• PAYLAŞ

Sosyal Medya Uygulamalarında Konum Nasıl Gizlenir ?

  • 26/10/2016 - 09:01
  • 0 Yorum
  • 961 görüntüleme

Sosyal Medya Uygulamalarında Konum Nasıl Gizlenir ?

Kullanmakta olduğunuz sosyal medya platformlarının size ait olan konum bilginizi isteğiniz dışında uygulama içerisinden paylaşabileceğinizi biliyor muydunuz ?  Facebook, Twitter, Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarını aktif olarak kullanırken konum bilginizi nasıl saklayabileceğinizin bu ayrıntılarını yazımızın devamında detayları ile anlatacağız.

Facebook, Twitter,  Instagram ve Snapchat gibi günümüzde son derece popüler olan sosyal medya platformları, birçok kullanıcının fark etmediği özellikleri sayesinde paylaşım yapan kullanıcılarının konum bilgileri hakkında detaylı olarak bilgi verebiliyorlar. Kullanıcıların tamamen gizliliğini tehlikeye sokan bu tür özellikler, sadece yapacağınız birkaç basit ayar sayesinde devre dışı bırakılabiliyorlar.

Facebook, Instagram Snapchat ve Snapchat kullanıcılarının paylaşımları yaptıkları sırda konum bilgilerinizin paylaşılmasını nasıl engelleyebileceğinizi yazımızda detaylandırdığımız adımları doğru olarak izlerseniz, yaptığınız paylaşımlarınız üzerinden konum bilginizin ulaşılamaz olduğunu göreceksiniz.

Snapchat

Snapchat uygulamasında yaptığınız paylaşımlara, Instagram yada Facebook gibi sosyal paylaşım uygulamalarının aksine direkt olarak konum eklemeniz mümkün değil fakat yaptığınız paylaşımlar üzerinden yola çıkarak bulunduğunuz konumun bulunması son derece kolay. Snapchat uygulamasının kullanıcılar arasında bulunan sosyalliği artırmak adına kullandığı Geofilters adındaki özellik, uygulama üzerinden konum bilginizi yakında bulunan kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesini sağlamakta.

 

sosyal-medya-uygulamalarinda-konum-nasil-gizlenir-1

Daimi olarak hikaye paylaşımında bulunan kullanıcılar, Geofilters özelliğinden ötürü sadece o an içerisinde bulundukları konumu paylaşmakla kalmadıkları gibi, aynı zamanda gidecekleri güzergahları hakkında detaylı olarak bilgiler de veriyorlar.

Snapchat uygulaması üzerinden konum bilginize kesinlikle ulaşılmasını istemiyorsanız yapmanız gereken tek bir adım bulunuyor hikaye paylaşımı yapacağınız esnada cihazınızın direkt olarak Uçak Modu’nu aktifleştirmek. Uçak Modu aktif konumda paylaşılamayan hikaye, modun devre dışı kalmasından sonra konum bilgisi bulunmadan paylaşılacaktır.

Twitter ve Facebook

sosyal-medya-uygulamalarinda-konum-nasil-gizlenir-3                                                                       sosyal-medya-uygulamalarinda-konum-nasil-gizlenir-2

Twitter ve Facebook üzerinden paylaşımlarınıza sizin adınıza otomatik olarak konum ekleyen sosyal paylaşım uygulamalarıdır. Eğer Twitter’da yada Facebook’ta  paylaşım yapıyorsanız ve bu sırada konumuzun gizli kalmasına önem veriyorsanız ilk yapmanız gereken adım konum etiketini kaldırmak olmalı. Bahsettiğimiz etiket, her iki sosyal paylaşım uygulamasında da paylaşım yaptığınız sekmenin alt kısmında görünür konumdadır. Sadece bu etiketleri kapatarak konum bilginizi koruyabilirsiniz.

Instagram

Instagram uygulamasında paylaşımlarınızda konumunuz aslında otomatik olarak paylaşılmaz fakat bunu bilmeden yapabilmeniz muhtemel. Instagram’ın önceki kullanılan sürümü, siz kendiniz eklemeseniz bile paylaşımlarınıza geotag eklemesi yapıyordu. Bu nedenle her paylaşım yaptığınızda bulunduğunuz konum otomatik olarak öğrenilebiliyordu.

sosyal-medya-uygulamalarinda-konum-nasil-gizlenir-4

Instagram uygulamasının geotag’lerinden, yani diğer bir adı ile konumunuzu paylaşan özellikten kurtulabilmeniz için uygulama içerisine bulunan Photo Map adlı seçeneğe bu seçeneğin sadece eski sürümde olduğunu belirtelim giriş yapmanız gerekiyor. Bu seçenek üzerinden fotoğraflarınızda bulunan geotag’lerin konumlarını tek tek kaldırabilirsiniz. Bu sayede konum bilgileriniz son derece güvende olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉