• PAYLAŞ

Temel Yatırım Tavsiyeleri Nelerdir?

 • 04/03/2017 - 16:34
 • 0 Yorum
 • 729 görüntüleme

Temel Yatırım Tavsiyeleri Nelerdir?

Yatırım yapmak insanların gelecekte hayalini kurduğu herhangi bir şeye ulaşmak için yaptıkları bir iştir. Doğru yatırımı yaparak ileri de ev, araba gibi gelirinize göre almanızın zor olduğu hayallerinize ulaşma konusunda size yardımcı olur. Ayrıca yatırım zengin olarak kabul edilen kesime ulaşmak için gerekli olan bir iştir. Yatırımlarda temel olarak yapılması gereken bazı işler vardır. Temel yatırımlar size yüksek gelir kazandırmasa da düzenli olarak gelir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Bunların neler olduğunu 10 madde ile sizlere detaylı bir şekilde yazmaya çalışacağız. Bunları uygulayarak ihtiyacınız olan her şeye belirli bir planlama ile zaman içerisinde ulaşabilirsiniz.

 1. Finansal haberleri dinlemeyin

Yatırım konusunda kendinizi geliştirmek isteyen birçok sade vatandaş finansal haberleri dinlemektedir. Bu aslında doğru bir yönlendirme olsa da genel olarak yatırımcıları yanlış yönlendiren bilgileri içerisinde barındırmaktadır. Bu da yatırımcılara büyük maliyetler çıkaracak hatalar yapmanıza neden olma ihtimali yüksektir. Tabi tüm bilgilerin yanlış olduğunu söylememiz yanlıştır ancak gene de sizin gibi küçük yatırımcılar için doğru tavsiyeler olmayacak diyebiliriz. Özellikle büyük medya kuruluşları daha çok kendine bağlı olan şirketlerin istediği yönlendirmeleri yapmayı tercih ediyor. Ya da verilen bilgilere daha önceden birçok yatırımcı pozisyon almış olacağı için beklediğiniz gelire ulaşmakta zorlanabilirsiniz.

 1. Duygusal olmayan bir tutum edinmelisiniz

Yatırım da dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi verilen kararlarda duygusallıktan uzak durulması gerektiğidir. Çünkü yatırım yapılacağı piyasalarda tüm işlemler matematik hesapları ile hazırlanmaktadır. O nedenle bu hesapları yapmaktan vazgeçerek sadece duygusal düşüncelere sahip olarak yatırımlarınızı yönlendirmek sizin için zarar oluşmasına neden olabilir. Yatırım konusunda kendisini geliştiren bir insan kesinlikle yapmış olduğu hataları kabul eder ve yatırımına duygularını katmadan hareket etmeye çalışır. Yatırımınızdan kazanç elde etmek istiyorsanız gerçekli bilgilere ulaşmalı ve onları deneyiminizle birlikte inceleyerek kararlarınızı şekillendirmelisiniz. Tüm görüşlerinizi nesnellik çerçevesinde vermeye odaklanmalısınız.

 1. Trendleri takip etmeyin, öngörün

Elinizde yatırım yapabileceğiniz belirli bir sermayeniz varsa kesinlikle büyük kitlelerin yaptıklarını takip etmemelisiniz. Çünkü kitleleri takip etmek size para piyasalarında her zaman kazanç sağlamaz. Aslında amatör yatırımcılar için trendleri bulmak ve onları takip etmek her zaman kolay bir yatırım şeklidir. Ama genel olarak bu şekilde yapılan yatırımların olumsuz sonuçlar doğurduğunu söylemeliyiz. Hatta özellikle bu şekilde yönlendirme yapan insanlar bulunmaktadır. Amaç diğer yatırımcıları tuzağa düşürerek kendi kazançlarını arttırmaktır. Sizde bu grubun içinde olmak istemiyorsanız trendleri takip etseniz de onları uygulamaktan kaçınmalısınız. Yanlış yönlendirmelerden yatırımın temel kurallarından birisidir.

 1. Kazandığınızdan az harcayın

Yatırımınızın miktarını arttırmak size ileri de daha büyük miktarlar ile yatırım yaparak gelir seviyenizi yükseltmenize yardımı olacaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken kazandığınızdan az harcamak olmalıdır. Aylık olarak geliniz sabitse yapmanız gereken harcamalarınızı kısıtlamak olmalıdır. Genel de bunu yapmakta birçok insan zorluk çeker. Bunun için yapmanız gereken bir ay boyunca yaptığınız harcamaları bir yere not etmek olmalıdır. Bu sayede gereksiz harcamalarınızı görmeniz daha kolay olur. Ve gereksiz olan ve onlar olmasa birikiminizi arttırmanız daha kolay olacaksa bunları harcamadan vazgeçerek yatırım için ayıracağınız sermaye miktarınızı arttırabilirsiniz.

 1. Paranızın nereye gittiğini bilin

Bir yatırımda mutlaka harcamalarınızı takip etmek önemlidir. Bununla birlikte belirlemiş olduğunuz hedeflerinizi belirlemek ve bütçenize bağlı bir şekilde hareket etmek çok önemlidir. Söylediklerimizi yapabilmeniz için çeşitli akılı telefon uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu uygulamaların birçoğunu indirmek ve kullanmak için bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Uygulamalarda sayesinde yapmış olduğunuz tüm finansal faaliyetleri not ederek sürekli aklınızda tutmak zorunda kalmazsınız. Bu sayede kafanız rahat bir şekilde takip edebilir ve amaçladığınız noktaya ulaşma konusunda gerekli adımları atmakta yardımcı olacaklardır. Kendinize uygun olan uygulamayı bulmak için telefonunuzdan uygulama indirme sitesine gitmeniz yeterli olacaktır.

 1. Risk Toleransı seviyenizi belirlemelisiniz

Her yatırımcının kendi finansal durumuna göre katlanabileceği bir risk seviyesi vardır. Riskten hoşlanmıyor ve az da olsa sabit bir gelir sahibi olmak istiyorsanız enstrümanlarınızı buna göre belirlemelisiniz. Risk seviyesi düşük ve yatırımcısına belirli miktarda kazanç sağlayacak araçlardan yana tercihini kullanmalısınız. Ancak gelirin yüksel olmasını istiyorsanız risk toleransınızı biraz daha yüksek tutabilirsiniz. Bu tolerans size yüksek bir gelir kazandıracaktır ancak kayıp da aynı oranda büyük olacaktır. Her yatırımda belirli miktar risk vardır ancak oranları birbirinden farklıdır.

 1. Uzun vadeye odaklanın

Finansal durumunuz ne olursa olsun her yatırımcı için uzun vadeli yatırıma odaklanmak önemlidir. O nedenle uzun vadeli yatırım yapma konusunda kendinizi mutlaka geliştirmelisiniz. Bazen bu konuda zorlanabilirsiniz ancak önceliğinizi size vermek hedeflerinize uygun yatırım yapma konusunda size yardım edecektir. Kısa vadede sürekli stres içinde yaşamaktansa uzun vadeli yatırım daha elverişli bir kazanç aracı olarak görülebilir. Bu konuda eksiklerinizi tamamlamak ve daha fazla bilgi almak amacıyla sitemizde bulunan uzun vadeli yatırım araçları yazısına odaklanmanız doğru olacaktır. Bu yazıda uzun vadeli yatırım için tercih edebileceğiniz araçların neler olduğunu ve bu araçlara nasıl yatırım yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

 1. Birikim yapmaya hemen başlayın

İnsanlar birikim yapma konusunda genel de yanlış bir düşünceye sahip oluyorlar. Birkaç kuruş ile yatırım mı yapılır düşüncesi yanlıştır. Günlük kenara 1 TL atsanız yıl sonunda elinizde 365 TL olur. Bu 1 TL birikiminizi her gün altına yatırdığınızı düşünürsek geliriniz bir anda artacaktır. O nedenle birikim konusunda öncelikle kendinizi ikna etmelisiniz. Ve şu an birikim yapmaya başlamalısınız. Ve birikiminiz ne olursa olsun mutlaka bunları yatırıma çevirmelisiniz. Günümüzde birçok finansal kuruluş bu konuda insanlara yardımcı olmaya çalışıyor. Birikim konusunda kendinizi biraz olsun geliştirmek istiyorsanız sitemizde birikim için hazırlanan makaleleri okuyabilirsiniz.

 1. Tüm yatırım seçeneklerinizi araştırın

Yatırımınızı kesinlikle tek bir enstrümana odaklamayın. Yatırım için kullanabileceğinizi düşündüğünüz bir yatırım aracı listesi yapmalısınız. Ardından bu maddelerin hepsini teker teker inceleyin. En ince detayına kadar tüm artı ve eksilerini öğrenin. Bu bilgiler ile kendinize bir portföy oluşturun. Ve bunun içinde sizin tercih ettiğiniz araçlarda hep birlikte kazanç sağlamalarının yanında birbirleri ile ters ilişki olan araçları mutlaka bulundurun. Bu sistem yatırımda uygulanacak akıllı bir strateji ile birlikte risk oranının en az düşmesine imkan tanımaktadır. En doğru yatırım aracını bu şekilde rahatlıkla bulabilirsiniz.

 1. Yatırımlarınızdan kar sağlamak için enflasyona dikkat edin

Özellikle son yıllarda ülkemizde enflasyon çok dikkat çekmese bir enflasyon olduğu gerçeğini mutlaka yatırımlarınızda göz önüne almalısınız. Yapacağınız yatırımda size sağlayacağı geliri mutlaka bu enflasyon oranının üzerinde olmasına odaklanın. Enflasyon oranının altında yatırımınızdan kazanç sağlamak size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Paranız artan bir görüntüye sahip olsa da aslında enflasyon nedeniyle hiç farkında olmasanız dahi para kaybedersiniz. Bunun nasıl hesaplanacağını bilmiyorsanız yapmanız gerekenleri araştırmanızı yaparak öğrenebilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉