• PAYLAŞ

Var Olduğundan Haberiniz Bile Olmayan İşleri Nasıl Bulursunuz?

  • 30/11/2016 - 11:01
  • 0 Yorum
  • 787 görüntüleme

Var Olduğundan Haberiniz Bile Olmayan İşleri Nasıl Bulursunuz?

Hayatınız bir bölümde tüm insanlar çalışabilecekleri ve para kazanıp hayatınızın idamesini sağlamak istersiniz. Sayısız mülakat, özgeçmiş hazırlığı ve olumsuz şekilde sonuçlanan sayısız girişim yapılır. Bu girişimlerin bir çoğunun olumsuz sonuçlanmasının nedeni olarak iş verenler gösterilse de asıl sorun bizlerden kaynaklanabilir. Bir iş yeriniz olduğunu düşünün, hızlı pizza servisi yapıyorsunuz. CV’sin de motosiklet ile ilgili hiçbir bilgi olmayan birisini işe alır mısınız? Tabi ki almazsınız. Aslında doğru işi bulmanız sizin elinizde olan bir durumdur. Okul hayatınız sırasında yapmış olduğunuz stajlar, iş deneyimleri sizin bir adım ileri gitmesine yardımcı olacaktır.

Şimdi dışarıda olan ve sizin için en iyi tercih olan iş seçimini yapmanıza yardımcı olacak bilgileri paylaşarak devam edelim. Bu bilgileri dikkatli bir şekilde incelediğiniz sizin için doğru olan işi seçebilmenize yardımcı olacaktır. Maddeleri sıralamaya başlayalım.

is-bulmak-1

  1. Ev ödeviniz olarak sevdiğiniz şirketleri ve pozisyonları hazırlayın.

Herkesin ortak noktada birleştiği fikir insanların sevdikleri işi yapması olduğudur. Sevmeden yapılan bir işle bir ömrün geçmeyeceği söylenir. Sizde doğru işi ve şirketi seçmek için okul hayatınızdan başlayarak bir liste yapabilirsiniz. Listede bulunan işleri araştırmak size doğru kararı vermeniz yolunda doğru adımı attıracaktır. Ben çok iyi bir öğretmen olurum demek sizin çok iyi bir öğretmen olacağınızı göstermez. Onun için okulunuz bitmeden bu konuda kendinizi geliştirmeye çalışın. Bazı denemeler yaparak o işi yapıp yapamayacağınızın farkına varabilirsiniz.

  1. Listeyi Düzenleyin ve Araştırmaya Devam Edin

Çalışmak istediğiniz şirketlerin bir listesini yaptıktan sonra derinlemesine bir inceleme yapmanız gerekiyor. Şirketin sizin için dışarıdan gibi olduğuna emin olmanız gerekiyor. O şirkette işe başladığınız da hayal kırıklığı yaşamamak için bu yolu tercih etmelisiniz. Şirketin tüm geçmişini araştırmalı, kurucularının hayat hikayeleri, CEO’larının becerilerini ve şirket çalışanlarının görüşlerini öğrenmeye çalışın. Şirketin adının altında olumlu ve olumsuz bulduğunuz yönleri listeleyin. Tüm şirketlerde aynı işlemi yapmanız size doğru tercihi yapmanızda yardımcı olacaktır.

is-bulmak-2

  1. Sektör Etkinlikleri

Bankacılık okuyorsunuz diyelim, stajınızı yaptınız ancak gene de eksik bir şeyler olduğunu hissediyorsunuz. Bunu gidermek ve o sektörü yakından takip edebilmek için bu alanda yapılan etkinliklere katılmayı tercih edebilirsiniz. O sektör hakkında ki yakından takibe alın ve yapılacak tüm etkinliklerden haberdar olun. Ücretli ya da ücretsiz olsa da katılmaya çalışın. Bu size ekstra bir deneyim kazandıracaktır ve sektörün geleceği hakkında genel bir bilgiye sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz üç madde size doğru sektörü, doğru pozisyonu ve seveceğiniz işi kazandıracaktır. Babanız esnaf diyerek sizin de esnaf olmanız doğru işi yaptığınız anlamına gelmez. Özellikle Anadolu da insanlar bu konuda büyük sıkıntılar çekiyor. Bazıları gerçekten sevdikleri için o işi yapsalar da genelde gençler aileler tarafından baskıya uğruyor. Dışarı çıkmamaları için aile işine devam etmeleri isteniyor. Sevmemelerine rağmen o işi yapıyorlar ancak mutlu olmadıkları için her zaman aklı başka alanlara kayıyor. Ailelerin bu konuda çocuklarına destek olmaları gerekiyor. Çünkü bir insan sevdiği işi yaparsa o işle alakalı tüm sıkıntıları daha kolay alt edebilir. İşte yükselmesi ya da kendini o işte ileri götürecek çalışmalara istekli bir şekilde girmesi için hiçbir teşvike ihtiyaç duyma. Dışarı da bir yerlerde harika bir şekilde yapabileceğiniz mutlaka bir iş vardır. Tek yapmanız gereken doğru sıralama ile işleri birbirinden ayırmalı ve yolunuza devam etmelisiniz. Mutlaka en doğru işi bulacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉