• PAYLAŞ

Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Alınmalıdır?

  • 05/07/2017 - 17:09
  • 0 Yorum
  • 569 görüntüleme

Her insan günün birinde kendisine ait bir arabası olmasının hayalini kurmaktadır. Tabi bunun için iki farklı seçenek bulunuyor. Ya fabrika çıkışı sıfır bir araç almalısınız. Ya da ikinci el bir araç alma şansınız var. Tabi başkasının uzun süre kullanmış olduğu bir aracı almak yerine her şeyi ile size ait bir araç almanız daha doğru bir tercih olacaktır. Bu sayede aldığınız araca daha uzun bir süre binme şansınız olacaktır. Bunun için günümüze sıfır araç fiyatları modellerine ve motor güçlerine göre fiyat olarak farklılık gösteriyor. Ancak bir aracın dolu paketinin 80 bin TL’nin üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Alacağınız Aracı Belirleyin

Alabileceğiniz araçların bir listesini yaparak işe başlayın. Bu işte ilk sırada almak istediğiniz aracı belirlemeniz gerekiyor. Aracı belirledikten sonra elinizde bulunan kaynaklarla karşılaştırın. Dediğimiz gibi 80 bin TL bir araç almak istiyorsanız ilk olarak elinizde miktar ile karşılaştırın. 30 bin TL sermayeniz varsa geriye bu boşluğu kapatmak için 50 bin TL kredi ihtiyacınız olacaktır. Bu kredi miktarını düzenli olarak ödeyebileceğinizi düşünüyorsanız bankaları araştırmaya başlayabilirsiniz. Her banka kendi alanına göre faiz ve vade süresi olarak farklılıklar sunuyor. Bunlar arasından size en uygunu bulunan kadar araştırmalarınıza devam etmelisiniz. Aksi taktirde çektiğiniz kredi sizin için büyük bir yük olacaktır.

Vade Süresi

50 bin TL kredi çekerek aracınızı almaya karar verdiniz. Bu miktarı ne kadar sürede ödemek istediğinizi belirlemelisiniz. Bunu belirlerken kendi limitlerinizi ve ödeme miktarınızı belirlemelisiniz. Aylık 2 bin TL ödemekle aylık 5 bin TL ödeme gücüne sahip olan bir insanın vade süresi de farklılık gösterecektir. Yani bankaların size teklif ettikleri ile değil kendi limitlerinize göre vade süresi belirlemeniz doğru hamle olacaktır. Şimdi size bu konuda ki tavsiyemizin kendi kişisel hesabınızı çıkarmanız gerektiği olacaktır. Çıkan hesabınızda aylık ne kadar kredi ödeyebileceğinizi bu şekilde net olarak belirleyebilirsiniz. Bu sayede uzun bir şekilde ödeyeceğiniz krediye başvuru yapmış olacaksınız.

Araç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç almak için kredi çekerken bankaların yaptıkları işleme dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde beklemediğiniz ödemeler yapabilir ya da kesintilerle karşı karşıya gelebilirsiniz. Dosya masraf ödemelerinden kurtulmak için de dikkatli olmanız gerekiyor. Bazı bankalar krediler için faiz oranlarını düşük gösterip aradaki farkı kapatmak için burada ki dosya masraflarını kullanıyorlar. Size tavsiyemiz krediye imza atmadan önce bu dosya masrafının sizden alınıp alınmayacağını öğrenmeniz olacaktır. Son anda bir sürpriz ile karşılaşmamak istiyorsanız buna dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Ancak bu sayede en hesaplı şekilde kredinizi çekebilirsiniz. Araç firmalarının anlaştığı bankadan kredi çekseniz dahi bu konulara dikkat etmeyi ihmal etmelisiniz.

Taşıt Kredisi Çekebileceğiniz Bankalar

Taşıt kredisi çekebileceğiniz çok sayıda banka bulunuyor. Bunların arasında doğru tercihi yapmanız gerekiyor. Çünkü bazı bankalar taşıt kredisine sadece hizmet sunmak için ilgi gösteriyor. Bu da kredi faiz oranlarının yüksek bir şekilde tutulmasına neden oluyor. Bu ağır şartlara maruz kalmamak istiyorsanız size tavsiyemiz taşıt kredisi çekeceğiniz bankaya karar vermeden bir liste ile gezebileceğiniz kadar fazla banka gezmeniz olacaktır. Size sunulan faiz oranlarını, dosya masraflarını ve vade sürelerini not edeceğiniz bir liste olması gerekiyor. Bu listede ki noktaları dikkatli bir şekilde doldurduktan sonra size uygun olanı işaretleyerek gerekli tercihinizi yapmalısınız. Amacınız en uygun krediyi çekmek olacağı için doğru tercihi yaparken zorluk yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉