• PAYLAŞ

Telefonlarda Yüksek Sesli Müzikte Pil Durumu

  • 11/07/2016 - 19:06
  • 0 Yorum
  • 832 görüntüleme

uygulamasiz-pil-omru-uzatmaAkıllı telefon kullanan her bireyin ortak sorunu batarya. Teknoloji ne kadar ilerlemiş olsa da markalar henüz bu soruna tam bir çözüm üretemediler. Akıllı telefon kullanıcıları arasında yapılan bir araştırmaya göre her 10 kullanıcıdan 7 tanesinin cihazında müzik dinlediğini ortaya koyuyor. Akıllı telefonlarda müzik dinlemek batarya sorununu ortaya çıkmasına neden olurken daha az batarya tüketimi için ne yapmak lazım. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada yüksek ya da kısık sesle müzik dinlemek, batarya tüketimi konusunda fark yaratıyor mu? İşte yapılan araştırmanın ve bu araştırmaya dayalı yapılan deney sonucu…

Akıllı telefonlarınızın yapabildiği yüzlerce işlem arasında müzik oynatmak cihazınızı en az zorlayan işlemlerden biri. Akıllı  telefonunuzda bir şarkı dinlemek işlemciniz üzerinde çok az bir gerilim yaratıyor, GPS ve wi-fi  üzerinden dinlenen müzikleri bu konuya dahil etmiyoruz . Akıllı cihazınızda bulunan halihazırdaki bir müzik dosyası dışarıdan bir bağlantı kullanımı da gerektirmiyor. Fakat yapışan araştırmalarda akıllı telefon kullanıcıları yüksek sesle müzik dinlemenin bataryayı oldukça fazla harcadığı gibi bir önyargıya sahip. Araştırmacılar bu sorunun ne kadar doğru olduğunu cevaplamak adına oldukça mantıklı bir test uygulamış.

Bryan Menegus adında bir araştırmacı konuyla ilgili yaptığı bir deneyde aynı şarkıyı dinlerken hem yüksek ses hem de düşük ses ayarını kullanarak  harcanan batarya oranları karşılaştırılıyor. Aynı cihaz üzerinde dinlediği parçayı beş saat boyunca aralıksız olarak en düşük ses düzeyinde dinleyen Menegus, cihazında tam dolu olan bataryanın yüzde 92’ye kadar gerilediğini görüyor. Menegus beş saat boyunca da aynı cihaz üzerinde şarkıyı en yüksek seste dinleyince ise bataryanın yüzde 89’a kadar gerilediğini tespit ediyor.

Menegus söz konusu olan  basit bir deneyle yüksek sesle müzik dinlemenin daha düşük sesle dinlenilen müziklere göre bataryayı çok az da olsa etkilediğini orta koyuyor. Menegus’un bu araştırmanın ardından  ekranın batarya üzerindeki etkisiyle ilgili bir test yapıyor. Cihazında bulunan tüm uygulamaları kapatarak cihazını uçak moduna alındığında ekran açık kaldığında beş saatlik denemenin ardından cihazın şarjı yüzde 73’e kadar geriliyor. Bu yapılan araştırmada akıllı telefonların batarya tüketimi konusunda ekranın çok büyük rol oynadığını gösteriyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉