• PAYLAŞ

Windows İşletim Sisteminde Onar İşlemi Nasıl Yapılır?

  • 10/09/2016 - 22:20
  • 0 Yorum
  • 735 görüntüleme

Windows işletim sistemleri günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen işletim sistemidir. Oldukça stabil olarak çalışmasına rağmen korsan yazılımlar ve çeşitli virüslerden dolayı sistem zaman zaman sekteye uğramaya başlar. Bu son derece sık yaşanan bir durum diyebiliriz. Dünya üzerinde en fazla hacker saldırısına uğrayan Windows işletim sistemleridir bunun da asıl nedeni ise kullanıcı kitlesinin en yoğun olduğu sistem olmasından kaynaklanmaktadır.

Etrafınıza şöyle bir göz atığınız da bankalardan kafelere, şirketlere ve kişisel kullanımlara kadar Windows işletim sistemini göreceksiniz. Bu kadar yoğun olarak kullanılması da kötü amaçlı bireylerin de saldırına açık hale gelmesine neden olmakta. Windows işletim sistemlerinde bir çok nedenden dolayı sistem sorunu çıkabilir. Bilgisayarınızda bulunan bir donanıma yeni bir sürüm yüklemeniz, bir virüse maruz kalmanız, yanlış bir veriyi indirmeniz gibi sayısız olanak vardır. Bu gibi durumlar yaşandığın da bir kaç farklı yöntem denenmesi gerekir en son denenecek yöntem ise kesin olarak format olmalıdır.

Windows işletim sistemlerinde formatlama işlemi son derece pratik olmasına rağmen içinde bulunan bilgilerinizi arşivlemek veya kurulu olan bütün programlarınızı yeniden indirip kurmak oldukça zahmetli olduğunu sanırım herkes kabul ediyor. Bu saydıklarımızın arasına henüz donanım sürücülerini de katmadığımızı düşünürsek sanırım düşünmemek lazım öncelikle sistemimizi kurtarmayı denemek en mantıklı yol olacaktır.

Windows işletim sistemlerinde onar özelliği bulunmaktadır bu işlemi gerçekleştirmek için bilgisayarınız da kurulu olan işletim sisteminin bir DVD üzerine yazılı formatı lazım.

-Kurulum DVD’sini bilgisayarın CD/DVD sürücüsüne takıyoruz.

-Bilgisayarınızı açarken bios ekranına giriş yapmak için, bilgisayarınızın modeline göre F12, F1 yada F2 gibi bir tuş bios ekranına giriş yaparak açılış önceliği DVD sürücü olmalıdır. Bu ayarımızı yaptıktan sonraki aşamada bilgisayarınızı kurulum DVD’si takılıyken yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden açıldığın da kurulum ekranı karşınıza gelecektir. Açılan ekrandan istediğiniz istediğiniz dile göre ayarlayın sonra Next sekmesine basın. Karşınıza Install Now yada Şimdi Yükle ekranı gelecek. Bu aşamada kurulum ekranında Repair your computer yada Bilgisayarınızı onarın sekmesine tıklayın.

windows-isletim-sisteminde-onar-islemi-nasil-yapilir-1

Bir sonraki ekranda açıldığında Troubleshoot yada Sorun giderme sekmesini seçiyor ve devam ediyoruz. Sorun giderme ekranı açıldığında seçeneklerden Advanced Options yada Gelişmiş Seçenekler sekmesini seçiyor ve devam ediyoruz.

windows-isletim-sisteminde-onar-islemi-nasil-yapilir-2

Bir sonraki ekran da Automatic Repair yada Otomatik Onarma sekmesini seçerek işlemi tamamlıyoruz.

windows-isletim-sisteminde-onar-islemi-nasil-yapilir-3

Yüksek bir ihtimalle bilgisayarınıza format atmadan sorununuzu çözmüş olacaksınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉