• PAYLAŞ

Yerden Isıtmanın Avantajları Nelerdir?

  • 26/08/2016 - 13:20
  • 0 Yorum
  • 736 görüntüleme

Isıtma sistemleri konusunda yerden yapılması planlanan binalarda üç ayrı türde dizayn yapılaması mümkündür. Bunlar çeşitler; elektrikli – kablolu yerden ısıtma, sulu yerden ısıtma sistemi ve karbon folyo yöntemi kullanılarak döşemeden ısıtma şeklindedir. Bu ısıtma türleri, evler, ofisler ve oteller için uygundur.

Yerden ısıtma sistemleri, radyatörlü ve sobalı ısıtma sistemlerine göre çok daha maliyetlidir. Ancak avantajları oldukça fazladır. Yerden ısıtma sistemlerinde bina içerisinde sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır:

Daha Az Enerji Harcama

Yerden ısıtma sistemleri genel olarak düşük sıcaklıklardaki ısı kaynaklarını kullanarak çalışmaktadır. Borulu sistem ile yapılan ısıtma sistemlerinde 45-35 dereceler arasında bir ısınma sağlanır ve sistem tamamen buna göre düzenlenir. Bu sıcaklık kombili ya da sobalı sistemlere göre çok daha iyidir ve daha fazla ısınma sağlamaktadır.

Alternatf Enerji Kullanımı Sağlama

Yerden ısıtmalı olan sistemler, bina inşaatlarında önemli bir alternatif olarak kullanılabilir. Güneş enerjisi desteği ile kullanılabilen bu sistemlerin ısı pompası kullanılması halinde enerjiyi depolar ve son derece tasarruf sağlar. Bunun yanı sıra yerden ısıtma sistemleri iyi dizayn edilmesi ile yazın soğutma amaçlı da kullanılması mümkündür. Bu sistem kullanıldığında ilk olarak ayak ve taban bölgeleri ısınır. Ayak bölgesinin ısınması ile konfor çok daha fazla hissedilir. Bu durumda ısınma daha kolay sağlanarak aynı zaman da enerji harcaması düşürülür.

Yerden Isıtmanın Avantajları Nelerdir 1

Isınan Havayı Yayması

Yerden ısıtma sistemleri bir oda içerisinde bulunan havayı çok daha hızlı ısıtır. Isınan havanın hızlıca yükselmesi sonucunda oda içerisinde kesinlikle kuru hava oluşmaz. Bu da oda içerisinde daha rahat bir şekilde nefes alınmasını sağlar. Ayrıca havayı son derece nemli tuttuğu için gribal enfeksiyonların yada diğer solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasını engeller.

Tüm Yeri Isıtıcı Görevi Görmez

Yerden ısıtma sistemlerinin özellikleri arasında zeminin her bölgesi ısıtıcı görevi görür. Buna karşılık radyatörlerde ısı sadece bir nokta üzerimden yayılır. Hava sirkülasyonun oluşması yerden ısıtma sistemlerinde daha az sağlandığı için ısının kaybolmasının önüne daha çok geçilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉