• PAYLAŞ

Uzay Toprağında Sebze Yetiştirmek Başarıldı

  • 02/07/2016 - 22:44
  • 0 Yorum
  • 662 görüntüleme

İnsanoğlunun en büyük hedeflerinin arasında bulunan uzay da yaşam, her geçen gün her yeni araştırma hayallere  bizi bir adım daha yakınlaştırıyor. Araştırmacılar geride bıraktığımız iki yıl boyunca, Mars ve Ay topraklarıyla özel olarak hazırlanan ortamlarda çeşitli sebze ve meyveleri yetiştirmek için uğraşıyorlardı. Uzun süreli araştırmaların ardından, sonunda geride bırakılan iki yıl meyvesini verdi ve tat testine girmeyi ilk başaran sebze turp oldu.

içerik - Kopya 56e1291b67b0a910bc51cb8a - Kopya

Yetiştirilen turplar, gerçek anlamda Mars veya Ay’a gidilerek yetiştirilmiş sebzeler değiller. Hollanda’da bulunan Wageningen University uzman kadrosu, Ay ve Mars toprakları ile benzer yapıda topraklar hazırlayarak  domates, bezelye, turp, yeşil fasulye, patates ve havuç ‘unda dahil olduğu bir miktar çok sebzeyi yetiştirmeye çalışıyordu. Yetiştirdikleri sebze ve meyveler ne kadar güzel gözükseler de, şu anda asıl önemli güzel görünmelerinin dışında olan şey tatları. Bu ürünlerin hazır olup toplanmaları aslında  ilk olarak Mart ayında duyurulmuştu ekibin başında bulunan araştırmacı Wieger Wamelink, yetişen sebzelerin ağır metal test sonuçlarının gelmesi gerektiği için şimdiye kadar beklemeleri gerektiğini söylemekteydi.

Wamelink’in yaptığı açıklamalara göre sebzelerin tat testine alınabilmesi için ilk öncelik olarak yenilebilir olduklarının kesinlikle garantilenmesi gerekiyor. Bunu anlamanın  için de ağır metal içeriklerinin bir takım testlerden geçerek güvenli seviyede olduklarının garantilenmesi şart. Araştırmacıların yaptığı açıklamalara göre de yapılan testlerin sonuçları oldukça iyi gözüküyor; hatta ilginç olan bazı sebze ve meyveler, Dünya’da yetiştirilenlere göre çok daha düşük seviyeler göstermekte.

Araştırmacılar, yetiştirdikleri sebzeleri ağır metal testine göndermek için ellerinde  altı farklı ürün daha hazır olduğunu belirtmekteler. Wamelink, yaptığı açıklamadan yetiştirilen sebzeler için bir sorunun daha bulunabilme ihtimali olduğu ve bitkilerin, basınç altına maruz kaldıkların da alkoid oluşturarak insanoğlu için zehirli hale gelme ihtimalinin olması, ancak bu sorunun tat testinde ortaya çıkarak anında fark edileceklerini söylemekte. Tat testi yapıldıktan sonraki aşama ise yetiştirilen sebzelerin vitamin durumları incelenecek. Uzay macerasında ne kadar ileri gelindiğine bakılırsa eskiden hayal olarak değerlendirdiklerimiz artık bize çok daha yakın gibi görünüyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉