• PAYLAŞ

Tayland da Yatırım Nasıl Yapılır?

 • 24/10/2016 - 18:13
 • 0 Yorum
 • 1506 görüntüleme

Tayland da Yatırım Nasıl Yapılır?

Dünya artık bir küresel ğazar haline geldi. Teknolojinin hızlı gelişme, iletişimin çok hızlı yapılması ile birlikte yatırımcılar birçok farklı ülkede yatırım yapma fırsatı yakaladılar. Dünya pazarlarının o an ki durumuna göre hareket eden çok sayıda yatırımcı için son yıllarda en cazip yatırım merkezi Tayland durumundadır. Eğer sizlerde Tayland’a yatırım nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımızın devamını çok dikkatli bir şekilde okumanız gerekiyor. Hem ülkeyi sizlere tanıtacağız hem de yapacağınız yatırımlarda dikkat etmeniz noktalardan bahsedeceğiz. Sadece yatırım amacıyla değil bu ülkenin ismi geçtiğinde ilk akla gelen kum ve güneş sektöründe iş arayanlara iş fırsatlarından bahsetmeye çalışacağız.

tayland-yatirim-nasil-yapilir-1

Tayland Ekonomisi Nasıldır

Tayland ekonomisinin merkezi konumunda Bangkok bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkenin başkenti olan bu şehir aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehirlerinden bir tanesidir. Ülke ihracatının neredeyse tamamı bu şehir üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu da yatırımcıların merkezi haline gelmesine neden oluyor. Çok istikrarlı bir şekilde ekonomisini büyütecek tedbirleri alan ve bu tedbirlerin sayesinde büyümeye devam eden ülkede özellikle yabancı yatırımcılara vergi konusunda birçok kolaylık sağlanıyor. Eğer sizde bu asya ülkesine yatırım yapmayı düşünüyorsanız bir krallık ile yönetildiğini unutmayın. Tatil ülkesi olmasının yanı sıra ekonomik olarak birçok sanayi şirketinin de odak noktası haline gelmeyi başarmıştır.

Tayland ülkesinde çalışan çok sayıda yabancı şirket bulunuyor. Konumu açısı ile dünyanın en kalabalık iki ülkesine yakın olmasının da ekonomik faaliyetlerin hızlı işlemesinin bir başka nedeni olarak dikkat çekiyor. Size bir örnekle dünya ülkelerinin Tayland’a ne kadar önem verdiklerini gösterelim. Sadece Almanya menşeli 500 şirket ülkede faaliyet yürütüyor. Ayrıca 70 milyona yakın nüfusu ile de işçi bulma konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ayrıca o ülkede yatırım yapan firmaların deneyimledikleri işçi faaliyetlerine göre ülke vatandaşları çabuk uyum sağlıyor ve takım çalışmasına uygun hareket ediyorlar. Sizden tek beklentileri var o da inandıkları din olan Budizm’e saygı göstermenizdir. Onun haricinde ülkede rahatça yatırım yapabileceğiniz bir çok alan bulunuyor.

Dünya ekonomileri arasında büyüklüğü ile 20. Sırada olan bu ülkenin size sağlayacağı çok sayıda avantaj bulunacaktır. Tayland’a yatırım yapmanın avantajlarının başında devlet teşviki geliyor. Bu teşvikler yatırım yapacağınız alana göre farklılık gösteriyor. Potansiyeli çok büyük olan bu ülkede sizlerde çok geç kalmadan yatırım yapmaya başlamalısınız. Şimdi sizlere Tayland da şirket nasıl kurulur sorusuna cevap vereceğiz. Bu bilgiler birçok konuda işinize çok yarayacaktır.

Tayland’da Şirket Nasıl Kurulur?

 1. İlk adım olarak şirketin Tayland merkezli bir bankada hesap açtırıp ülke para birimi olan baht ile ölçülecek olan 2 milyon bant değerinde para yatırmış olması gerekiyor.
 2. Şirket ismi için Tayland ticaret bakanlığına başvuruda bulunulması gerekiyor. Aynı isimde bir başka şirket varsa değişiklik istenebiliyor.
 3. İçerisinde şirket ortaklarının tüm bilgilerinin bulunacağı bir muhtıra hazırlanması gerekiyor.
 4. Vergi kayıt numarası ve vergi beyannamesi için vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekiyor.
 5. Şirketin adına mutlaka bir bankada hesap açılması gerekiyor.
 6. Ülkede çalışma izni için vize başvurusunda bulunulması gerekiyor. Arıca ticaret yapabilmek için de Non B vize başvurusunun yapılması gerekiyor.
 7. Son olarak da Tayland’da şirket kurmak için sermayenin yanı sıra en az 4 ülke vatandaşının şirket bünyesinde çalıştırılması gerekiyor. Her yabancı çalışan için bu sayılar ikiye katlanıyor. Yani 3 yabancı şirkette çalışacaksa en az 6 milyon baht sermaye ve 12 Tayland vatandaşı çalıştırmak zorundasınız.
Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 2.1]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉