedeki enflasyon oranı, faizler yapacağınız yatırımları doğru orantılı olarak etkileyecektir. Dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

4.Küresel Ekonomik Çalkantıları Görmezden Gelmek

Dünyada Küresel etkiye sahip Avrupa ve Çin, ABD, İngiltere gibi büyük etki yapabilen unsurları görmezden gelmek yapılan hataların en büyüğüdür. Bu küresel piyasadaki olumlu ve olumsuz etkileri sıkı takip etmek bu hatayı yapma konusunda sizi alıkoyacaktır. Bu hata konusunda sizi güvende tutacaktır.

5.Siyasi Riskleri Önemsememek

Küresel ve ülkedeki yaşanmış ve yaşanabilecek ekonomik olayların dışında bunlara ek olarak siyasi risk faktörleri de göz ardı etmemek gerekmektedir. Siyasi riskin bulunduğu ülkelerde yatırım yapmak servetinizi riske atmanıza sebep olabileceğinden bu tür durumlarda biraz daha beklemeniz paranızı korumanız konusunda size yardımcı olacaktır.

6.Lüks Yaşamı Standart Hale Getirmek

Lüks yaşam giderleriniz gelirlerinizi aşıyorsa, bu tür bir harcama alışkanlığı ileri vadede bakıldığında servetinizi tehdit edecek ve sıkıntıya sokacaktır. Bu durum birikim ve yatırım yapma noktasında sizi geride bırakacağından dikkat edilmesi gereken bir husustur.

7.Yalnızca Kişisel Servete Odaklanmak

Servetinizi artırmayı düşünüyorsanız bunun için ciddi ve planlı bir şekilde çalışmanız gerektiğini unutmamanız lazım. Şirketinizden elde ettiğiniz karları ileriye dönük yatırım yapmak yerine kendi kişisel giderlerinize harcamanız da büyük hatalar arasında sayılabilmektedir.

servet-kaybetmenize-neden-olacak-hatalar

8.Vergi Yükümlülüklerinizi Yerine Getirmemek

Servetiniz ne kadar büyük ise bunun mali rakamları da o ölçüde büyüyecektir. Küçük rakamlardan ibaret olmayacaktır elbette. Ülkemizde ve dünyada birçok ülkede mali konularda katı ve sıkı kurallardan oluşmaktadır. Her yıl binlerce şirket bu tür katı yaptırımlarla karşı karşıya kalarak ciddi cezalar ödemek zorunda kalmaktadır. Bu hususa dikkat etmek gerektiğini unutmamak gerekir.

9.Serveti Garanti Altına Almayı İhmal Etmek

Taşınmazlarınızı ve değerli tüm mallarınızı sigorta yaptırarak garanti altına almanız servetiniz açısından oldukça önemli olacaktır. Yangın, deprem gibi anormal durumlarda kendinizi bu şekilde güvenceye almış olacaksınız.  Büyük maddi değeri olan mallarınızı bu şekilde küçük fiyatlarla sağlama almış olacaksınız.

10.Özel Olabilecek Bazı Kişisel Hatalar

Aklınıza bu konuda birçok madde gelebilir ama en önemli maddelerden olan boşanmayı sayabiliriz. Eğer evlilik sözleşmesi yapmadıysanız ve evlilik konusunda kusurlu taraf sizseniz bu servetinizin yarısınız eşinizin alacağı anlamına gelebilmektedir. Bu tür özel yaşantınızdaki hatalar sizin servetinizin en önemli düşmanlarıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉