• PAYLAŞ

Windows 10’da Hazırda Beklet Özelliği Nasıl Kapatılır?

  • 10/09/2016 - 22:00
  • 0 Yorum
  • 1104 görüntüleme

Windows 8 işletim sistemi ile hayatımıza giren, Windows 10 ile birlikte devam eden Hibernate veya diğer bir adıyla Hazırda Beklet teknolojisi bilgisayarlarınızın çok daha hızlı açılmasına olanak sağlıyor.

Bu teknoloji ile beraber bilgisayarın açma tuşuna bastıktan sonra saniyeler içinde bilgisayar direk olarak hazır konuma gelebiliyor. İlk baktığınızda çok yararlı olan bir özellik gibi görünmesine karşın, bazı durumlarda bu özellik tamamen zararınıza olabiliyor.

Hibernate, Windows işletim sisteminin hızlı başlatma teknolojisine verilen bir tanımlama adıdır. Bilgisayar donanımlarına birazda olsa aşinaysanız bilgisayarlar kullanımdan sonra kapandığında RAM üzerindeki tüm verilerin silindiğini bilirsiniz. Bundan dolayı da bilgisayar yeniden açıldığında bilgilerin RAM üzerine tekrar yüklenmesi gerekir ve bu da doğal olarak ekstra zaman demektir. Windows işletim sisteminde yer alan bu Hibernate teknolojisinde ise bilgiler kesinlikle kaybolmuyor. Bilgisayar kapanırken RAM üzerinde yer alan bilgiler bilgisayarın diski üzerinde bir bölüme yazılıyor ve bilgisayar açılırken bilgiler buradan tekrar direk olarak RAM üzerine yükleniyor. Bu da çok daha hızlı bir işlem olmasından dolayı bilgisayar 2 yada 5 saniye içerisinde kullanıma hazır hale geliyor.

Windows işletim sisteminin bu teknolojisi kullanıcılar açısından iyi bir teknoloji gibi görünmesine rağmen sorunlar yaratabiliyor. BİOS uyumsuzluğu yada HDD üzerinde meydana gelen sorunlar gibi sebeplerden dolayı Hinernate sağlıklı olarak çalışmıyor.

Kullandığınız sistem üzerinde bilgisayarınızın jet hızı ile açılmasının size bir faydası olmayacak ise bu özelliği kapatmanız bilgisayarınızın donanımlarının ömrü açısında daha sağlıklı olacaktır.

Hazırda Beklet Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

İlk olarak Windows 10 işletim sistemi yüklü olan bilgisayarından Ayarlar sekmesine gidin ve ardından sistem ayarlarına sekmesini açın. Açılan sekmenin sol bölümünden Güç ve Uyku seçeneğine tıklayın. Burada da açılan pencerede yer alan ek güç ayarları seçeneğine tıklayın.

Güç Ayarları sekmesine ulaştıktan sonra ekranda sol kısımda yer alan Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin sekmesine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki görselde bulunan pencere sizi karşılıyor olacak.

windows-10-hazirda-beklet-ozelligi-nasil-kapatilir-1

Hibernate özelliğini kapatmak için ilk aşamada Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir sekmesine tıklamanız ve gerekli olan izni vermeniz gerekiyor. İzni onayladıktan sonra alt bölümde yer alan seçeneklere erişiminiz açılacaktır. Açılan seçeneklerde Hızlı Başlatmayı Aç (önerilen)” kutucuğu içerisindeki onayı kaldırın ve yaptığımız değişiklikleri kaydederek çıkış yapın. Bu işlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉