• PAYLAŞ

Ticaret Sicil Gazetesi Nasıl Kullanılır?

  • 20/09/2016 - 23:18
  • 0 Yorum
  • 1183 görüntüleme

Ticaret Sicil Gazetesi Nasıl Kullanılır?

Devlet ile resmi bir iş yaptığınızda varlığınızı devlete farklı şekillerde ispat etmek zorundasınız. Bu yollar çok farklı şekillerde olabiliyor. Bunlardan birisi ve birçok devlet kurumu tarafından kullanılan yöntem de ticaret sicil gazetesidir. Bu gazete TOBB tarafından günlük olarak çıkarılmaktadır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından çıkarılan bu gazetenin içeriğinde kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler tarafından mecbur kılınan bilgiler bulunmaktadır. Bunların arasında şirketlerin ilanları, mahkeme kararları, resmi daire ve kamu tüzel kişiler tarafından verilen ilanlar bulunmaktadır. Bu ilanlar genellikle ihale durumunda verilmektedir. İhaleyi başvuran şirket bu gazeteyi alarak mutlaka başvuru dosyasının içerisine eklemekle yükümlü tutulmaktadır.

Bu gazeteye ilan verebilmek için öncelikle gazeteye üye olmanız gerekmektedir. Bunun için gerekli belgeleri toplayarak TOBB’a başvuru da bulunmanız gerekiyor. TOBB ticaret sicil gazetesine üye olmak isteyen kuruluşlara bir form doldurmalarını istiyor. Bu formun içerisinde Firmanın adı, adresi, telefon numarası, firma sahibinin adı soyadı ve kişisel bilgileri, iş yerinde bulunduğu görev ve istediğiniz bilgileri kaç adet istediğinizi doldurmanız isteniyor.

ticaret-sicil-gazetesi-nasil-kullanilir-1

Ticaret sicil gazetesinde yayınlanacak ilanlar ilan alındıktan 2 gün sonra yayınlanmaktadır. Gazetenin hafta sonu yayını olmadığı için Cuma alınan ilanlar Salı güne aksamaktadır. Bu konuda işinizin durumuna göre ilan tarihinizi önceden hesaplayarak vermeniz iyi bir tercih olacaktır. Gazete ilan veren kurum ya da kuruluştan başlık ve kelime sayısına göre ücret almaktadır. Tüm şirketlere göre ilan fiyatları değişmektedir. Ticaret hayatından tamamen çekilecek olan ya da düzeltme yazısı yayınlatmak isteyenlerden ücret talep edilmiyor. Bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından desteklenen kuruluşlardan çok cüzi bir ilan ücreti talep edilmektedir.

Gazete üye sayısı kadar basılmaktadır. Ve dağıtımı da üyelerin verdikleri adresi kargo ile gönderilerek yapılmaktadır. Normal satış için belirli miktarda gazete basılmaktadır. Almak isteyenler için 2 TL ücreti bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte isteyenler Ticaret Sicil gazetesini internet üzerinden kolaylıkla görüntüleyebilmektedirler. Yayınlanan tüm ilanlar kolayca gazetenin ticaretsicil.gov.tr adresine girerek görebilirler. Ayrıca aradığınız bilgileri rahatça arama yaparak bulabilme şansına sahipler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉