• PAYLAŞ

Teknolojinin Hayatımıza Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 • 23/06/2017 - 03:34
 • 0 Yorum
 • 647 görüntüleme

20. yüzyılın başları ile birlikte insanlık teknoloji anlamında büyük bir atılım yapmaya başlamıştır. Günümüzde bu konuda zirveye ulaştığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bugün bu makaleyi okurken yeni olarak kabul edilen bir teknoloji üzerinden bir sene geçmeden eskimiş oluyor. Bu teknoloji çılgınlığı olarak kabul ediliyor. Tabi bunun kötü etkileri olsa da insanlık tarihi boyunca belki de en rahat dönemini yaşıyor. Sadece görsellik açısından değil teknoloji her anlamda bizlerin hayatını kolaylaştırmayı başardı. Bu konuda teknolojinin bizlerin hayatını rahatlamasına yardımcı olan temel faydaları ile ilgili bilgiler vereceğiz. Mutlaka es geçtiklerimiz olacaktır ancak biz daha temel olarak sağladığı faydaları saymaya çalışacağız.

Teknolojinin Faydaları

 • Bundan 50 yıl önce hiç kimse insanların saatlerce bir ekranın başında oturacağına inanamazdı. Günümüzde bizler saatlerce televizyonun karşısına oturuyor. Bu dünyanın her noktasında olan gelişmelerden haberimiz olmasını sağlıyor. Kötü tarafı ise hareketsizlik seviyesinin çok üst düzey boyutlara çıkmasına neden olmasıdır.
 • İletişim konusunda bulunmuş olduğumuz seviye inanılmaz. Artık çevremizdeki tüm insanlar ile bir telefon uzaklığındayız. İnsanlar iletişim kurmak için dünyanın öbür ucunda olsalar dahi cep telefonları sayesinde rahatça birbirleri ile konuşma ve iletişime geçme fırsatı sağlıyorlar.
 • Tarımsal faaliyetler olarak çok büyük arazileri bir insan tek başına ekip biçebiliyor. Bunun için traktörler, tarım aletlerinin ulaşmış olduğu nokta inanılmaz boyutlara çıktı. Bir ülkeyi doyurmak için belirli bir grup yeterli oluyor. Herkesin bu konuda faaliyet içerisinde olmasına gerek duyulmuyor.
 • İnternet hayatımızı sürekli olarak kolaylaştırmaya devam eden teknoloji faaliyetler arasında günümüzde ilk sıraya geliyor. Tüm bankacılık işlemlerimizi, fatura ödemelerimizi yapabilmemizin yanı sıra aynı şekilde para kazanmamıza da yardımcı oluyor. Günümüzde internetsiz yaşamayan çok sayıda insan bulunuyor. En kötü etkisi ise sosyalleşmenin giderek azalması olarak görülebiliyor.
 • Ulaşım ağı gelişmesi anlamında ise dünyanın bir ucundan diğer ucuna ulaşmak 24 saatten kısa bir sürede olabiliyor. Yüzyıl önce bu imkansız olarak görülüyordu şu an uzaya gitmek ve geri gelmek bile bir gün içerisinde gelişen teknoloji hizmetler sayesinde rahatlıkla oluyor.
 • Otomobillerin gelişmişlik düzeyi inanılmaz boyutlara geldi. Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz birçok aktiviteyi geliştirilen akıllı araçlar sayesinde kullanma şansımız var. Direksiyonu hiç tutmadan araç ile seyahat etme şansımız var. Bu bile ne kadar ilerlediğimizi gösteriyor. Tembellik bununda en büyük sorunu olarak kabul edilebilir.
 • Tıp alanında yaşanan gelişmeler insanların yaşanan basit sorunlar nedeniyle hayatlarından vazgeçmelerinin önüne geçiyor. Bu da otomatik olarak insan ömrünün uzamasını sağlıyor. Bir kırılma nedeniyle artık çok da endişelenmenize gerek yok. 1 ay gibi bir sürede eskisinden daha sağlam olarak tedavisi yapılabiliyor.
 • Gelir çeşitliliği ve daha çok para kazanma ihtimali de teknoloji sayesinde giderek artıyor. Artık oturduğumuz yerden tüm ihtiyaçlarımızı karşılama şansınız var. Eğer gerekli paraya sahipseniz tek yapmanız gereken firma ile bir şekilde irtibata geçerek size ihtiyaçlarınız için yardım etmelerini sağlamak olacaktır.
 • Masa başı işlerin oranı giderek artıyor. Tarım dahil bir çok konuda insanlar ellerini dahi sürmeden tüm işlemleri rahatlıkla yapabiliyor.

Teknolojinin Zararları

Bu kadar faydalı olmasına rağmen aynı zamanda belirli başlı zararları da yok değildir. İnsanlara düşünmek ve kendilerine zaman ayırmak için daha fazla zaman kalıyor. Ancak bu zamanı doğru şekilde değerlendirmeyen insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Artık kıtlıktan ölen insanlardan daha çok şişmanlık nedeniyle ölen insanların sayısı artıyor. Bu konuda önlemler alınmaya çalışılsa da çok da başarılı olmadıklarını söyleyebiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉