• PAYLAŞ

Windows 10’da Disk Alanı Nasıl Açılır? 

  • 17/09/2016 - 18:20
  • 0 Yorum
  • 1189 görüntüleme

Windows 10 işletim sistemi gereğinden fazla gerek olmayan sistem gereksinimleri ve Microsoft firmasının agresif olan dağıtım stratejisi, işletim sisteminin içerisine birçok eski makine gereksinimlerinin girmesini sağladı. Fakat buda beraberinde depolama alanı bol olmayan cihazlar üzerinde sınıra çabuk ulaşmasını sağladı.

Windows 10 işletim sistemli PC’nizde bulunan sabit diskiniz herhangi bir sebeple dolduysa, kişisel dosyalarınızı silmeye başlamadan önce yer açmanın bazı yollarını denemelisiniz. Sizlere Windows 10 işletim sisteminizde boş disk alanı açmanın farklı yollarını göstermeye çalışacağız.

  1. Eski Windows sürümleriyle ilgili olan verileri kaldırın;

Ayarlar sekmesi > Sistem sekmesi > Depolama yolunu izleyerek birincil olan sürücünüzü seçiyoruz. Aşağı doğru kaydırarak Geçici Dosyaları klasörünü bulun ve üzerine tıklayın.

Son olarak yapmanız gereken Windows’un Önceki Sürümleri ibaresinin yanında bulunan kutucuğu işaretleyin ve ardından Dosyaları kaldır sekmesine tıklayın.

Bu işlemi isteğiniz doğrultusunda Disk Temizleme aracı üzerinden de yapabilirsiniz.

  1. Güncelleme önbelleğini temizleme ;

Windows işletim sistemi, tekrardan gerekebileceği düşüncesine dayalı olarak tüm Windows Update dosyalarınızı saklar. Bu bazı durumlarda faydalı olsa da güncelleme dosyaları diskiniz üzerinde oldukça fazla yer kaplayabiliyor. Örnek olarak Kasım ayında yayınlanan Windows güncellemesi, 24GB kadar önbellek dosyasını saklayabiliyordu.

Windows işletim sisteminde Update önbelleğinizi silmeniz için Başlat menüsünü açıyoruz ve ardından komut satırını çalıştırarak aşağıdaki komutu satırını girin:

windows-10-disk-alani-nasil-acilir-1

net stop wuauserv

Bu işlemin ardında Dosya Gezgini’ni açıyoruz ve C:\Windows klasörü \Software Distribution klasörü \Download klasörüne giriş yapıyoruz. Download klasörü içerisinde bulunan her şeyi güvenle silebilirsiniz. Bu işlemin ardından aşağıda bulunan komutu satırını girerek Windows Update’i tekrardan etkinleştiriyorsunuz.

net start wuauserv

  1. Teslim iyileştirme dosyalarını silme ;

Windows 10 işletim sistemi, güncellemelerinizi yakında bulunan bilgisayarlardan almanızı sağlamakla görevli teslim iyileştirme adı altında bir işlev bulunuyor. Bu alınacak olan güncellemeleri hızlanmasını sağlamasına rağmen bir çok kullanıcı, bant genişliği kullanımının fazlasıyla artmasından şikâyetçi.

Teslim iyileştirme İşlevi kapatmanız için Ayarlar sekmesi  > Güncelleme ve Güvenlik sekmesi  > Gelişmiş Seçenekler sekmesi > Güncellemelerin Nasıl Dağıtılacağını Seç yolunu takip ederek burada bulunan seçeneği kapalı konuma getirin.

Şimdi yapmanız gereken Disk Temizleme aracınızı açıyoruz ve liste üzerinden Teslim iyileştirme dosyaları seçeneğini bularak işaretleyin, ardından Tamam sekmesine tıklayın. Windows dosyaların tamamını sizin için silecek.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉