• PAYLAŞ

Yanlış Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

 • 12/03/2017 - 09:44
 • 0 Yorum
 • 711 görüntüleme

Yanlış Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

Kredi kartları bankalardan tarafından insanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla çıkartılmış araçlardır. Günümüzde sokakta gördüğünüz her insanın birden fazla kredi kartı vardır. Birden fazla olması bu eğer iyi bir şekilde idare edilmez insanlara büyük zararlar verebilir. Ülkemizde belki milyonlarca insan yanlış kredi kartı kullanımı yüzünden borç batağına saplanarak hayatlarını devam ettirmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle hükümet tarafından kredi kartı kullanımına birçok kısıtlama getirildi. Buna rağmen hala sorun yaşayan insanlar var. Belki siz onlardan birisi değilsinizdir ancak gelecekte onların aralarında ki yerinizi alabilirsiniz. Bunu önlemek için kredi kartı kullanımında yapılan yanlışları bilmeniz sizi o insanlardan birisi olmanızdan kurtaracaktır. Şimdi yanlış kredi kartı kullananların yaptıkları hatalara değinelim.

 1. Asgari Tutarın Ödenmesi

Sürekli olarak borcunuzun asgari tutarını ödemek kredi kartı kullanan kişilerin yaptıkları büyük bir hatadır. Kredi kartı borç düzeni kredi notunu etkileyen önemli başlıklardan birisidir. Eğer sizde sürekli olarak asgari tutarınızı ödeyerek tüm borcunuzu geçiştirmeye çalışıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Yapmanız gereken sene de en fazla 3 kez art arda olmayacak şekilde asgari tutarı ödemek olmalıdır. Bu miktarı arttırırsanız büyük bir yanlışın içine girmişsiniz demektir. Onun aksine yapmanız gereken kredi kartı borcunuzu düzenli olarak her ay tamamını kapatmak olmalıdır. Bu sizin kredi notunuzun yükselmesine de yardımcı olacaktır.

 1. Kredi Kartı Borcunun Geç Ya da Eksik Yatırılması

Bazen ekonomik olarak kredi kartımızı tam anlamı ile ödeme gücüne sahip olamayabiliriz. Bu nedenle ya borcu ödeme günü geldiğinizde eksik yatırıyor olabilir. Ya da ödeme gününü birkaç gün geçirerek borcunuzu yatırıyor olabilirsiniz. Bu ikisi de yanlış davranışlardır. Yapılması gereken en doğru işlem ne olursa olsun gününde ve ödenmesi gereken miktarının tamamını ödemek olacaktır. Aksi taktirde büyük bir döngünün içine girmiş olursunuz. İnsanlar buna çok hızlı bir şekilde alışabiliyor. Ve bunu sürekli olarak yapmaya başlıyor. Bu durum başlarda çok büyük bir sorun teşkil etmese de bankalar zamanla size bakış acılarını değiştirecektir. Hem kredi kartınız bloke edilecek hem de kredi notunuz düşecektir.

 1. Kredi Kartı Borcunu Başka Bir Kredi Kartı İle Kapatmak

Belki de kredi kartı kullanıcıların yaptıkları en büyük hata budur. Giriş bölümünde anlattığımız gibi insanların birden fazla kredi kartı vardır. Bu kartları bazen birbirlerini ikame etmek için kullanabiliyoruz. Bu çok büyük bir hatadır. Çünkü her halükarda iki borcunu da siz ödeyeceksiniz. Sağ cebinizden alıp sol cebinize para koymaktan hiçbir farkı yok. Aslında bu yüzden tek bir kartta olan borcunuzu ikiye katlamış oluyorsunuz. Zaman içinde düzeleceğini düşünüyor olabilirsiniz ancak bunun için doğru önlemleri almadıkça kredi kartı sayınız ve borç miktarınız düzenli olarak artmaya devam edecektir.

 1. Tüm Harcamalarda Kredi Kartı Kullanımı

Bazı insanlar kredi kartlarına o kadar çok bağlanıyor ki en küçük harcamalarını bile bununla yapmaya başlıyorlar. Bu kredi kartının limitinin daha kısa bir sürede dolmasına neden olabiliyor. Bu durumda yapılması gereken ilk işlem kredi kartı için kullanacağınız harcamaları belirleyecektir. Büyük bedeller için kredi kartı kullanacağınızı diğerleri için nakit ödeme yapacağınız konusunda kendinizi sınırlayabilirsiniz. Büyük bedelleri taksitlere ayırarak bu borçları daha rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bu borçlardan birisi kapanmadan diğerini başlamamak da doğru bir işlem olacaksınız. Kredi kartı kullanımında yapılan yanlışlardan birisi de budur. Ve size tavsiyemiz bu alışkanlığınız varsa ondan kurtulmanın yollarını aramaya başlamanız olacaktır.

 1. Artan Borçlar Yüzünden Kara Kara Düşünmek

Tek bir kredi kartınız var ancak limiti çok yüksek ve bunu sonuna kadar kullandınız. Birkaç kez de asgari ödemesini yaptınız. Bu ay tek yapmanız gereken kredi kartı borcunuzun tamamını kapatmak olacaktır. Ve hesap kesim tarihinin gelmesine çok kısa bir zaman kaldığı için ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu duruma gelmenizin en büyük nedeni doğru şekilde kredi kartı kullanımını bilmemenizdir. Eğer kredi kartı kullanımının nasıl yapılacağını az çok biliyor olsaydınız belki de bu duruma düşmezdiniz. Yapmanız gereken öncelikle kredi kartı mağduruysanız bu durumdan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek olacaktır. Bunun için çok sayıda kaynak bulabilirsiniz. Sitemizde bu konuyla ilgili detaylı açıklamalar bulunuyor.

 1. Ne kadar borcunuz olduğunu saklıyorsunuz

Genelde kredi kartı borcu olan insanlar yakın çevresinden ve ailesinden ne kadar borcu olduğunu saklama yoluna gidiyor. Buna insanların gururu neden oluyor. Ancak bu durumu daha iyi bir hale sokmuyor aksine daha kötü bir durumun içine adım adım ilerlemeye başlıyorsunuz. Ve sonunda uçurumun kenarına geldiğiniz de size yardımı dokunacak insanlara bu durumdan bahsediyorsunuz. El birliği ile borç bir çırpıda kapatılıyor. Ama hem etrafınızda ki insanların gözünüzde ki yeriniz hem de banka nezdinde kötü bir konuma düşmüş oluyorsunuz. O nedenle kredi kartı borcunuzu ödemeyecek duruma geldiğinizi ilk fark ettiğiniz andan itibaren size bu konuda yardımı dokunacaklara bu konudan bahsetmenizi tavsiye ederiz. Zor olacağını biliyoruz ancak sizi bu zor durumdan sadece onlar kurtarabileceğini de unutmayın.

 1. Kredi Kartı Borcunuz Nedeniyle Hiç Birikim Yapamıyorsunuz

İnsanların birçoğu kredi kartı borçları nedeniyle bir kenara para atmakta zorluk yaşarlar. Geleceği için hiçbir zaman birikim yapamazlar. Sürekli olarak bu durum nedeniyle canlarını sıkar ve ne yapacağını bilemediği için durumun daha kötüleşmesine neden olur. Bizim size tavsiyemiz tüm kazancınızın kredi kartı borcundan kısa sürede kurtulmanız olacaktır. Bunun için yapmanız gereken ilk işlem kart borcunuzu ve diğer borçlarınızı bir yere not almak olacaktır. Ardından bu durumu düzeltmek için kendinizi ekonomik olarak perhize sokacaksınız. Kartınızı kullanırken ya da nakit olarak ödemelerinizde gereksiz olarak gördüğünüz tüm harcamalarınızdan kurtulun. Bir ay boyunca yapabileceğiniz maksimum ödemeyi öğrenin. Eğer kart limitinizin bir ayda ödenmeyeceğini fark ediyorsanız ya etrafınızda ki birisinden borç alın ya da bankadan kredi kartı borcunuz için hazırlanan kredilerden yararlanın. Krediyi kullandıktan sonra kartınız ile işiniz bitmiyor. Öncelikle borcun tam anlamı ile kapandığından emin olun. Ardından bu kartı gerekli başvuruyu gerçekleştirerek kapattırın. Oh be demeden önce yapmanız gereken son işlem kredi borcunuz bitene kadar düzenli bir şekilde ödemenizi yapmak ve ekonomik perhizinize devam etmek olacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz 7 adet yöntemden birisi başınıza geldiyse ya da gelecekse büyük ihtimal ile sizde yanlış kredi kartı kullanan insanların arasındasınız diyebiliriz. Zaman içerisinde bundan kurtulmak ya da önceden önlem alabilmek için doğru kredi kartı kullanım tekniklerinizi öğrenmeniz gerekiyor. Bu işlemi borcunuz yüzünden bankanın başlatacağı yasal tebligat durumuna geçmeden çok önce yapmanız gerekiyor. Nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için doğru kredi kartı kullanım tekniklerini sitemizden öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu konuda yazılan ve kullanılan çok sayıda makale vardır. Kredi kartı ilk cümlede dediğimiz gibi hayatımızı daha basit bir hale getirmek için vardır. Bunu yanlış kullanarak karmaşık bir duruma sokmak bizden kaynaklanıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉