• PAYLAŞ

Windows 10’da Devre Dışı Bırakabilecek Özellikler Nelerdir?

  • 19/08/2016 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 954 görüntüleme

Windows 10 işletim sisteminde varsayılan olarak gelen ve aktif olan bazı özellikleri kapatmanız sayesinde gizlilik, hız ve bunun yanında birçok ayrıcalığa sahip olmanız mümkün. Genel kullanım da çok gerekli olmayan, işletim sisteminizde bu özellikleri kapatsanız durumunda hiçbir zararını görmeyeceğiniz özellikleri sizlere sıraladık. Önerdiğimiz özellikler arasından ister seçtiklerinizi, isterseniz tamamını kapatarak işletin sisteminizi daha hızlı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Windows 10'da Devre Dışı Bırakabilecek Özellikler Nelerdir 1

-Birden Çok Güncellemeler

Windows 10 işletim sisteminin yeni özelliklerinden birisi olan; Optimize Güncelleme Dağıtım Sistemi kullanarak internet üzerinden başka Windows 10 bilgisayarlar üzerinden güncellemeleri indirmeniz sağlanıyor

Bu özellik Windows 10 işletim sisteminde varsayılan olarak aktif durumdadır. Adımları izleyerek özelliği devre dışı bırakmanız mümkün.

Ayarlar sekmesi > Güncelleştirme ve Güvenlik sekmesi > Gelişmiş Seçenekler sekmesi > Güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç sekmesi.

Windows 10'da Devre Dışı Bırakabilecek Özellikler Nelerdir 2

Bildirimler

Windows 10 İşlem Merkezi; hatırlatmalar, uygulamalar, son yüklediğiniz programlardan ve birçok yerden gelen bildirimlerle doluyor. Bu bildirimlerin tamamını kontrol altına almak için;

Ayarlar sekmesi > Sistem sekmesi> Bildirimler ve Eylemler sekmelerini izleyerek açılan bölümden hangi bildirimleri kapatıp açabileceğinizi seçebilirsiniz.

Windows 10'da Devre Dışı Bırakabilecek Özellikler Nelerdir 3

Başlat Menüsü Reklamları

Windows 10 işletim sisteminin Başlat menüsünde, Windows Mağazası tarafından yapılan ve önerilen uygulama reklamlarıyla karşılaşıyorsunuz. Bu reklamları kapatabilmeniz mümkün.

Ayarlar sekmesi > Kişiselleştirme sekesinin adımlarını izleyin ve Başlangıç’ta ara sıra önerileri göster sekmesini kapatarak devre dışı bırakın

Windows 10'da Devre Dışı Bırakabilecek Özellikler Nelerdir 4

Üçüncü Taraf Uygulamalardan Hedefli Reklamlar

Microsoft, size hedefli reklamlar sunmak için kullandığınız çeşitli alışkanlıklarınızı kayıt altına alıyor. Bu bilgi paylaşımı sekmesini kapattığınızda, hedefli reklamları uzak tutabiliyorsunuz.

Ayarlar sekmesi > Gizlilik sekmesi > Genel sekmesinin adımlarını izleyin ve Gizlilik seçeneklerini değiştirin sekmesinin içerisinde bulunan Uygulamaların uygulamalardaki deneyimler için reklam kimliğimi kullanmasına izin ver seçeneğini bularak devre dışı bırakın.

Windows 10'da Devre Dışı Bırakabilecek Özellikler Nelerdir 5

Sizi Tanımaya Çalışıyor Özelliği

Windows işletim sisteminin kişisel asistanı Cortana, kullanıcı hakkınızda topladığı bilgilerle kullanıcısına özel daha iyi önerilerde bulunmayı amaçlıyor. Bu bilgiler; son takvim etkinlikleri,  kişiler,  konuşma ve el yazısı düzenleri veya yazı geçmişiniz gibi detaylar diyebiliriz. Cortana asistanın sizi tanımasını kapatmak istiyorsanız;

Ayarlar sekmesi > Gizlilik sekmesi > Konuşma, mürekkep ve yazma sekmesinin adımlarını izleyerek Beni tanımayı durdur sekmesine tıklayarak kapatmanız yeterli olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉