• PAYLAŞ

Ev Almak İçin Birikim Nasıl Yapılır?

  • 23/06/2017 - 03:32
  • 0 Yorum
  • 669 görüntüleme

İnsanlar barınmak için yüzyıllardır ev almak için çalışırlar. Bu tarih öncesinde de böyleydi günümüzde de bu şekilde devam ediyor. Ancak günümüzde elde edilen gelir ile birlikte kazanılan paraya oranlandığı zaman ev almak biraz daha zor oluyor. Tabi ev var, ev vardır. Bir apartman dairesinde 70-80 metrekare evlerde var. İki katlı çok lüks havuzu ve bahçesi olan evlerde bulunuyor. Ev almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken alacağınız evi belirlemek olacaktır. Bu konuda hedefinizi belirledikten sonra ev almak için doğru bir şekilde birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Aksi taktirde istediğiniz eve ulaşmak hayalden öte geçemeyecektir.

Geliri ve Gideri Hesaplamak

Öncelikle sabit bir ay içerisinde aile bütçenize giren geliri hesaplamalısınız. Bir çekirdek aile olarak düşünürsek bu hesabı bir örnek olarak daha kolay yapabiliriz. Bir anne, bir baba ve iki çocuktan oluşan bir ailenin aylık olarak ne kadar harcadığı resmi kayıtlara göre hep hesaplansa da bu rakam genelde gerçeği yansıtmamaktadır. Ebeveynlerin ikisinin çalıştığını da hesaba katarsak bir aileye aylık giren en düşük miktar 5 bin TL civarında olmaktadır. Bu gelirin üzerine ek gelir kazanıp kazanamadığınız da bakmalısınız. Eğer sadece bu kadar geliriniz varsa ardından sabit giderlerinizi de hesaplamalısınız. Tüm faturalarınızı, kiranızı mutlaka hesaba katmalısınız. En sonda mutfak masraflarınızı belirlemelisiniz.

Bu gelirin yüzde 50’lik kısmını sabit giderler ve kişisel giderler için harcadığınızı varsayarsak size birikim yapmak için 2 bin ve 2 bin 500 TL arasında bir para kalmaktadır. Alacağınız evin bedelini 200 bin TL olarak belirlerseniz bu şekilde bir evi alabilmeniz için 7 yıl geçmesi gerekiyor. Ancak bu kadar beklemenize gerek kalmayacaktır. Bunun için bankalardan ev kredisi çekebilirsiniz. Bu sayede hem borcunuzu ödeyip hem de kendi evinizde rahatça oturabilirsiniz. Bu noktada birikim yapacağınız miktara kira masrafını da ekleyebilirsiniz. Amacınız olan eve almak için ideal bir tutara sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

Birikimi Artırmak

Harcama konusunda kendinizi sabit giderleriniz dahil olarak kısıtlamanın yollarını bulmalısınız. Cep telefonu faturalarınızı en düşük düzeye çekmek için operatörler tarafından sunulan tarifeleri incelemeniz gerekiyor. Bu sayede ortaya birikim miktarınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca dışarda yemek ve eğlence konusunda önlemler de alabilirsiniz. Çünkü bu sektörlerde harcanana paraların bir limiti yoktur. Öğle araları dahil olmak üzere kendinizi kısıtlamalı ve yapacağınız tüm işleri birlikte yapacak şekilde düzenlemelisiniz. Bu sayede hem aile bağlarınızı güçlendirebilir hem de tasarruf edeceğiniz miktarı artırabilirsiniz. Gereksiz gibi görünen çok sayede harcamanızı kısıtladığınızda birikiminiz otomatik olarak artacaktır. Elektrik faturası, dışardan yemek söylemek, alışveriş listesi tutmak ve tüm harcamalarınızı not etmek sizin için bir avantaj olacaktır. Bunlarla birlikte işinizi aksatmayacak ek gelire de sahip olmanız gerekiyor.

Ek Gelir

Ev almak için birikiminizi arttırmak için size ek gelir getirecek işler yapmalısınız. Örneğin öğretmenseniz boş saatlerde evde öğrencilere ek ders verebilirsiniz. Bu parayı açıklarınızı kapatmak için değil birikim yapmak için bir kenara ayırmalısınız. Biraz zor bir tercih olsa da avantajı çok fazla olduğu için size fayda sağlayacaktır. Ek gelir kazanmak için çok uzun zaman harcayacağınız ve sizi fiziksel olarak yoracak işlere yönlendirmelerini tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Bu ek gelirler sayesinde daha hızlı birikim yaparak hedeflemiş olduğunuz evi almak daha kolay olacaktır. Tabi bunu doğru şekilde yapmanın avantajlarını sağlamak tamamen size kalmış bir durumdur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉