• PAYLAŞ

Yastıkları Çeşitlerine Göre Nasıl Yıkamalıyız ?

  • 08/08/2016 - 21:01
  • 0 Yorum
  • 1020 görüntüleme

Evlerimizde kullandığımız yastıklarımızın çeşitlilikleri de oldukça artmış durum her birinin kendine has özellikleri olan yastıkların zaman içerisinde temizlenmesi gerekmektedir. Rahat bir uykuda en önemli etkeni olan, gece boyunca yakın temas da bulunduğumuz yastıkların temiz olması sağlığımız açısından son derece önemlidir. Kullandığımız yastıklarımızın temizliğinin doğru olarak yapılabilmesi için de hangi malzemeden yapıldığına ve hangi tür bir yıkama işlemi uygulanmasının gerektiğinin bilinmesi gereklidir.

yastıkları-cesitlerine-gore-nasıl-yıkamalıyız

Elyaf Yastıklar

Elyaf yastık çeşitleri makinede yıkanmaya uygun türler arasındadır. Eğer kullandığınız ürünün kullanım talimatında aksi yönde bir talimat yazmıyor ise 60 derecede sıcaklıkta yıkanmalıdır. Burada en önemli olan detay, yıkanacak olan elyafın kalitesidir. Kalitesiz olan elyaflar makine içerisine  atıldığında kötü sonuçlanabilir. Makine de yıkanan elyaf yastıklar, kesinlikle sıkılmamalı ve asla kurutma makinesine atılmamalıdır. Yıkana yastıklarımızı kurutmak için en uygun ortam açık hava olmalıdır. Yıkama ve kurutma işlemi tamamlanan elyaf yastıklar kılıfları çıkartılmadan elle kabartılmalıdır.

Kuş Tüyü Yastıklar

Kuş tüyü çeşidi yastıklar, yıkanması için en düşük programlar kullanılarak makinede yıkanması mümkündür. Fakat yıkamadan önce kesinlikle yastığın kılıfı etraflıca kontrol edilmelidir. Eğer yastık kılıfı üzerinde herhangi bir yırtık ya da deforme var ise yıkanma esnasında yastığın içerisinde bulunan kuş tüyleri deforme olacaktır. Yıkanacak yastıkların makine içerisinde dengesini sağlamak için iki tane yastığın aynı anda yıkanması daha uygundur. Sıkma ve kurutma işlemi kesinlikle  yapılmamalıdır. Kurutulması için açık havada kendi halinde bırakılmalıdır.

Pamuk ve Yün Yastıklar

Pamuk ve Yün çeşidindeki yatıklar makinede yıkanmaya uygun değildir. Yastıklar kılıfından çıkartılarak bol su kullanarak elde yıkanmalıdır. Yıkama esnasında olukça az deterjan kullanmalı ardından bol su ile iyice durulanmalıdır. Kurutulma esnasında sıkma işlemi yapmadan yere sererek açık havada kurutulmalıdır. Yastıklar kuruduktan sonra, ince bir sopa yardımıyla dövülerek kabartılarak tekrar kılıflana koyulmalıdır.

Visko Yastıklar

Visko çeşidi yastıkların yıkanması kesinlikle önerilmez. Lekelenmesi ve aşırı kirlenmesi halinde nemli bir bez yardımı ile silinebilir. Diğer bir yöntem olarak kuvvetli vakumlama işlemi ile de uygundur. Eğer yastığın yıkanması mutlaka gerekiyor ise elde soğuk su ve sıvı sabun yardımı ile  yıkanmalıdır.

Latex Yastıklar

Latex çeşidi yastık türü, tamamen sünger malzemeden üretilmiştir. Süngerin yapısından dolayı su ile temas etmesi doğru değildir. Lekelenme veya kirlenme halinde nemli bir bez ile silinebilir.

Silikon Yastıklar

Silikon Yastıklar çeşitleri ürünün temizlik talimatında farklı yönde bir şey yazmıyorsa çamaşır makinesi içerisinde 40 derece yıkanabilir. En düşük devirde ve oldukça az deterjanla yıkanmalıdır. Kurutma işlemi tamamen açık hava da yapılmalıdır.

Kaz Tüyü Yastıklar

Kaz tüyü çeşidi yastıklar, asla su ile temas ettirilmemelidir. Doğal yapıya sahip bir ürün olmasından dolayı su ile temasında kesinlikle deforme olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉