• PAYLAŞ

Üniversiteyi Yarıda Bırakıp Nasıl Zengin Olursunuz?

  • 06/12/2016 - 22:55
  • 0 Yorum
  • 905 görüntüleme

Üniversiteyi yarıda bırakıp nasıl zengin olursunuz?

Eğitim hayatınızı yarıda bırakmak özellikle uzun yıllar boyunca gitmek istediğiniz üniversiteyi yarıda bırakmak büyük bir cesaret gerektiriyor. Öncelikle bunu kabul etmemiz gerekiyor. Ayrıca her üniversiteyi bırakan zengin olacak diye bir kuralda yok. Bunun için bir ilham almanız gerekiyor. Aklınızda bir fikir olmalı ve o fikre tam anlamı ile güvenmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde olursa üniversiteye yarıda bırakmanız size milyonlar kazandırabilir. Bu yazıda sizlere yakın tarihte okuduğu üniversiteyi yarıda bırakarak dünya tarihinde zengin olmayı başarmış başarılı girişimcilerin örneklerini vereceğiniz. Göreceğiniz detay hepsinin bir fikri olduğudur. Gelişi güzel okulu bırakayım zengin olayım değildir.

universiteyi-yarida-birakip-zengin-olmak

Bill Gates, bu adamı tanımayan yoktur. Şu an dünyanın en zengin insanı listesinde ilk sırada bulunuyor. Microsoft’u haya geçirmek ve daha fazla zaman ayırmak için 1975 yılında Harvard’ı bıraktı. Onunla birlikte çalışan ve şirketin bu konuma gelmesinde emeği olan Paul Allen’de aynı zamanda Washington Stete Üniversitesi’ni bıraktı. İkisi de liseden sonra ayrıldılar ancak okulu bırakarak tekrar bu şirketi kurdular.

Oprah Winfrey, dünyanın bilinen zengin kadın girişimcisidir. O da üniversiteyi yarıda bırakıp zengin olmayı başarmıştır. Tenessee State Üniversitesi’ni çok sevdiği medya alanında kariyer yapabilmek için bıraktı. Bu kararının ne kadar isabetli olduğu şimdi görüyoruz.

Dell’in Kurucusu olan Michael Dell’de okulu bırakanlardan birisi. Hem de bıraktığı bölüm tıp. Bilgisayar için Tıp’ı aramızdan birisi bıraksa deli derler. Ancak o şu an dünyanın en zengin adamlarından birisi. 19 yaşında okulu bıraktığında firması aylık 80 bin dolar satış yapıyordu.

Apple kurucusu Steve Jobs’da okulu bırakan zenginlerden birisidir. Hem de okulu ilk yarı yılda bıraktı. İlk olarak Atari için bir oyun tasarımcısı olarak çalışmasının ardından Hindistan’a giden Jobs, oradan döndüğünde liseden arkadaş olduğu Steve Wozniak ile Apple üzerinde çalışmaya başladı.

En çok bilinen blog alt yapı sitesi olan WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg’de üniversiteyi yarıda bırakanlardan birisidir. Bilgisayar konusunda kendine o kadar çok güveniyordu ki 20’li yaşlarında bu alanda ders alma ihtiyacı duymuyordu. WordPress’in başlangıcını 20 yaşında gerçekleştirmeyi başarmıştır. CNET’te işe girdiğinizde vaktinin yüzde 15’ini kendi işinde çalışmak için ayıracağına dair söz aldı. Ve WordPress’i geliştirmeye devam etti.

Son yılların belki de en bilindik okul bırakma hikayesi Mark Zuckerberg’e aittir. Bilinen diyorum çünkü bu hikaye için bir film çekildi. Kız arkadaşınızı kırdırmak için yaptığı proje bir anda insanlar tarafından beğenilmesi ile birlikte kendini hiç beklemediği bir durumun içerisinde buldu. Onunla ilgilenmek için 2004 yılında Harvard’ı bıraktı. Şu an dünyanın en zengin adamlarından birisi olmayı başardı. Sadece okulu bırakmak değil aynı zamanda kız arkadaşına da kızmak zengin olmanın bir diğer anahtarı olarak görülüyor. Tabi ki şaka yapıyorum.

universiteyi-yarida-birakip-zengin-olmak-1

Oracle kurucusu Larry Ellison işi garantiye almak için iki kez okuduğu okulu bırakmış. Sonunda o da zengin olmayı başarmış. 2 arkadaşı ile birlikte kurduğu Oracle günümüzün en çok bilinen veri tabanı yöneticisidir.

Spotify’i günümüzde artık bilmeyen yok. En çok müzik dinlenen çevirim için sitenin kurucu Daniel Ek, İsveç’te gittiği üniversiteyi 2005 yılında bıraktı. 2-3 sene çalıştığı projeyi ancak 2008 yılında hayata geçirebildi. Şu an 75 milyondan fazla aktif kullanıcısı var.

Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Ancak hepsinin bir fikir sahibi olduğunu görüyoruz. Ya bende okulu bırakayım nasılsa okulu bırakanlar zengin oluyor diye bir kural yok.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉