• PAYLAŞ

Tırnak Kırılması Neden Olur?

  • 11/09/2016 - 16:20
  • 0 Yorum
  • 854 görüntüleme

Ellerimiz gün içerisin de birçok ihtiyacımı gidermemiz için bizlere yardımcı olmaktadır. Ellerimiz de parmaklarımızın ucunda bulunan tırnaklarımızın bakımı bu nedenle çok dikkatli olmalıdır. Çünkü yaptığımız işlerde tırnaklarımızın kırılma olasılığı çok yüksektir. Tırnaklarımızın kırılması sadece bir iş yapmamız nedeniyle değil farklı nedenlerle de olabilir. Havanın durumu, yaşam şartlarının zorluğu ve tükettiğimiz gıdaların etkisi ile tırnaklarımızın sağlığına etki edebiliriz. Bu nedenlerden birisiyle oluşan sorunlar nedeniyle tırnaklarımız zaman zaman kırılabilir. Bu durumun gerçekleşmesi el güzelliğimizin bozulmasına neden olabilir.

Tırnak Kırılmasına Neden Olan Sorunlar

Tırnak kırılmasına en çok neden olan şeylerin başında vücudumuz da vitamin eksikliğinin olmasını söyleyebiliriz. Özellikle B7 ve H  vitamini, demir, kalsiyum, çinko ve magnezyum tırnaklarımız için gerekli olan vitaminlerdir. Bunların vücudumuz da eksik olması kırılmalara neden olabilir.

Cildimiz de yaşayabileceğimiz sağlık sorunları da tırnakların kırılmasına neden olabilir. Özellikle sedef hastalığı buna neden olabilir. Ayrıca dolaşım, enfeksiyon ve solunum yolu hastalıkları da tırnaklarımızın sağlığına etki edebilir.

Tırnaklarımızın aşırı sıcak ya da aşırı soğuk suya uzun bir süre maruz kalması da kırılmalara neden olabilir. Hastalıkların yanı sıra açılması zor olan nesneleri açmak için tırnaklarımızı kullanarak kırılmalarına kendimiz de neden olabilir. Güzel görünmesi için devamlı olarak kullandığımız aseton ve ojelerde tırnaklarımıza zarar verebilir. Ayrıca yetersiz miktarda protein alımı da tırnaklarımızın kırılması için zemin hazırlayacaktır.

tirnak-kirilmasi-neden-olur-1

Tırnak Kırılmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Bu sorunla başa çıkmak için farklı tavsiyeler bulunuyor. Bu tavsiyelerden size uygun olanını tercih ederek tırnaklarınızın sağlamlığını sağlayabilirsiniz. Öncelikle tırnaklarımızın kırılmasına neden olan sorunların tespit edilmesi gerekmektedir.

İlk yapmamız gereken vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve proteinleri almamız gerekiyor. Bunun için de bol meyve ve sebze tüketimi yapmalıyız.

Tırnak kırılmasına neden olan bir hastalık varsa doktorunuza giderek bu sorunu çözmesi için yardım talep edebilirsiniz. Hastalık tedavi edildikten sonra tırnak kırılma sorunu ortadan kalkacaktır.

Devamlı çıplak elle bulaşık yıkamak tırnak sağlığı için büyük bir sorundur. Bu sorunun önüne geçmek için bulaşıkları yıkarken eldiven takmanızı tavsiye edebiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉