• PAYLAŞ

Takı Tasarımı Nasıl Yapılır?

  • 01/08/2016 - 18:19
  • 1 Yorum
  • 2846 görüntüleme

El işi olan her şey çok güzeldir. Hele bu el işi siz tarafından yapılırsa gözünüze bir başka güzel gelir. Çünkü bu işin içinde kendi özverimiz ve emeğimiz vardır. Biz sizlere bu yazımızda takı yapmakla ilgili detaylı bilgiler sunacağız. Bundan sonra bir takıya ihtiyaç duyduğunuzda dışarıya çıkmanıza gerek yok. Kolayca kendiniz ya da arkadaşlarınız için takı yapabileceksiniz. Gerçekten profesyonel bir takı tasarımcısı olmak için 6 ay gibi bir süre vermeniz gerekiyor. Kendi kreasyonunuzu ortaya çıkarabilirsiniz. Biz basit birkaç işlem yaparak takı tasarımı yapabilmeniz için gerekli olanları sizlere anlatmaya çalışacağız.

takı-tasarımı-nasıl-yapılır

Takı bildiğiniz gibi çok farklı şekillerde yapılabiliyor. Bunun için malzeme seçimi çok önemlidir. Takınızı yaptığınız esnada herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız malzemelerinizin tam olduğundan emin olmalısınız. İlk olarak takı için ipler çok önemlidir. Sağlamlığı, rengi ve kalınlığı sizin yapacağınız takının değerini arttırır. İnci bir kolye yapacaksanız en çok tercih edilen iplerin başında ipek iplikler kullanılır. Ham ve mumlu bir şekilde hazırlanan ipler yazlıklara gittiğimizde taktığımız takılarda daha çok tercih edilmektedir.

Yüzük yapmak için çok fazla bir şeye gerek yok. Sadece olmazsa olmaz yüzük yapım aracı yüzük ölçü çubuğudur. Boncuklarda takıların yapımında çok tercih edilen malzemelerdir. Özellikle ahşap boncuklar kolye yapma konusunda ilk tercih edilen malzemelerin başında gelir. Birçok ağaç çeşidi olduğu için bunlarla aynı sayıda ağaç boncuklara da rastlayabilirsiniz. İlginç bir yöntem olan muz ağaç kabuklarının üst üste getirilmesi ile ortaya çıkarılan boncuklar daha uzak doğu ülkelerinde kullanılıyor.

Hepimizin evinde pense mutlaka vardır. Ancak bilenlerin olacağı gibi bilmeyenler için çok farklı penselerin bulunduğunu söylemeliyiz. Takıyı yapacağınız zaman mutlaka size gerekli olan el aletlerinin ilk sırasında farklı penseler gerekecektir. Çünkü teller bazen elle tutulmakta zorluk çıkarabilir. Onları tutmak, şekil vermek ve kesmek için penselerden yardım alacağız. Bu malzemeleri nerelerde bulabilirim diye soranlara büyük şehirlerde önemli noktalarda bulabilirsiniz. Ankara Necati Bey Caddesi, İzmir Kızlar Ağası Hanı ve İstanbul’da Tahtakale de bulabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


nasilyapilir com
Pervin B. - 26/09/2016 - 09:29

İstanbul kapalı çarşıda, takıcılar han’ı var. Orada bir sürü ufak incik boncuk takı malzemeleri var, oradan temin edebilirsiniz.

Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉