• PAYLAŞ

WordPress Temaları Türkçe Nasıl Yapılır ?

  • 22/11/2016 - 16:46
  • 0 Yorum
  • 641 görüntüleme

WordPress Temaları Türkçe Nasıl Yapılır ?

WordPress dünyanın neredeyse hemen hemen her yerinde web site oluşturmak için kullanılmakta olan bir yönetim sistemidir. Yeni bir domain ve host alınmasından sonra sitenin yayın yapması adında bir alt yapıya ihtiyaç duyar. Gerekli olan bu alt yapıyı WordPress sistemi otomatik olarak sunmaktadır. Sürekli güncellenen yapısı nedeniyle her geçen gün daha iyi bir konuma gelmekte olan WordPress için birçok farklı tema bulunmaktadır. WordPress’in içinde kullanıma sunulan temalar bulunur, aynı zamanda  uygun fiyatlar ile satın alabileceğiniz temalar bulunmaktadır. Burada yaşanan en büyük sıkıntı ise temaların neredeyse hepsi İngilizce olarak gelmesidir. Sizin de kullandığınız temayı Türkçeleştirmek gibi bir isteğiniz bulunuyorsa biraz emek göstermeniz, biraz da uğraşmanız gerekecektir. Yani kısacası bunu sizin için yapacak henüz otomatik bir sistem bulunmuyor. Bu yazımızda WordPress tema Türkçeleştirmenin nasıl yapılacağını detayları ile sizlere aktaracağız.

Bu işlemi yapabilmek için öncelik olarak birkaç ince ayrıntıyı anlamanız gerekiyor. Öncelik olarak .po ve .mo” uzantılı dosyaların ne olduğunu tam olarak kavramalısınız. Türkçeleştirme işlemi yapılırken kullanılacak dosyaların tamamı bu iki uzantıya sahip olan dosyalar olacaktır.

-.po uzantılı olan dosyalar sizin kullanmakta olduğunuz wordpress temasının dil doyasının yalın olan halidir. Yani kısacası siz aşamada .po uzantılı dosya üzerinde Poedit programı kullanarak düzenleme yaparsınız. Yapılan düzenlemeden sonra ise dosya kaydedilirken .po uzantılı dosya .mo uzantılı dosyaya haline gelmiş olur.

-.mo uzantılı olan dosyalar ise temanın içinde bulunan terimlerin tamamen sizin oluşturduğunuz dilde görünmesine imkan sağlar.

 

wordpress-temalari-turkce-nasil-yapilir-1

Öncelik olarak Türkçeleştirme işlemini yapabilmeniz için BU LİNK üzerinden Poedit uygulamasını bilgisayarlarınız indirmelisiniz. Poedit programı .po uzantılı dosyalara düzenleme yapmanızı ve bu düzenleme sonucunda .mo uzantılı dosya olarak temanın dil dosyasını Türkçeleştirmiş olarak kaydetmenize imkan sağlar.

wordpress-temalari-turkce-nasil-yapilir-2

Programı bilgisayarlarınız indirip kurmanızdan sonra çalıştırın. Poedit programını çalıştırdıktan sonra, kullandığınız temanızın içinden .po  uzantılı olan dosyayı bulun. Bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz tema dosyası .rar uzantılı olacaktır. Öncelik olarak bu temayı .rar’dan çıkarmanız gerekiyor. Tema dosyasını açtığınız zaman Languages dosyasını göreceksiniz. Languages dosyasını açtığınızda karşınıza .po ve .mo  uzantılı olan dosyalar çıkacaktır.

-.po ve .mo uzantılı olan dosyalar temaadi.po yada temaadi.mo şeklinde bir farklı olarak da  en_US.po yada en_US.mo şeklinde yer alacaktır.

wordpress-temalari-turkce-nasil-yapilir-3

-.po uzantılı olan dosyayı Poedit programını kullanarak açın. Dosya genel olarak otomatik  Poedit programıyla açılmayabilir. Bu durumlar için dosya üzerine sağ tıklamalı ve açılan listeden Open with… sekmesine tıklamalısınız. Bu aşamada programın açılması için size farklı olan alternatifler sunulacaktır. Siz doğrudan Poedit’i seçerek program üzerinde dosyayı açın.

wordpress-temalari-turkce-nasil-yapilir-4

Dosya açılması ile beraber Türkçeye çevirme işlemlerini yapmaya başlayın. Yukarıdaki görselde göreceğiniz gibi üst kısımda yer alan kelimelerin sağ tarafında ise çeviri kısımları görülecektir. Bunlardan herhangi biri üzerine tıkladığınız zaman alt kısımda yer alan Translation kısmına üstüne tıkladığınız  kelimenin çevirisini yazmanız gereklidir. Bu sistemi izleyerek istediğiniz tüm kelimelerin yada cümlelerin çevirilerini yazmanız gerekiyor. Yapacağınız çevirinin tamamlanmasından sonra uygulamanız gereken adım sol üst menü üzerinden File sekmesine tıklamalı ve ardından Save As sekmesine tıklanmalısınız. Bu işlemin tamamlanmasının ardından vermiş olduğunuz dosya isimleri sayesinde oluşturmuş olursunuz. Temanızda bulunan dosyaları bir yere yedeklemenizden sonra hazırladığınız bu dosyaları da yedeklediğiniz  dosyaların yerine koymanızla kullanmakta olduğunuz tema türkçeleşmiş olacaktır.

Önemli Not : Tema üzerinde bulunan eski dosyaları kaybetmemeniz adına Save sekmesi yerine Save As sekmesi kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉