• PAYLAŞ

Windows 10 Veri Kullanımı Nasıl Sıfırlanır?

  • 28/05/2017 - 20:00
  • 0 Yorum
  • 698 görüntüleme

Windows 10 işletim sistemi her uygulama adına ayrıntılı bir şekilde veri kullanımını bizlere göstermektedir. Hangi uygulamalar Wifi ya da internet üzerinden ne kadar veri tükettiğine dair bilgiyi görebilmek mümkün olmaktadır. Veri kullanımlarını belirli bir şekilde takip etmek istemekte iseniz veri kullanımını sıfırlamanız daha doğru olacaktır. Bu yazımızda sizlere Windows 10 veri kullanımı nasıl sıfırlanmaktadır? Anlatacağız.

Windows 10 veri kullanımını sıfırlayabilmek için herhangi bir seçenek sunulmamaktadır. Belki de veri tüketimini belirtmekte olan rakamların sıfırlanması için değiştirilebilen bir kayıt defteri girişi bulunmaktadır. Ancak verilerin sıfırlanması adına daha kolay bir yöntem bulunmaktadır. Reset Data Usage adındaki küçük boyuta sahip bir uygulama kullanılarak tek bir tık ile Wifi ve internet istatistiklerini kolay bir şeklide sıfırlayabilmektesiniz. Bu uygulamanın 32 bit ve 64 bit versiyonları kullanmakta olduğunuz işletim sisteminin özelliğine göre belirlenerek daha sonrasında Reset Data Usage uygulamasını kullanmanız sizler için yeterli olacaktır. Mevcut olan veri kullanım istatistiklerini görebilmek adına Reset Data Usage butonuna tıklanır. Eğer bu tür uygulamalara gerek kalmadan direkt olarak veri kullanım istatistiklerini göz önüne getirmek istemekte iseniz. Bilgisayarınız üzerinden birkaç adım takip ederek işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Bilgisayarda ayarlar, ağ ve internet, veri kullanımı adımlarını takip ederek toplam olarak veri kullanım istatistiklerini görebilmektesiniz. Uygulamalardaki veri kullanımlarını görmek istemekte iseniz, kullanım ayarlarını görüntüle kısmına tıklayarak yine veri kullanım bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Eğer yukarıda bahsedilen uygulama kullanıldığı takdirde istatistikler sıfırlandığında ise liste kaybolur ve uygulamalar kullanılana kadar veri kullanım istatistikleri görüntülenemez. Windows 10 işletim sisteminde veri kullanımını görüntülemenin en büyük faydası, kullanılmayan uygulamaların interneti kullanıp kullanmadığını kontrol edebiliyor olmanızdır.

İnternet üzerinde ne kadar veri kullanıldığının bilinmesi, başta internet servis sağlayıcısından alınan hizmet adına ödenen bedel olmak üzere birçok farklı faydası bulunmaktadır. Aylık olarak veri kullanımı ve adil kullanım kotası ile ilgili bilgileri elde edebilmektesiniz.

Windows 10 kullanmaktaysanız, kablosuz ağ ve internet gibi bütün veri trafiğini gözlem altında tutabilirsiniz. Hiçbir ek yazılıma ihtiyaç olmadan internet kotası takip edilebilmektedir. Bu veriler yalnızca 30 günü kapsamaktadır ancak Microsoft bu verileri aybaşında sıfırlamak adına bir seçenek sunmamaktadır.

Küçük boyuttaki ücretsiz olarak kullanımı mümkün olan bir uygulama olarak Reset Data Usage(RDE) uygulaması ile birlikte istediğiniz zaman Windows 10 kullanmakta olan birisi olarak veri kullanım istatistiklerini sıfırlayabilmektesiniz. Bu uygulama sayesinde aylık tam olarak kotadan ne kadar miktarda verinin gitmiş olduğunu görme imkânını elde ederek yazılımın ara yüzünden anlaşılacağı üzeri kullanımı da son derece basit olmaktadır.

Veri kullanımını sıfırlamak adına başka bir yol ise dosya gezginini kullanarak C:/Windows/system32/sru klasörüne giderek bütün içerikler temizlenir. Eğer bu adımda herhangi bir hata ile karşılaşacak olursanız bilgisayarını güvenli mod ile tekrar başlatınız. Tekrar aynı adımları takip ederek bütün içerikleri temizleyin. İçerikleri temizledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Sonuç olarak bilgisayar tekrar açıldığında ayarlar>ağ ve internet>veri kullanımı adımlarını takip ettiğinizde son 30 güne ait olan veri kullanımı sayacının sıfırlanmış olduğunu sizlerde görmüş olacaksınız.

Evet, bahsetmiş olduğumuz bu birkaç kolay ve kısa yöntem ile bilgisayarında Windows 10 kullanıcısı olarak veri kullanım sayacını sizlerde sıfırlayabilirsiniz.

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉