• PAYLAŞ

Windows 10 Nasıl Daha Hızlı Bir Hale Getirilir?

 • 29/06/2017 - 15:47
 • 0 Yorum
 • 804 görüntüleme

Ülkemizde bilgisayarlar da en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows’un en son sürümü olan 10 gerçekten tarihine göre en hızlı çalışan versiyon olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bunu daha hızlı bir hale getirmekte gerçekten mümkündür. Bu işletim sistemini daha hızlı bir hale getirmek için birkaç ipucunu kullanmanız gerekecektir. Şimdi sizler en yüksek performans da Windows 10’u kullanabilmeniz için yapacaklarınız hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Bunların çok kolay olduğunu ve uygulamanız bilgisayarına hiçbir zarar vermeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 1. Oyun Modu’nu Açın

Windows’un son sürümü ile birlikte oyun modu adında bir özellik sisteme eklendi. Bu modun kalıcı olarak kullanımına izin verilmiyor. Amaç daha yüksek bir performansta bilgisayarın çalışmasını sağlamaktır. Ancak çok uzun süre çalıştığında sorun yaşanacağı için sürekli kullanımına izin verilmiyor. Windows tuşu + G’ye basarak bu modu etkin hale getirebilirsiniz. Eğer açık değilse ayalar-oyun-oyun moduna giderek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

 1. Görsel Efektleri Kapatın

Bilgisayarı daha canlı bir gale getirmek için görsel efektleri her zaman kullanmak isteriz. Ancak görsellik ne kadar yüksek olursa bilgisayar da o kadar yüksek miktarda güç harcamak zorunda kalıyor. Bundan kurtulmak için görsel efektleri kapatmalısınız. Denetim masası- sistem- gelişmiş sistem ayarları – gelişmiş sekmesine tıkladıktan sonra en iyi performans için ayarla seçeneğini tıklamanız gerekiyor.

 1. İşlemcinizi Hızlandırın

Windows 10 sistemi üzerinde ki işlemciyi çalıştırmanız için üç önemli ayar bulunuyor. Dengeli, performans ve güç tasarrufu ayarları bulunuyor. Bu ayarlar window’u daha hızlı kullanmanız için bulunuyor. Eğer çok hızlı kullanmanız gerekiyorsa Denetim masası – güç seçeneklerine giderek yüksek performans seçeneği ile kullanmanız gerektiğini unutmayın.

 1. Başlangıç Uygulamalarını Kapatın

Bilgisayarda nadirde kullansak indirdiğimiz ve kurduğumuz birçok program arka planda sessizce çalışmaya devam ediyor. Bu da kısmen de olsa bilgisayarın performansına neden oluyor. Bunlardan kurtulmak için Ctrl+alt+delete yaparak görev yöneticisine gitmeli ve Başlangıç sekmesine tıklayarak tüm uygulamaları devre dışı bırakmalısınız. Bu performansın artmasına yardımcı olacaktır.

 1. İnternet Bağlantınızı Optimize Edin

İnternette sürekli olarak yaşadığınız sorunların nedeni her zaman internet sağlayıcınız yüzünden olmayabilir. Bunun nedeni bazen sizle alakalıdır. Kablolu bağlantı kullanıyorsanız Ethernet kablosunu doğru şekilde kullanmalısınız. Aynı zamanda modeminizi ve kablolarınızın tamamını da kontrol etmek daha hızlı bir internet için yapılması gerekenlerden bazılarıdır. Sizlerde bunlara dikkat ederek internetinizi optimize edebilirsiniz.

 1. Ram Disk

Sadece performans için fiziksel bir Ram oluşturabilirsiniz. Bunun için Ram Disk uygulamasından yararlanabilirsiniz. Burada amaç ana Ram’in belirli bir kısmını sabit disk gibi kullanmanız olacaktır. Bu da okuma yazma hızını artırarak kullanıcısına daha hızlı bir şekilde hizmet sunmuş olacaktır. Tabi bunu yaparken dikkatli hareket etmenizde fayda var.

 1. Malware Tarayıcı

Bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz programların tamamı maalesef yeterli masumiyete sahip değildir. Bu konuda bilgisayarınıza indirdiğiniz programları denetlemesi için bir malvare tarayıcıya sahip olmanız gerekiyor. Bu tarayıcılar sayesinde kötü yazılımların tamamından rahatça kurtulabilirsiniz ve bilgisayarınızın başına daha kötü bir şey gelmesinin bu şekilde önüne geçmiş olursunuz.

 1. Windows 10’u Yerinde Yükseltin

Windows sürekli olarak yapılan yeni güncellemeler ile yeni programları ve uygulamaları da bilgisayara ekliyor. Bunların hepsi har zaman faydalı olmuyor. Yerinde yükseltme özelliği ile tüm uygulamaları yeniden yükleyerek bilgisayarınızı yenileyebilirsiniz. Bunun için Windows 10 Medya Oluşturma Aracını indirmeniz gerekiyor. Ardından yükselt seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉