• PAYLAŞ

Yünlü Giysilerin Bakımı nasıl yapılır?

  • 28/07/2016 - 12:50
  • 0 Yorum
  • 755 görüntüleme

 

Evlerimizde çok sayıda yünlü giysimiz vardır. Eğer gerekli bakımı yapmazsak dağıldıklarını ve birbirlerinden ayrıldıklarına şahit olursunuz. Yünlü elbiselere bakım yapmadan önce onları yakından tanımamız gerekiyor. Şimdi sizlere günlü elbiselerin bilinen özelliklerini yazalım;

Yün, bildiğiniz gibi yumuşak ve incedir. İpeksi dokusu nedeniyle insanlar tarafından çok sevilmektedir. Doğal streç ve esnek olması nedeniyle vücudumuzla rahatça hareket etmektedir. Bu da vücudumuzun nefes almasına yardımcı olmaktadır. Yün diğer ürünlerden farklı olarak kendine ait bir nefes alma yeteneği olan bir üründür. Bu özelliği yalıtım yapmanıza yardımcı olmaktadır. Yani sıcak havalarda serinlik verdiği gibi soğuk havalarda da sıcaklık vermektedir. Değişen sıcaklıklarda giyen kişinin haberi olmadan tampon görevi görmektedir. Yün elyafı yay şeklini alabilir ve çok esnektir. Bu da elbisenin katlanmaya ve buruşmaya karşı dirençli olmasını sağlamaktadır. Yün ile cildimizi oluşturan dış katmanın içeriği aynıdır. İkisinin de içeriğinde proteinler vardır ve vücudun korunmasına yardım etmektedir. Özellikle merinos yünü birçok elyafta bulunmadığını bildiğimiz UV ışınlarından koruma sağlamaktadır.  Yün elbiseleri istediğiniz her zaman giyebilirsiniz.

yunlu-giysilerin-bakımı

Yün elbiselerin elde yıkanması

Yün kıyafetlerin bakımı çok önemlidir. Eğer aldığını yün elbisenin üzerinde elde yıkama ibaresi bulunuyorsa talimatları dikkatlice takip etmelisiniz. 40 derece sıcaklığı geçmeyecek su kullanmalısınız. Giysinin dış yüzeyine zarar gelmesini engellemek için tersini çevirerek yıkamaya özen gösterin. Yıkama esnasında sert hareketler yapmanıza gereken yok, kısa bir süre elbiseyi ıslatmanız kirin kendisini atması için yeterli olacaktır. Son temizliği yapmak için sırası ile ılık ve soğuk sulardan geçirin. Tüm işlemler bittiğin giysinizin suyunu sakın sıkmayın. Elbisenin hala nemli haldeyken mutlaka gerçek halini verin ve o şekilde kurumaya bırakın.

Yünlü elbisenin günlük bakımı

Yünlü elbiseler hakkında bilmeniz gereken serin ve temiz olduğuna emin olduğunuz bir ortamda asarak saklamalısınız. Dar bir alanda olmamasına dikkat edin ve mutlaka askı kullanın etek, pantolon ve o şekilde asın bu buruşmayı önleyecektir. Kısa bir süre yün elbiseleri banyo buharında bekletirseniz kırışıklıklarından kurtulabilirsiniz. Lekeleri sürekli kontrol edin ve yün elbisenin üzerinde gelen etikete göre temizliği için hareket edin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉