• PAYLAŞ

Windows 10 Otomatik Olarak Nasıl Kapanır?

  • 14/08/2016 - 23:40
  • 0 Yorum
  • 884 görüntüleme

Kişisel bilgisayarlarımızda gün içerisinde binlerce işlem gerçekleştiriyoruz, yaptığımız bu işlemler bazen beklediğimizden çok daha uzun sürmesi ile oldukça sık karşılaşıyoruz. Yaptığımız işlemler bittiğin genel olarak PC başında olmuyoruz. Windows işletim sistemi aslında bu konu hakkında bize oldukça fazla kolaylık sunuyor. Kişisel bilgisayarımız üzerinde yaptığımız işlemlerin ne zaman biteceğini biliyorsak kapanış saatini ayarlamamız mümkün. Yapacağını küçük bir ayara doğrultusunda PC sizin yerinize işlemlerinizi yaparken siz uzanıp dinlenebilir hatta uyuyabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için birkaç komut girmeniz yeterli olacaktır.

Windows 10 işletim sistemimizden otomatik kapanmayı ayarlamak için uygulamamız gereken detaylar;

Bilgisayarımızın başlat menüsünden Çalıştır sekmesin açıyoruz. Bu pencereyi açmak için Win tuşu + R yaparak da açabilirsiniz. Açılan Çalıştır sekmesine shutdown –s –t komutunu yazıyoruz komutun son kısmına rakamsal olarak ne kadar zamanda kapanmasını eklemeniz gerekiyor.

Windows 10 Otomatik Olarak Nasıl Kapanır 1

Örnek olarak shutdown –s –t 3600 yazdınız bu 1 saat anlamına geliyor kısacası hesabınızı 1 dakika 60 saniye üzerinden hesaplıyorsunuz 600 saniye 10 dakika – 6000 1saat 7200 yazarsanız 2 saat gibi hesaplamalısınız. Bu komut girme işlemini tamamladıktan sonra enter tuşuna basıyoruz.

Windows 10 Otomatik Olarak Nasıl Kapanır 2

Ayarlamalarınız doğru olarak yaptıysanız yukarıda bulunan görselle aynı uyarıyı alacaksınız. Windows 10 işletim sisteminin size verdiği uyarı bilgisayarınızın tam olarak kapanacağı saati göstermektedir.

Bu aşamadan sonra bilgisayarınız üzerinde yapılan işlemlerin bitmesini beklemenize gerek kalmadan rahatlıkla diğer işlerinizi yapabilir, dinlenebilir hatta uyuyabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉