• PAYLAŞ

Tasarruf Nasıl Yapılır?

  • 13/12/2016 - 16:27
  • 0 Yorum
  • 982 görüntüleme

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Para tasarrufu yapmak ileriki yaşamda kişilerin rahat edebilmesi adına son derece önemli bir konudur. Her ne kadar zor gibi gözükse de aslına bakıldığında para tasarrufu yapmak basit bir iştir diyebiliriz. Tasarruf nasıl yapacağınızı, birikimlerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi bilmeniz sizler için son derece önemli olacak bir konudur. Çünkü ilerisi için yatırımlarınızı güçlü tutmanın en temel yollarından birisi de tasarruf işlemlerinizi bir an önce devreye sokmanızdır.

Tasarruf Hedeflerin Belirlenmesi

Tasarruf yapabilmenin en kolay yollarından birisi de ilk öncellikli olarak tasarruf hedeflerin belirlenmesi gerekmektedir. Kısa vadeli hedeflerinizin yanı sıra uzun vadeye yayılan hedeflerinizi de belirleyerek sıraya sokmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse, bir video oyunu almak isteyen kişiler ilk öncellikle video oyunlarını satın almadan araştırma yoluna gitmeleri gerekir. Uzun vadeli hedefleriniz için ise ileriki yaşamlarınız için ne kadar para duyabileceğinizi hesaplamanız ve yavaştan birikimlerinizi şekillendirmeniz gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken en önemli işlemlerden birisi tüm borçlarınızın sıfırlanmasını sağlamak olacaktır. Belirlemiş olduğunuz zamanın ise hedeflerinizi gerçekleştirmenize yeterli olup olmadığını sorgulamanız gerekir. Aksi takdirde ister istemez hevesleriniz kırılabilecektir.

Harcamalar İçin Kayıt Tutulması

Harcamalar için mutlaka kayıt tutulması gerekir. Çünkü kişi ne kadar harcama yaptığını bilirse doğal olarak ayağını daha çok yorgana göre uzatmış olacak. Tasarruf nasıl yapılır diye merak eden tüm kişiler için sürekli olarak harcamaları kayıt altına tutup, birikim yoluna gitmek, harcamalarını aylık periyot içerisinde daha aza indirmek son derece önemli bir konu olacaktır.

Harcamalarınızı Kısmalısınız

Tasarruf yapabilmenin en kolay yollarından birisi de tasarruf yapmanızdır. Çünkü fazla harcama yoluna gitmek sizleri zor durumda bırakabilir. O sebeple harcamalarınızı yaparken fazla ödeme yoluna gitmekten çok daha az harcama yapacağınız alanları tercih etmeniz maddi anlamda zor durumda kalmamanız açısından da büyük önem arz edecektir. Birikim hedeflerinizi gözden geçirmeniz, tasarruf yapmanızı şekillendirecek bir diğer önemli detay olacaktır. Gelirlerinizden mutlaka yapmanız şart olan harcamalarınızı çıkartmanız istediğiniz tasarruf ortamının tekrardan yaratılmasına en iyi şekilde zemin hazırlayacaktır diyebiliriz. Tasarruf yapmak artık sizin için daha kolay olacak.

Tasarrufun Temel Amacı Nedir?

Tasarruf yapmayı kolaylaştırmak için tasarrufun özünü anlamanız gerekiyor. Ancak bu şekilde içten gelerek bu işi yapmaya başlayabilirsiniz. Yoksa tasarruf yapmak birçok insan için zorlukları vardır. Şöyle düşünün, mesela çok istediğiniz bir cihaz var. Ancak tasarruf standartlarınız nedeniyle hazırda duran paranızdan başka kaynağınız yok. Bunu bozdurmanız halinde rahatça tasarruf yapma şansınız oluyor. Eğer nefsinize hakim olabilirseniz birikiminize dokunmazsınız ancak istek katsayınız gün geçtikçe artmaya devam ederse günün birinde belki hiçbir faydalı işinize yaramayan cihazı satın alabilirsiniz. Günümüzde insanların borçları olmasına rağmen ceplerinde milyarlık telefonları taşımasını örnek olarak gösterebiliriz.

Tasarruf yapmak sadece geleceğinizi garanti almaya yaramaz. Aynı zamanda o gününüzde planlı yaşamanıza yardımcı olur. Günlük kazancınız 100 TL ise tasarruf fikri aklınızda yoksa bu parayı çok rahat bir şekilde harcayabilirsiniz. Çünkü günümüz toplumu için tüketim çok kolay yapılabiliyor. İşten eve gelirken sayısız mağazanın önünden geçiyorsunuz. Ya da evde otururken internetten kolayca sipariş verebiliyorsunuz. Ben ev sinema sistemlerini hiçbir zaman anlamadım. Yüksek ses insan için zararlı bir olgudur. Ve yılda sadece bir ya da iki kez kullanılan bu cihaz için inanılmaz ücretler ödenebiliyor. Bunun gibi gereksiz birçok ürünü evimize dolduruyoruz. Ancak yıllar geçtikçe verdiğimiz para nedeniyle bir kenara da atamadığımız için bize külfetten başka bir şey olmuyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉