• PAYLAŞ

Türkiye’deki İki Milyon Bilgisayar İnceleme Altında

  • 26/06/2016 - 22:18
  • 0 Yorum
  • 783 görüntüleme

images

Türkiye’ de bulunan ve kullanıcılarının haberi olmadan 2 milyon bilgisayar üzerinden DDoS saldırıları gerçekleştirildiği tespit edildi  bu bilgisayarların IP’leri belirlenmiş durumda. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın oldukça ilgi gösterdiği bu olayda ıp’lerin bakanlık tarafından tespit edilerek kesinlikle etkisiz hale getirileceği bildirildi.

Kimi kullanıcılar kendi bilgisayarlarından hiç farkına olmadan kötü niyetli hacker’ların amaçlarına hizmet edebiliyorlar. Bu kötü niyetli işlemlerin önüne geçmek, durdurmak ve bilgisayar kullanıcılarını uyararak  büyük çapta bir siber güvenlik operasyonu başlatılmış durumda.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından gelen açıklamada konu hakkında detaylı bilgiler içeriyor ; Bakanlık işletim sistemleri konusunda  dünyanın bilinen üreticileri ile ciddi bir çalışma başlatılmış olduğunu ülkemizde köleleştirilmiş bilgisayar IP’lerinin tespit edilerek gerekli işlemlerin hızlıca yapılacağını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda  2012 yılından bu yana Türkiye’nin siber güvenlik konusunda  oldukça titiz davrandığını dünyada siber güvenlik mücadelesinde 9 ülkeden biri olduğunun altı çizilmiş. Türkiye, siber suçlarda ve siber suçlarla mücadelede dünya ortalamasının ön sıralarında  Aynı zaman da dünyada siber saldırıların yapıldığı 8. ülke arasındayız. Siber teknolojisi geliştikçe Türkiye’de DDoS bilgisayar sayısının oldukça fazla olduğu bilinmekte. Bu konuda ülkemizin çok ciddi çalışmaları bulunmakta. Bir çok önde gelen yazılım şirketleriyle ülkemizin siber alanda anlaşmaları bulunmakta. Ülkemizde bulunan DDoS  çalınmış bilgisayar IP’lerinin olması aynı zaman da mağduriyetlerinde ortaya çıkmasına neden oluyor. Bilgisayar kullanıcıları kendi ıp’lerinin başkalarının ellerinde olduğundan haberleri olmadan günlük yaşantılarına devam ederken bilgisayarları başka amaçlara hizmet ediyor. Yakın zaman diliminde başlatılan çalışma bir çok kullanıcının rahat etmesini sağlayacaktır.

figura-1

Bilgisayarınızdaki bilgilerini korumak için mutlaka lisanslı bir virüs koruma programı kullanmalısınız. Bilgisayar kullanıcısı olarak dikkatli olmakla beraber virüs programlarının sizi korumasına güvenerek hatalar yapmamalısınız unutmayın ki virüs programları sadece tedbir amaçlıdır, sizi tümüyle koruyamaz en iyi koruyucu kendiniz olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉